Czy w Kalifornii jest drogo?

, Tagi , , , , , , , ,

Kalifornia jest jednym z tych stanów, które padają najczęstszym wyborem turystów pochodzących z Polski. Jeśli i Ty zamierzasz ją odwiedzić i już planujesz, z których jej atrakcji będziesz chciał skorzystać, powinieneś wziąć pod uwagę najważniejszą rzecz – budżet, jaki będziesz musiał na to przygotować. No właśnie, ale czy Kalifornia jest drogim stanem? Ile w czasie standardowej wycieczki do Kalifornii wydasz? W tym wpisie postaramy się nieco nakreślić Ci właśnie ten aspekt wyprawy, skupiając się przy tym na wszystkim tym, co składa się na koszt takiej wyprawy. Czytaj dalej, a dowiesz się, czy w Kalifornii jest drogo!

Warto pamiętać: Kalifornia jest dość rozległym stanem, a podane przez nas poniżej ceny są uśrednione. Te ostateczne zależą nie tylko od czasu wyjazdu (inflacja, sezon turystyczny), ale też od konkretnego miasta, w które trafisz oraz usługodawcy, na którego się zdecydujesz. Dlatego też tak istotne jest wcześniejsze rozeznanie się w temacie.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Noclegi w Kalifornii – ile wydasz za miejsce do spania?

Jeśli chodzi o noclegi, w Kalifornii znaleźć możesz zarówno te bardziej, jak i mniej kosztowne. Wiele w tym przypadku zależy od Twoich oczekiwań względem nich. Opcji masz co najmniej kilka. Możesz się zdecydować na pobyt w:

  • hotelu – to najdroższa opcja, w przypadku której zapłacisz przynajmniej 350 złotych za noc. Musisz jednak pamiętać, że pobyt w takowym będzie bardzo komfortowy. Za najlepszy hotel 5-gwiazdkowy zapłacić możesz nawet 2900 złotych za noc (najtańsza jest opcja z jedną gwiazdką),
  • motelu / hostelu – tego typu miejsca są znacznie tańsze. Za pobyt w nich płaci się około 140 złotych. W tym przypadku jednak musisz mieć świadomość co do tego, że najprawdopodobniej będziesz musiał chodzić na kompromisy pod względem jakości samego miejsca,
  • prywatnym miejscu, na przykład takim znalezionym w ramach Airbnb. W tym przypadku masz do dyspozycji naprawdę duże widełki cenowe – od 100 złotych do nawet 500 złotych za noc.

Pamiętaj, że noclegi w Kalifornii stanowią element, którego cena potrafi wahać się w sposób drastyczny – zależnie od miasta, w okolicach którego zdecydujesz się „osiedlić” na czas wyjazdu. Popularne lokalizacje pokroju San Francisco, San Diego czy Los Angeles będą zatem droższe od tych w mniejszych miastach. Również tych zlokalizowanych na obrzeżach metropolii. Ceny noclegów w Kalifornii są zatem porównywalne do tych polskich – jeśli oczywiście rozważymy je w kategoriach „wakacyjnych”. 

Wyżywienie – ile kosztuje jedzenie w Kalifornii?

Zastanawiając się nad tym, czy w Kalifornii jest drogo często patrzy się również na ceny jedzenia. Tutaj wszystko zależy od tego, gdzie chciałbyś się stołować i co tak właściwie planujesz jeść. Opcji masz co najmniej kilka. Musisz przy tym pamiętać, że do supermarketu będziesz najprawdopodobniej zaglądał dość często. Kwoty w nim będą zbliżone do tych na stacjach benzynowych, równie popularnych w Stanach Zjednoczonych.

Ceny w supermarketach

Ceny jedzenia w Kalifornii nie należą do najwyższych, a przy aktualnym stanie polskiej gospodarki – są dość porównywalne z tymi polskimi (choć z niewielką skłonnością ku przebijaniu ich). Za bochenek chleba na przykład zapłacisz tutaj 12 złotych, mleko to koszt około 5 złotych. Więcej (11 złotych) zapłacisz za wodę, ale też chociażby za jabłka (17 złotych za kilogram). Banany to koszt około 6 złotych, a pierś z kurczaka może Cię kosztować nawet 46 złotych za kilogram.

