Wynajęcie samochodu w Kalifornii – zasady ruchu drogowego, co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , , ,

Stan Kalifornia w Stanach Zjednoczonych jest łakomym kąskiem dla wszystkich podróżników i turystów. Szczególnie dla tych, którzy chcą zaznać różnorodności krajobrazu i odwiedzić interesujące miasta. Poza centrami miejskimi takimi jak Los Angeles wraz z Hollywood czy San Francisco, można tutaj liczyć na przepiękne widoki. Plaże i hiszpańska architektura San Diego, parki stanowe Big Sur, zatoka Monterey, Dolina Śmierci. Jeden dzień, a nawet tydzień to o wiele za mało by zobaczyć wszystko w wymiernie krótkim czasie. Najlepiej zdecydować się zatem na wynajęcie dobrego samochodu i właśnie tej kwestii dotyczyć będzie poniższy artykuł. Wspomnimy przy okazji o zasadach ruchu drogowego w Kalifornii. Niektóre mogą wydać się zaskakujące dla kierowców przyzwyczajonych do przemierzania europejskich dróg. Wskażemy oczywiście również o miejscach i sposobach, które ułatwią wynajęcie czterech kółek, aby w komfortowych warunkach zwiedzać okolica stanu.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Zasady ruchu drogowego w stanie Kalifornia

Jeżeli chodzi o przepisy ruchu drogowego w Stanach Zjednoczonych to często mamy do czynienia z formułą „jaki kraj taki obyczaj”. Dlatego tak istotne jest poznanie zasad obowiązujących w danym stanie, gdyż mogą one krańcowo odbiegać od przepisów drogowych stanu sąsiedniego, a nawet czasami zaskakiwać. Ta wiedza może często ratować życie i zdrowie, jest pierwszym i koniecznym krokiem do bezpiecznej jazdy po stanowych drogach. Nie należy się też wahać i w razie wątpliwości sięgać po poradę prawną ekspertów czy adwokatów.

Oczywistą oczywistością jest obowiązek prowadzenia samochodu z ważnym prawem jazdy. Pamiętajmy, że zgodnie z umową genewską o prawie drogowym, podpisaną jeszcze w 1949 roku, wszystkie stany Ameryki Północnej są zobligowane do pełnego akceptowania polskiego prawa jazdy. To dokument uprawniający do poruszania się tam autem. Nie potrzeba więc międzynarodowego prawa jazdy. Nie zmienia to faktu, że jeśli zostaniemy przyłapani bez polskiego prawa jazdy lub z dokumentem nieaktualnym czy zawieszonym, możemy spodziewać się wszelkiego rodzaju konsekwencji prawnych. Jest to też areszt i konfiskata samochodu. Pamiętajmy o jeszcze jednym: polskie prawko jest ważne w Stanach Zjednoczonych tak długo, jak ważna jest nasza wiza turystyczna.

Bezpieczeństwo drogowe w Kalifornii

Jak wszędzie, również i w stanie Kalifornia, jazda bez zapiętych pasów jest nielegalna. Tutaj jednak jest wymagane, aby wszystkie osoby podróżujące samochodem posiadały zapięte pasy. Jeśli pasażer w wieku 16 lat (lub młodszy) zostanie złapany bez pasa bezpieczeństwa, kierowca z pewnością zostanie pociągnięty do odpowiedzialności. Prawo być może restrykcyjne, ale bezpieczeństwo na drodze powinno być zawsze najważniejsze.

Ciekawym przepisem, swoistym dla Kalifornii, jest natomiast zakaz palenia w samochodzie, jeśli w pojeździe tym znajduje się osoba poniżej 18 roku życia. Ktoś by powiedział, że to przesadna dbałość o zdrowie, ale być może warto rozważyć takie przepisy również i na polskich drogach? To samo zresztą dotyczy egzekwowanego z całą stanowczością na autostradach Kalifornii wymogu, by nie rozmawiać przez telefon. Jeszcze w 2009 roku amerykańska organizacja National Safety Council, której celem jest promowanie bezpiecznych zachowań, wezwała kilkanaście lat temu do tego wszystkie stany, a Kalifornia wprowadziła to w życie. Telefon może być aktywowany tylko wówczas gdy znajduje się na desce rozdzielczej samochodu. Wyjątkiem są sytuacje awaryjne – wypadki, przestępstwa i tego rodzaju okoliczności.

