Komunikacja miejska w Kalifornii

Tagi , , , , , , ,

Kalifornia już od dawna jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Stanach Zjednoczonych. Co roku przyciąga ona rzesze turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć jej wspaniałe plaże, liczne atrakcje i poczuć niepowtarzalny klimat tego rejonu. Planujesz wczasy w USA? Koniecznie sprawdź, jak wygląda tutejsza komunikacja miejska i co warto o niej wiedzieć. Jak wygląda komunikacja miejska w Kalifornii? Czy można się tutaj obejść bez samochodu? Ile kosztują bilety i karnety?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak wygląda komunikacja miejska w Kalifornii?

Wiele osób słysząc o przemieszczaniu się po Kalifornii, od razu myśli o podróżowaniu samochodem. Nie ma się co dziwić, gdyż w Stanach Zjednoczonych kultura samochodowa jest dosyć mocno zakorzeniona. Wydawać by się mogło, że po kraju tym nie da się przemieszczać bez samochodu. Na szczęście nie jest to prawda. Stany rzeczywiście wyróżniają się rozległą siecią dróg i autostrad, po których non stop porusza się mnóstwo samochodów, jednak państwo to może również pochwalić się dobrze zorganizowanym transportem publicznym. Dostanie się z jednego punktu do drugiego przy pomocy komunikacji miejskiej, nie powinno stanowić problemu. W zależności od tego, w jakim mieście się znajdujemy, możemy korzystać z różnych środków transportu, np. z autobusów, kolei i nie tylko.

Warto również zaznaczyć, że działają tutaj przeróżne firmy. Niektóre oferują przemieszczanie się w obrębie jednego miasta czy hrabstwa, a inne pozwolą nam pokonać nieco większą odległość. Do głównych węzłów tranzytowych zaliczyć możemy Los Angeles Union Station, Sacramento Valley Station czy San Diego Santa Fe Depot. Rozkład jazdy możemy sprawdzić online. Bardzo przydatne mogą być przeróżne aplikacje, takie jak LA Metro & Bus czy Transit Bus & Train. Pomogą nam one podróżować po mieście. Dzięki nim dowiemy się, jak najszybciej możemy dostać się do wybranego przez nas punktu, ile przesiadek na nas czeka i nie tylko. Planowanie wycieczek z aplikacjami będzie o wiele prostsze i przyjemniejsze. Warto również pamiętać, że podróżowanie za pomocą komunikacji miejskiej to świetny sposób na zapoznanie się z miastem i rejonem.

Podróżowanie koleją po Kalifornii

Kalifornia może pochwalić się dobrze rozbudowanym systemem kolei pasażerskich, nie tylko lokalnych, ale również regionalnych. Pociągi są bardzo popularnym środkiem transportu, zarówno wśród mieszkańców stanu, jak i turystów. Znajdziemy je w największych miastach, ale także w mniejszych miejscowościach. Niektóre firmy działają tylko w obrębie jednego miasta, np. Sacramento RT Light Rail czy San Diego Trolley, a z kolei inne pozwolą nam na szybkie przedostanie się z jednego miasta do drugiego, np. Altamont Corridor Express czy Caltrain. Warto pamiętać, że w północno-wschodniej części San Francisco wciąż działają tramwaje linowe. Jest to ostatni wciąż działający ręcznie sterowany system kolejki linowej, który może być świetnym sposobem na przemieszczanie się po mieście i stanowi wspaniałą atrakcję.

Autobusy w Kalifornii

Pociągi to nie jedyny środek transportu w Kalifornii. W niemal każdym hrabstwie możemy podróżować autobusami. Jest to bardzo popularny sposób na przemieszczanie się zarówno w obrębie jednego miasta, jak i po nieco większych obszarach. Firmy takie jak Orange County Transportation Authority czy AC Transit działają w obrębie jednego miasta, a Megabus czy Greyhound pozwalają na podróżowanie z jednego miasta do drugiego.

Podróżowanie łodzią i promem

Kalifornia wyróżnia się największym kompleksem portów morskich w całym kraju. Podróżowanie łodzią lub promem nie jest może aż tak wygodne jak przemieszczanie się busem czy koleją, ale jest to na pewno ciekawy sposób na zwiedzanie rejonu. Widoki podczas takich podróży mogą być naprawdę wspaniałe. Za pomocą łodzi lub promu możemy dostać się np. z San Francisco do Sausalito, lub z hrabstwa County na wyspę Santa Catalina.

Metro

W hrabstwie Los Angeles bardzo popularnym środkiem transportu jest również metro. Składa się ono z siedmiu linii i łącznie obsługuje 99 stacji. Metro działa od 1990 roku i wciąż się rozwija. Planowane są różne rozszerzenia, które jeszcze bardziej ułatwią podróżowanie po hrabstwie.

Cena biletów i karnetów komunikacji miejskiej

Zastanawiasz się, ile kosztują bilety i karnety w Kalifornii? Wszystko zależy od środka transportu i od miasta, w którym się znajdujemy. Za jeden przejazd metrem musimy zapłacić 1,75 USD. Bilet dzienny kosztuje 7 USD, a karnet tygodniowy 25 USD. Ceny biletów kolejowych i autobusowych różnią się od siebie. Wszystko zależy od tego, dokąd się wybieramy, czy podróżujemy w obrębie jednego miasta/hrabstwa i na jaką firmę się zdecydujemy. Przykładowo, za przejazd busem, który porusza się w obrębie jednej dzielnicy, zwykle musimy zapłacić 0,50 USD. Podróżowanie po większym obszarze zazwyczaj zaczyna się od 1,25 USD. Istnieje również możliwość zakup różnych karnetów (zarówno autobusowych, jak i kolejowych) np. na 10 przejazdów lub 30/31 dni. Karnet na 10 przejazdów zaczyna się od 22 USD, a karnet miesięczny od 44 USD. Istnieją także różne zniżki, np. dla seniorów czy osób niepełnosprawnych.

Sprawdź również, jak wygląda sytuacja komunikacji miejskiej w San Francisco?

Autor: Wiktoria Jasik

Poprzedni

Wynajęcie samochodu w San Francisco – co warto wiedzieć?

Wynajęcie samochodu w Kalifornii – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Następny

Dodaj komentarz