Tramwaje linowe (Cable Car) w San Francisco – co warto wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , ,

Zwiedzając tak urokliwe miasto jak San Francisco trzeba się koniecznie zastanowić nad sposobem przemieszczania po tej dużej aglomeracji. Być może najciekawszą formą transportu, ze wszystkich oferowanych przez tamtejszą komunikację miejską, są tramwaje linowe. Format „cable car” ma się w mieście nad zatoką świetnie i nie tylko pozwala na szybkie pokonywanie kolejnych ulic i przecznic, ale także stanowi swoistą atrakcję turystyczną. Z poniższego artykułu dowiesz się, czym są tramwaje linowe w San Francisco, poznamy ich historię, wskażemy też na poszczególne trasy wycieczkowe oraz sposoby zakupu biletów.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia tramwajów linowych w San Francisco 

To prawda, tramwaje linowe San Francisco, obok mostu Golden Gate i więzienia Alcatraz należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych miasta, często przedstawianych na pocztówkach. Dzieje się tak nie bez kozery. Historia tej formy transportu sięga tutaj XIX wieku, ma więc już za sobą całkiem długie dzieje. Wszystko zaczęło się od osoby angielskiego wynalazcy i inżyniera Andrew Hallidie, który zainspirowany widokiem powozu konnego zjeżdżającego ze wzgórza w San Francisco, wpadł na pomysł opracowania systemu funkcjonalnych kolejek linowych. Głównym celem miało być zatem dostosowanie transportu do geografii miejskiej.

Szybko zabrano się do pracy i już około 1890 roku w mieście nad zatoką kursowało ponad 20 kolejek linowych. Pomysł szybko zaskoczył i przyjął się wśród mieszkańców San Francisco. O sukcesie niech świadczy fakt, iż ten system transportu publicznego wpisano do Krajowego Rejestru Miejsc Historycznych USA w 1964 roku. Dzisiaj przejażdżka tramwajem linowym jest uważana za dużą atrakcję turystyczną. Oficjalne zaś szacunki wskazują, że blisko 7 milion osób rocznie korzysta z tego udogodnienia.

Jakie trasy obsługują tramwaje linowe w San Francisco?

Trasy te są zaprojektowane w niezwykle pomysłowy sposób, ponieważ zapewniają łączność pomiędzy najbardziej newralgicznymi z turystycznego punktu widzenia miejscami San Francisco. Mowa tutaj o trzech głównych liniach tramwajowych. Od nazw początkowych stacji określono je jako: Powell Hyde, Powell-Mason i California Van Ness. 

Pierwsza ze wspomnianych tras kończy się w pobliżu historycznej dzielnicy Ghirardelli Square, podczas gdy druga z nich (Powell-Mason) swój koniec znajduje na rogu Bay Street i Taylor Street, a zatem w pobliżu słynnego Fisherman’s Wharf. Obie biegną przez centrum miasta, zatem zabezpieczają potrzeby większości mieszkańców i przyjezdnych. Trasa California Van Ness biegnie natomiast wzdłuż California Street, poprzez dzielnicę finansową, aż do bogatej dzielnicy Nob Hill. Skorzystać z niej powinien każdy, kto ma jakieś interesy czy biznesy do załatwienia na mieście.  

Najpiękniejsze trasy przejazdu tramwajów linowych w San Francisco

Tak naprawdę, korzystając z każdej z powyższych tras, można podziwiać niezwykłe widoki. Przykładowo, wybierając się na przejażdżkę z Powell-Hyde w pewnym momencie mamy okazję obserwować niemalże z lotu ptaka całą zatokę i słynne więzienie Alcatraz. Aparat fotograficzny powinien być w pogotowiu! Na trasie tego przejazdu docieramy również na szczyt sławnej ulicy Lombard Street. To najbardziej zakręcona uliczka na świecie, która wije się jak serpentyna po miejskim wzniesieniu. Tę uliczkę można też obserwować (i fotografować) z samego dołu. Trzeba w tym celu zdecydować się na kurs tramwaju trasą Powell-Mason.

Jakie są ceny biletów na tramwaj linowy w San Francisco?

Generalnie, koszt przejazdu jedną z tras oscyluje w granicach 8 dolarów. Warto jednak sprawdzać na bieżąco w internecie ceny, gdyż te mogą się zmieniać, na przykład w zależności od sezonu. Warto też zapamiętać, że jeden bilet obliguje do przejazdu tylko jedną kolejką na danej trasie. W każdym wypadku trzeba kupić osobny bilet. Za darmo podróżują natomiast dzieci w wieku 4 lat i młodsze.

Gdzie kupić bilety na tramwaj linowy w San Francisco?

Za każdy bilet można zapłacić gotówką po wejściu do kolejki linowej. Warto zaznaczyć, że nie są w tym wypadku honorowane przelewy – tylko żywa gotówka. Bilety na kolejkę linową na jeden przejazd są dostępne też w kasach biletowych znajdujących się między innymi w Hyde and Beach oraz Powell and Market w dzielnicy Fisherman’s Wharf, na północnym wybrzeżu miasta.

Tramwaje linowe w San Francisco – czy warto?

Oczywiście, że warto! Przejażdżka nieco archaicznie, ale i estetycznie wyglądającym tramwajem linowym to bardzo ciekawe doświadczenie. Ponadto za wymiernie niską cenę można zwiedzić całkiem niezły obszar miasta i porobić zdjęcia. Jest to z pewnością wspomnienie, które na długo zostanie w myślach po opuszczeniu San Francisco. Jeszcze jedna uwaga – w szczycie sezonu turystycznego trzeba liczyć się ze sporymi kolejkami…

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Altman Siegel Gallery – galeria sztuki współczesnej w San Francisco

Park Narodowy Sekwoi i Kings Canyon – zwiedzanie, atrakcje

Następny

Dodaj komentarz