Zwiedzanie Alcatraz: tajemnice słynnego więzienia, bilety, atrakcje

Tagi , , , , , , , ,

Więzienie Alcatraz – slogan, który mrozi krew w żyłach od dziesięcioleci. I nie chodzi tutaj tylko o przestępców, którzy mieli pecha znaleźć się tam za kratkami, ale także o ludzi, którzy po prostu cenią sobie opowieści o niezwykłych miejscach tego świata i z wypiekami na twarzy zgłębiają tajniki historii. Ta miejscówka powinna zdecydowanie znaleźć się w harmonogramie zwiedzania miasta San Francisco i jego najbliższych okolic. Wystarczy sobie zobrazować w myślach przemierzanie korytarzy więzienia, w którym kiedyś przetrzymywano jednych z najniebezpieczniejszych przestępców na świecie i już chyba bardziej zachęcać nie trzeba. Przed taką wyprawą warto jednak poznać bliżej historię samego Alcatraz, a także zorientować się w możliwościach jego zwiedzania, cenach biletów i dodatkowych atrakcjach, jakie mogą być naszym udziałem. Jak wygląda zwiedzanie Alcatraz?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Alcatraz?

Słynne więzienie Alcatraz mieści się na wyspie o tej samej nazwie, która jest z kolei częścią parku narodowego Golden Gate w rejonie zatoki San Francisco. Wyspa położona jest około 2 kilometry od linii brzegowej i zabiera powierzchnię niecałych 10 hektarów. Pomyśleć, że to miejsce odosobnienia znajduje się tak blisko tętniącego życiem miasta! Już przyglądając się temu obiektowi z daleka widać, iż miejsce to ma w sobie coś wysoce niepokojącego. Mamy tutaj do czynienia ze swoistym zestawieniem naturalnego piękna zielonej i poprzecinanej naleciałościami skalnymi wyspy z ponurą strukturą wyniosłej latarni morskiej i samej fortecy.

Wszystko to nie zmienia faktu, że zwiedzanie Alcatraz to jedna z najlepszych rzeczy do zrobienia w San Francisco i zupełnie wyjątkowe doświadczenie, z dreszczykiem emocji w tle… 

Jak dojechać do Alcatraz w San Francisco?

Owe 2 kilometry od linii brzegowej najlepiej pokonać promem, który można wynająć bardzo blisko mostu Golden Gate. Statki wycieczkowe zabierają turystów na wyspę z molo numer 33 (Pier 33) w pobliżu słynnego Fisherman Wharf. To ulubione miejsce mieszkańców San Francisco, gdzie znajduje się wiele restauracji, więc warto przed wycieczką nieco się posilić. Zwiedzanie mrocznego miejsca o pustym żołądku nie jest najlepszym pomysłem! Dodajmy, że rejs promem jest wliczony do biletu wstępu na wyspę Alcatraz, a dokładne informacje na temat ceny znaleźć można poniżej. 

Rejs promem na wyspę Alcatraz nie trwa długo, około 20 minut Oferuje fantastyczne widoki na miasto i most Golden Gate. Niezależnie od aktualnej pogody warto zabrać ze sobą lekką kurtkę. Choć często świeci tutaj kalifornijskie słońce, to na łodzi wzmaga się chłodniejszy wiatr.  

Alcatraz: Historia najbardziej znanej więziennej fortecy w Stanach Zjednoczonych 

Zanim postawimy stopę na więziennej wyspie, na szczęście nie w roli skazańców tylko turystów, zatrzymajmy się na chwilę przy samej historii Alcatraz. Wcześniej główne skrzypce grała tam latarnia morska, dzięki której statki mogły bezpiecznie przybijać do portów San Francisco. Sytuacja diametralnie zmieniła się w czasie wojny secesyjnej. W drugiej połowie XIX wieku wyspa Alcatraz stała się bowiem miejscem odosobnienia dla skazanych za różne przestępstwa żołnierzy, rozbudowano przy okazji całą fortecę.

Po amerykańskiej wojnie domowej Alcatraz stało się więzieniem federalnym z prawdziwego zdarzenia. Pierwsze bloki uruchomiono w 1934 roku. W międzyczasie więzienne „apartamenty” zajmowali najgroźniejsi przestępcy w historii kraju. Byli to nałogowi uciekinierzy z innych miejsc – mordercy, gwałciciele, a także słynni gangsterzy. To tutaj kilka lat (1934-1939) spędził Al Capone. Kroniki więzienne są pełne opowieści o tym, jak musiał walczyć o swoje życie w starciach z innymi współwięźniami, którzy najwidoczniej zazdrościli mu sławy i pieniędzy. Z kronik dowiadujemy się także, że więźniowie byli zupełnie odcięci od świata zewnętrznego, a z rodzinami mogli rozmawiać tylko przez specjalny domofon.   

Historia Alcatraz została domknięta w roku 1963 po serii zagadkowych wydarzeń, w tym ucieczek z tego (rzekomo) najlepiej strzeżonego więzienia. Do tej decyzji przyczyniły się z pewnością także rosnące opłaty za utrzymanie i eksploatację fortecy. Same koszty przewożenia więźniów na wyspę promami też nie należały do najniższych. Ostatecznie miejsce stało się niezwykłym muzeum kryminalnej przeszłości Ameryki.

Co warto zobaczyć na Alcatraz w San Francisco?     

Wyspa Alcatraz, znana miejscowym jako „The Rock” (skała) już w momencie otwarcia dla zwiedzających po roku 1963, przyciągała prawdziwe rzesze turystów. W pierwszy mroku otwarcia zarejestrowano blisko 50 tysięcy osób, chcących zgłębić tajemnicę słynnego więzienia. Faktycznie, na wyspie i w samym więzieniu jest co oglądać i podziwiać. 

