San Francisco w tydzień – plan wycieczki, co zwiedzić?

Tagi , , , , ,

San Francisco to bez wątpienia jedno z najciekawszych miast w Kalifornii! Powodów, dla których warto odwiedzić San Francisco jest mnóstwo. Różnorodność kulturowa, każda z własną tradycją kulinarną, słynny czerwony most Golden Gate, najbardziej osobliwe więzienie w Stanach Zjednoczonych, malownicze wzgórza i urocze kolejki linowe to zaledwie kilka z powodów, dla których warto odwiedzić San Francisco.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

7-dniowy plan podróży po San Francisco

Jeśli myślisz, że San Francisco możesz zwiedzić w jeden dzień, jesteś w ogromnym błędzie! Jest to ogromne miasto z dużą ilością dzielnic, z których każda ma swój własny, niepowtarzalny charakter. W artykule znajdziesz obszerny plan podróży po San Francisco w ciągu 7 dni. Jeśli jednak nie planujesz spędzić 7 dni w San Francisco to masz przynajmniej szeroki wybór atrakcji, które warto zobaczyć w tym mieście.

Dzień 1: Chinatown i most Golden Gate

Pierwszego dnia planu podróży po San Francisco warto zobaczyć najważniejsze atrakcje miasta, a mianowicie Chinatown i most Golden Gate. Kolejność, w jakiej chcesz je odkrywać, nie ma znaczenia, ale oczywiście polecam udać się do Chinatown na kolację!

Przejażdżka rowerem po Golden Gate

Jedną z najpopularniejszych rzeczy do zrobienia w San Francisco jest wypożyczenie roweru i przejażdżka mostem Golden Gate do Sausalito, skąd można popłynąć promem z powrotem do miasta! Podczas jazdy rowerem będziesz mógł zobaczyć nieco więcej niż podróżując samochodem, jeśli jednak martwisz się o swoją kondycję, wypożycz rower elektryczny. Tuż za mostem, po lewej stronie znajduje się punkt, z którego roztacza się malowniczy widok na most i San Francisco. Na tę wycieczkę polecam przeznaczyć co najmniej pół dnia, aby mieć wystarczająco dużo czasu na zwiedzenie Sausalito, małej wioski położonej po drugiej stronie mostu. Jest to także idealne miejsce, aby zatrzymać się na kawę przed powrotem promem na stały ląd!

Chinatown w San Francisco

Chinatown w San Francisco jest najstarszą i największą chińską dzielnicą w Stanach Zjednoczonych! Znajdziesz tu mnóstwo chińskich sklepów, pięknie udekorowanych ulic i typowo chińskich ozdób. Podczas zwiedzania Chinatown polecam zobaczyć m.in.:

 • Bramę Smoka – każda wizyta w Chinatown powinna zaczynać się właśnie tutaj!
 • Świątynię Tin How, która znajduje się przy 125 Waverly Place. Co ciekawe, jest to najstarsza świątynia taoistyczna na kontynencie.
 • Waverly Place – najbardziej klimatyczna ulica w Chinatown, przy której znajduje się wiele starych chińskich domów rodzinnych.
 • Old Saint Mary’s Cathedral – Starą Katedrę Najświętszej Marii Panny Niepokalanego Poczęcia, która pochodzi z 1855 roku. Co więcej, jest to najstarsza katedra w Kalifornii.
 • Vital Tea Leaf – sklep z chińską herbatą. Jest to doskonałe miejsce na degustację herbaty i zakup pamiątkowego opakowania.

Uwaga! Polecam wybrać się na kolację do restauracji Z&Y Restaurant w Chinatown, gdzie kiedyś jadał prezydent Barack Obama.

Dzień 2: Port i zwiedzanie Alcatraz

Jak wcześniej wspomniałam, San Francisco ma wiele dzielnic. Jednymi z najciekawszych, które warto dodać do swojego planu podróży po San Francisco są te leżące na wybrzeżu: Fisherman’s Warf, Marina District oraz Alcatraz!