I jeszcze jedna sprawa. W razie ewentualnych zdarzeń losowych na drodze, w tym wypadków, które spowodowały obrażenia ciała, śmierć lub szkody o wartości co najmniej 750 dolarów, należy złożyć raport do określonych służb w ciągu dziesięciu dni od wydarzenia. W przeciwnym razie może być trudne dochodzenie swoich praw do odszkodowania.  

Jak wynająć samochód w Kalifornii?

Jest kilka podstawowych zasad, które należy mieć na uwadze, wynajmując samochód w stanie Kalifornia. Przede wszystkim każdy najemca musi przedstawić aktualne prawo jazdy, które musi pokrywać cały czas planowanego wynajęcia auta. Do tego nieodzowna jest karta kredytowa lub debetowa. Niezmiernie ważny jest również wiek osoby chcącej wynająć cztery kółka. W stanie Kalifornia jest to ustawowe 21 lat, tylko stany Nowy York i Michigan pozwalają na tą procedurę osiemnastolatkom. Ważna jest czasami marka samochodu. Niektóre wypożyczalnie nakładają limity wiekowe dla aut określonego rodzaju. Mowa tu zwłaszcza o samochodach luksusowych, gdzie najemca musi mieć ukończone 25 lat życia. Te wytyczne mogą się jednak zmieniać z czasem, więc lepiej wcześniej zorientować się w aktualnej sytuacji. 

Przezorny zawsze ubezpieczony, a zatem warto zwrócić uwagę na ubezpieczenie wynajmowanego samochodu. Jeżeli ubezpieczenie CDW (Collision Damage Waiver) od uszkodzeń w czasie poruszania się po drogach stanowych nie jest w pakiecie oferowanym przez daną wypożyczalnię, koniecznie trzeba je dokupić! Można rozważyć też ubezpieczenie od kradzieży i wandalizmu (LDW), chociaż w sumie przypadki kradzieży wynajętych samochodów są w Kalifornii rzadkością. 

Wszystkie pojazdy powinny być zwracane z takim samym poziomem paliwa, z jakim wyjechały z bazy. W przeciwnym wypadku trzeba się liczyć z naliczeniem dodatkowych opłat. I ostatnia rzecz – starajmy się zwracać auto punktualnie, niektóre wypożyczalnie podchodzą bardzo restrykcyjnie do ewentualnych opóźnień. 

Gdzie wynająć samochód w Kalifornii?  

Miejsc takich oczywiście nie brakuje w całym stanie, ale nie da się ukryć, że najczęściej auto wynajmuje się już przy lotnisku, kiedy stajemy na kalifornijskiej ziemi. Dlaczego? Z bardzo prostego powodu – wynajem poza lotniskiem jest średnio 30% droższy!    

Czasami jednak decydujemy się na taki krok, będąc już daleko w drodze. Wtedy musimy się zwrócić o pomoc do którejś z wypożyczalni. Świetną alternatywą będzie zawsze zabukowanie sobie auta jeszcze przed wyjazdem do Kalifornii. Taka rezerwacja przez internet nic nie kosztuje i będziemy mieli pewność, że cztery kółka na nas zaczekają. Warto użyć wyszukiwarki samochodów, która wyposażona jest w wygodną porównywarkę cen.  

No właśnie, ceny. Średni wynajem auta w Kalifornii to wydatek rzędu 150 złotych na dzień. Warto poświęcić chwilę, aby znaleźć jak najlepszą ofertę. Sprawdź też, jak wygląda komunikacja miejska w Kalifornii!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Komunikacja miejska w Kalifornii

Szpitale w San Francisco – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Następny

Dodaj komentarz