Przede wszystkim – samo więzienie! Droga do niego wspina się nieco stromo, ale zawsze można sobie zrobić krótką przerwę i na przykład zakupić pamiątkę w lokalnym sklepiku z prezentami. Po wejściu do więzienia otrzymujemy wgraną wycieczkę audio z przewodnikiem, która jest dostępna w 10 różnych językach. Zawiera ona rzeczywiste głosy i relacje byłych strażników i więźniów, co stanowi dodatkową atrakcje podczas zwiedzania. Można się oczywiście zdecydować na samodzielna wycieczkę po okolicy, co zapewnia większą elastyczność. Punktem szczytowym wycieczki jest zajrzenie do celi samego Ala Capone. I tutaj szok! Pokój umeblowany całkiem gustownie, jest kredens, stolik z lampką nocną, na ścianie wisi obraz… Dowód na to, że pieniądze pozwoliły słynnemu „królowi wódki” całkiem komfortowo mieszkać w Alcatraz. 

Poza więzieniem zobaczymy również ogrody i dziedziniec rekreacyjny i popodglądamy kolonie morskich ptaków na brzegu wyspy. Można złożyć wizytę w ruinach Domu Naczelnika i Klubu Oficerskiego, a także zobaczyć najstarszą na zachodnim wybrzeżu, działającą latarnię morską. Na miejscu jest również salka kinowa, w której wyświetlany jest krótki film o historii wyspy Alcatraz. Jednym słowem, jest co robić przez cały dzień! 

Escape from Alcatraz: Najbardziej spektakularne ucieczki w historii więzienia

Chociaż przez lata uważano to więzienie za najlepiej strzeżone miejsce odosobnienia, to owszem – zdarzały się ucieczki, do tego udane! Frank Lee Morris jest dobrze znany jako osoba, której się to udało. W bardzo młodym wieku zapoznał się już z amerykańskim systemem penitencjarnym. Wydawało się, że dopiero Alcatraz utemperuje jego porywczy charakter. Na miejscu poznał dwóch braci, Johna i Clarence’a Anglinów, z którymi zaplanował ucieczkę. Rok czasu, gdy nikt nie widział, z mozołem wykuwali łyżeczkami dziurę w celi, aż wreszcie zbiegli w maju 1962 roku. Byli na tyle bezczelni, że na swoich pryczach zostawili wypchane manekiny ze sztucznymi głowami. Można je obejrzeć w muzeum na wyspie. Niektórzy twierdzą, że ostatecznie skazańcy skończyli w paszczy okolicznych rekinów, ale… jakiś czas temu jeden z uciekinierów podobno przysłał list do FBI! 

Ta słynna ucieczka stała się inspiracją do nie mniej sławnego filmu z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Uciekali i inni, a takich przypadków zarejestrowano 36 w sumie. Jednak w większości wypadków padali ofiarą fal zatoki lub kul strażników. 

Zwiedzanie wyspy Alcatraz nocą, czy jest możliwe?  

Jest, jak najbardziej. Podczas nocnego zwiedzania więzienie zmienia się w naprawdę ponurą budowlę, pełną tajemniczych dźwięków i niejasnych przeczuć. Nic dziwnego, ze porę tą upodobali sobie rozmaici łowcy duchów, którzy tutaj przybywają. Program nocnych eskapad pod hasłem „Doing Time: Alcatraz Cellhouse Tour” to oferta skierowana do osób lubiących mocne wrażenia. W nagrodę dla odważnych można podziwiać urokliwy zachód słońca nad zatoką i zapierające dech w piersiach widoki nocnego San Francisco. 

Jak kupić bilety na Alcatraz w San Francisco?

Generalnie warto zabukować miejsca jeszcze przed przylotem do San Francisco. Zdobycie biletów może nie być najłatwiejsze zwłaszcza w letnim sezonie wakacyjnym. Dobrze powierzyć tą sprawę zaufanemu biuru podróży lub innym profesjonalnym organizatorom wycieczek. Pomocna może się okazać w tym względzie strona https://www.getyourguide.pl/san-francisco-l61/san-francisco-wycieczka-z-przewodnikiem-po-nabrzezu-i-bilet-do-alcatraz-t357745/. W internecie można poza tym sprawdzić wcześniej dostępne terminy. 

Jakie są ceny biletów na Alcatraz w San Francisco?

Widełki cenowe mieszczą się w przedziale 40-45 dolarów za osobę. Odwiedzający w wieku od 12 do 61 lat nie otrzymują żadnej zniżki i płacą pełną cenę. Korzystając z pomocy polskiego organizatora wycieczek, trzeba się natomiast liczyć z kosztami około 400 złotych za osobę. Bilet taki obejmuje kurs promem w obie strony, samo zwiedzanie więzienia Alcatraz oraz dodatkowe atrakcje.

Jakie są godziny otwarcia Alcatraz w San Francisco?

Wyspa i więzienie Alcatraz są czynne do zwiedzania codziennie od 9 rano do 6.30 pod wieczór (w niedzielę i poniedziałek) i do 9.30 (w pozostałe dni tygodnia). Promy odpływają co godzinę w godzinach otwarcia. Jak wspomnieliśmy wyżej, możliwe jest także zorganizowanie nocnego programu wycieczki. 

Zapoznaj się również z naszym wpisem o zwiedzaniu fortecy Fort Point w San Francisco!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Najlepsze restauracje w San Francisco. Gdzie zjeść?

Metro w San Francisco (BART) – jak się poruszać, mapa metra

Następny

Dodaj komentarz