Wybrzeże i port w San Francisco

Drugiego dnia polecam wybrać się na wybrzeże i zwiedzić port w San Francisco. W pierwszej kolejności udaj się do Ferry Building, który był kiedyś głównym węzłem komunikacyjnym i handlowym San Francisco. Co więcej, w budynku tym znajduje się wiele stoisk z jedzeniem, natomiast we wtorki, czwartki i soboty w budynku odbywa się lokalny targ. Następnie udaj się wzdłuż wybrzeża w kierunku mostu Golden Gate, ale nie zapomnij zatrzymać się na Pier 7, drewnianym molo stworzonym specjalnie dla turystów, abyś mógł cieszyć się widokiem Oakland i Berkeley po drugiej stronie wody. Oprócz turystów znajdziesz tu także wielu rybaków, którzy łowią ryby i kraby.

Z brzegu można dostrzec także wzgórze Telegraph Hill i niezwykły pomnik – Coit Tower, który stoi na jego szczycie. Wieża ta poświęcona jest strażakom z San Francisco i oferuje jeden z najlepszych widoków na całe miasto! Za około 10 USD można wjechać windą na sam szczyt.

Ostatnim wartym odwiedzenia przystankiem jest Fort Mason i otaczający go park. Na wzgórzu parku można podziwiać niesamowity zachód słońca z mostem Golden Gate w tle. Co więcej, od marca do października w forcie odbywa się festiwal food trucków, podczas którego w każdy piątkowy wieczór można posłuchać muzyki na żywo i skosztować wielu dań kuchni międzynarodowej!

Zwiedzanie Alcatraz

Nie możesz powiedzieć, że byłeś w San Francisco, jeśli nie odwiedziłeś Alcatraz! Wyspa ta, będąca fortyfikacją wojskową, była najbardziej chronionym więzieniem w kraju. Więzienie funkcjonowało w latach od 1934 do 1967 roku i przebywali w nim najniebezpieczniejsi przestępcy.

Obecnie wyspę można zwiedzać. Z przystani Pier 33 odpływają co około pół godziny promy na Alcatraz. Bilet dzienny dla osoby dorosłej kosztuje około 41 USD. W cenie biletu wliczona jest także wycieczka audio z przewodnikiem po byłym więzieniu. To, co sprawia, że wycieczka po więzieniu Alcatraz jest niezwykłym doświadczeniem to opowieści byłych strażników i więźniów wyspy. W audio przewodniku można posłuchać, jak wyglądał ich pobyt w Alcatraz. Z pewnością jest to wyjątkowe doświadczenie! Możesz również spacerować po wyspie tak długo, jak chcesz (oczywiście do czasu odpłynięcia ostatniego promu).

Dzień 3: Mission, Twin Peaks i Haight-Ashbury

Jedną z najbardziej kolorowych dzielnic San Francisco jest bez wątpienia Mission District. Ta latynosko-amerykańska dzielnica jest miejscem, które warto odwiedzić podczas wakacji w San Francisco. Kolejną jest oczywiście słynne Twin Peaks oraz Haight-Ashbury!

Mission District

Warto tu zobaczyć m.in.:

 • Murale na ulicy Balmy Alley. Ta kolorowa ulica pełna jest murali wykonanych w latach siedemdziesiątych.
 • Dandelion Chocolate – sklep i bar z czekoladą, w którym można znaleźć wysokiej jakości czekoladowe przysmaki.
 • La Tacqueria. Jest to miejsce, gdzie zjesz doskonałe tacos i burrito.
 • Mission Dolores Park – oferuje wspaniały widok na San Francisco.
 • Golden Fire Hydrant- słynny hydrant, który „uratował” część San Francisco przed niszczycielskimi pożarami w 1906 r.
 • Mission San Francisco de Asis – najstarszy budynek w San Francisco i misja kalifornijska.