Ceny w fast-foodach

Jedzenie na mieście to nie tylko stołowanie się w większych i bardziej eleganckich restauracjach, ale i w barach szybkiej obsługi, z których zresztą słyną całe Stany Zjednoczone. Ceny w popularnych sieciówkach nie są wygórowane i tylko w niewielkim stopniu odbiegają od tych znanych z naszego kraju (na korzyść Polski). Za posiłek w taniej restauracji zapłacisz około 50 złotych, przy czym będzie on zwykle „pełny”, pożywny i duży. Piwo w tego typu miejscach kosztuje od 25 do 30 złotych, natomiast za Colę trzeba zapłacić 11 złotych. Podobnie kształtują się ceny kawy.

Ceny w Kalifornii – restauracje

Jeśli zdecydujesz się na jedzenie w restauracjach o bardziej eleganckim charakterze, będziesz musiał liczyć się z wyższymi cenami. Posiłki w ich obrębie potrafią kosztować naprawdę dużo – zależnie od prestiżu, jakim odznacza się dane miejsce oraz oczywiście tego, co zamówisz. Można uznać, że 200 złotych to minimum za posiłek dla jednej osoby. Mowa tutaj oczywiście o restauracjach, które działają głównie wieczorem i w których spożywa się przede wszystkim kolacje.

Pozostałe aspekty finansowe, na które warto zwrócić uwagę

Podróżując do Kalifornii musisz się liczyć z tym, że swoje pieniądze będziesz wydawać nie tylko na nocleg oraz jedzenie, ale i wiele innych rzeczy. Koniecznie musisz je wziąć pod uwagę przy ustalaniu własnego budżetu. Czy jednak wydasz na nie więcej pieniędzy niż w Polsce?

Ceny publicznego transportu

W większości główniejszych miast Kalifornii transport publiczny jest dość dobrze rozwinięty. Za bilet w jedną stronę zapłacisz 6,3 zł, przy czym będzie to bilet nieograniczony czasowo (zazwyczaj). Jeśli to publiczny transport obierzesz za swój główny w danym mieście, rozsądnym może się okazać kupienie biletu miesięcznego. W większości przypadków to koszt rzędu 150 złotych – przy częstych podróżach bez problemu się to zwróci. Sprawdź nasz artykuł o komunikacji miejskiej w Kalifornii!

Ceny taksówek

Jeśli będziesz zmuszony do skorzystania z usług taksówkarskich, będziesz musiał mieć świadomość co do kilku cen, jakie pobierają świadczące je firmy. Tą pierwszą i podstawową jest ta za samo wejście do taksówki. Na start musisz się liczyć z opłatą rzędu 15 złotych. Za każdy przejechany kilometr zapłacisz z kolei mniej więcej 5 złotych. Godzina czekania na Ciebie to już wydatek rzędu 130 złotych.

Ceny samochodów i paliwa

Kalifornia jest bardzo korzystnym miastem do tego, by wypożyczyć własny samochód i to właśnie za jego kierownicą przemierzać region. Wynika to tak ze stosunkowo niskiej ceny za wypożyczenie, jak i z bardzo atrakcyjnych cen paliw (zwłaszcza w porównaniu do tych polskich). Samochód w wersji najbardziej ekonomicznej potrafi kosztować nawet zaledwie 50 złotych za dzień (opcja 5-drzwiowa, dla czterech osób i dodatkowych bagaży). Oczywiście Ty będziesz odpowiedzialny za jego tankowanie. Litr benzyny w Kalifornii kosztuje zaledwie 5 złotych. Jeśli więc zastanawiasz się, czy w Kalifornii jest drogo, odpowiedź w kontekście wypożyczenia samochodu i cen paliwa jest prosta – nie. Zobacz również nasz wpis o tym, jak wygląda wynajęcie samochodu w Kalifornii!

Podsumowanie

Kalifornia jest stanem, który uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych dla osób z praktycznie całego świata, w tym również w Polski. Zanim jednak się tam wybierzesz, umiejętnie rozplanuj swój własny budżet. Istnieje tu bowiem wiele aspektów, w przypadku których możesz albo znacząco przepłacić, albo też po prostu zaoszczędzić. Od Ciebie i Twojego rozeznania zależy, po którą z tych opcji sięgniesz. Pamiętaj, że dobre wycieczki do Kalifornii to takie, w trakcie których nie zrujnujesz się finansowo, a przy oszczędzaniu nie będziesz musiał powstrzymywać się od korzystania z tego, co ten stan ma do zaoferowania. Rozplanuj więc swój budżet zawczasu, a ze swojego wyjazdu na pewno wyciśniesz maksimum.

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Kiedy jechać do Kalifornii?

Gotowy plan wycieczki po San Francisco – tygodniowy wyjazd

Następny

Dodaj komentarz