Jak widać, w Mission District jest wiele do zobaczenia. Jeśli zgłodniejesz wybierz się na 24 ulicę, gdzie będziesz mógł skosztować pysznego meksykańskiego jedzenia!

Haight-Ashbury

Haight-Ashbury nazywana jest hipisowską dzielnicą San Francisco. Znajdziesz tu osobliwe sklepy i restauracje, które mają w sobie trochę hipisowskiego klimatu. Spacerując po Haight Street, warto wybrać się do The Painted Ladies, aby zobaczyć urocze wiktoriańskie domy w różnych kolorach oraz Buena Vista Park.

Twin Peaks

Jeśli chcesz podziwiać San Francisco w całej okazałości, powinieneś udać się do Twin Peaks. Punkt widokowy gwarantuje Ci przepiękną panoramę na miasto. Jest to także doskonałe miejsce na podziwianie wschodów i zachodów słońca. Jeśli podróżujesz bez samochodu musisz wiedzieć, że podejście może być nieco wymagające, ponieważ transport publiczny nie dociera na sam szczyt!

Dzień 4: Park Golden Gate

W San Francisco znajdziesz wiele terenów zielonych i rozległych parków. Największym parkiem, który jest większy nawet niż Central Park w Nowym Jorku, jest Golden Gate Park. Spacer z jednego końca parku na drugi zajmuje nieco czasu, dlatego też jest to doskonałe miejsce na spacery i odpoczynek od miejskiego zgiełku! Park można zwiedzać przez cały rok, ale w poniedziałki, środy i piątki możesz wejść do Japońskiego Ogrodu Herbacianego za darmo (poza tymi dniami opłata za wstęp wynosi około 10 USD). Ten wspaniały ogród jest obowiązkowym punktem spaceru po parku. Warto poświęcić co najmniej 1 godzinę na spacer po ogrodzie oraz podziwianie przepięknych kwiatów. Atrakcją tego ogrodu jest także ogromny stromy most i japońska herbaciarnia, w której można skosztować doskonałej herbaty.

Po zwiedzaniu Japońskiego Ogrodu Herbacianego udaj się do Ogrodu botanicznego. Ten duży ogród posiada imponującą kolekcję roślin i jest kilka razy większy niż Japoński Ogród Herbaciany. Za około 10 USD można spacerować po ogrodzie i cieszyć się niesamowitym zapachem kwitnących kwiatów. Oprócz tego znajduje się tu wieża obserwacyjna – Hamon Observation Tower, która zapewnia oszałamiający widok na San Francisco. To miejsce można zaliczyć do najbardziej interesujących punktów widokowych na to miasto! Wejście na wieżę jest darmowe. Oczywiście w Golden Gate Park jest także mnóstwo innych atrakcji, takich jak na przykład:

 • Wybieg bizonów;
 • Ogród Szekspira;
 • Ogród Różany.

Wskazówka! W każdy weekend po parku kursuje bezpłatny autobus, który ułatwia zwiedzanie głównych atrakcji Golden Gate Park.

Dzień 5. Japantown i Land’s End

Niezwykle pięknym naturalnym obszarem, który doskonale odzwierciedla surowe wybrzeże Bay Area jest Land’s End. To idealne miejsce na krótką wędrówkę wzdłuż oceanu! Ale zanim tam dotrzesz, warto zwiedzić po drodze kilka ciekawych miejsc.

Japantown

W drodze do Land’s End prawdopodobnie miniesz Japantown. Polecam przejść się po japońskich sklepach lub zatrzymać się tutaj na lunch, aby zjeść pyszny ramen w Kui Shin Bo oraz lody matcha w Uji Time Dessert. Prawdopodobnie będziesz musiał poczekać w kolejce do obu tych miejsc, jednak gwarantuję, że warto poczekać! Raz w roku, zazwyczaj w kwietniu, odbywa się w Japantown także Japoński Festiwal Kwiatów. Jest to dość wyjątkowe wydarzenie, które warto zobaczyć.

Land’s End

Z dala od turystycznego centrum San Francisco znajduje się Land’s End oraz jeden z najpiękniejszych szlaków w mieście – Land’s End Trail. Warto rozpocząć spacer w Sutro Heights – mniejszym parku, z którego roztacza się widok na wybrzeże i wiatraki w Golden Gate Park. Sama wędrówka rozpoczyna się w Land’s End Lookout, skąd można podążać przybrzeżnym szlakiem. Podczas spaceru można podziwiać plaże, skaliste klify i pozostałości zatopionych łodzi.

Wędrówka zajmuje średnio dwie godziny, ale nie jest zbyt wymagająca, jeśli oczywiście nie planujesz zejścia na wszystkie napotkane po drodze plaże. Warto zatrzymać się również na plaży Mile Rock i punkcie widokowym znajdującym się nad nią. Z tego miejsca roztacza się niesamowity widok na most Golden Gate!

Dzień 6: Muir Woods

Miasto San Francisco jest piękne, ale warto wybrać się także za jego granice, aby zobaczyć kilka innych ciekawych miejsc. Dwie z tych atrakcji to wizyta w Muir Woods National Monument i degustacja wina w Napa bądź Sonoma Valley. Możesz wybrać jedną z nich lub połączyć je w jednodniową wycieczkę!

Nie musisz wynajmować samochodu, aby odwiedzić te miejsca. Wiele firm turystycznych oferuje zorganizowane, jednodniowe wycieczki do Muir lub Napa Valley, w większych i mniejszych grupach. Jeśli masz ograniczony budżet, możesz również zdecydować się na transport publiczny. Będzie to wymagało nieco więcej planowania i zajmie ci nieco więcej czasu, ale jest to także opłacalna opcja!

Wycieczka do Muir Woods

Muir Woods to prawdopodobnie najbliższy San Francisco park, w którym można znaleźć najwyższe drzewa na świecie – sekwoje. Park ten jest idealny, jeśli chcesz spędzić dzień lub popołudnie na wędrówkach pomiędzy tymi gigantycznymi drzewami. Warto wiedzieć, że Muir Wood jest dość popularny, szczególnie wśród mieszkańców San Francisco, dlatego też może być zatłoczony. Bilet wstępu do Muir Woods kosztuje 15 USD i polecam zarezerwować zwiedzanie z wyprzedzeniem. Większość osób przyjeżdża do Muir Woods z San Francisco samochodem, co zajmuje około 1 godziny. Dlatego też jeśli planujesz wycieczkę autem, upewnij się, że zarezerwowałeś miejsce parkingowe wcześniej i przyjedź nieco wcześniej.

Jeśli planujesz przyjechać do Muir Woods transportem publicznym, może Ci to zająć około 2 godzin. Co więcej, do parku musisz jeszcze dojść około 20 minut pieszo. W drodze powrotnej warto wsiąść do autobusu nr 61, który kursuje do Sausalito i stamtąd popłynąć promem z powrotem do San Francisco!

Dzień 7: Zakupy w okolicy Union Square

Ten dzień będzie przeznaczony na odpoczynek i zakup pamiątek. Choć może Ci się wydawać, że w pobliżu Union Square nie ma zbyt wiele do zobaczenia, to okolica ta zdecydowanie jest warta zobaczenia podczas 7 – dniowego planu podróży po San Francisco! Oprócz tego jest to dobre miejsce na bazę wypadową, ponieważ można stąd dotrzeć do prawie wszystkich miejsc transportem publicznym. Znajduje się tu również wiele ekskluzywnych butików i sklepów, więc jeśli marzysz o odwiedzeniu sklepu Luis Vuitton lub Gucci, to jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Autor: Magdalena Łydka

Poprzedni

Cable Car Museum w San Francisco – Muzeum Tramwaju Linowego

Spacer Pier 39 – najsłynniejsza część wybrzeża w San Francisco

Następny

Dodaj komentarz