Union Square, czyli główny plac w San Francisco

Tagi , , , ,

Przechadzając się ulicami, nie sposób nie odwiedzić Union Square w San Francisco, czyli najsłynniejszego placu w całym mieście. To właśnie tutaj lokalni mieszkańcy i turyści najchętniej spędzają czas na zakupach i spotkaniach w kawiarniach. Czemu warto odwiedzić to miejsce?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Union Square – modne miejsce w San Francisco

Union Square to plac o powierzchni 2,6 akra, ograniczony ulicami Geary, Powell, Post i Stockton w centrum San Francisco w Kalifornii. Przypomina skwer, gdzie znajdują się ławeczki i fontanna, ale jest jednocześnie miejscem rozrywki dla lokalnych mieszkańców i turystów. Znajdziemy tu mnóstwo sklepów, kawiarni, restauracji oraz punktów usługowych, gdzie życie tętni dniem i nocą. Nazwa placu, czyli Union Square, pochodzi od wieców Thomasa Starra Kinga, na których udzielano poparcia armii Unii w trakcie wojny secesyjnej. W samym centrum placu znajduje się pomnik Nike, starożytnej bogini zwycięstwa.

Gdzie dokładnie znajduje się Union Square?

Plac Union Square znajduje się w północno-wschodniej części miasta, ograniczony ulicami Geary, Powell, Post i Stockton. Graniczy z nieoficjalną dzielnicą biznesową, gdzie znajduje się większość najważniejszych banków, siedzib korporacji i firm międzynarodowych. Dokładne współrzędne placu w San Francisco to 37.788056°N 122.4075°W.

Jak dojechać do Union Square?

Z uwagi na fakt, że plac Union Square jest jednym z najchętniej uczęszczanych i najpopularniejszych miejsc kulturalnych w mieście, komunikacja z placem jest naprawdę doskonała. Bez problemu dojedziemy tam z każdej części miasta autobusem miejskim bądź tramwajem. Po mieście jeżdżą także trolejbusy i metro, więc zwiedzanie jest zdecydowanie ułatwione, nie tylko w momencie odwiedzania Union Square.

Historia placu Union Square na przestrzeni lat

Plac Union Square został przekształcony z parku w 1850 roku, a tak jak wspomniano wcześniej, swoją nazwę zawdzięcza wiecom politycznym podczas wojny secesyjnej. Przez lata Union Square nie przypominał swojej obecnej formy. Znajdowało się tu duże skupisko osób bezdomnych, dochodziło również do zamieszek. Jednak dzięki planom renowacji i zaprojektowaniu obecnego placu w 1998 roku, które doszły do skutku w 2002 roku, dziś plac jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejsc w mieście. Przy tym stanowi jeden wielki punkt usługowy, za sprawą licznych sklepów, galerii handlowych, hoteli i kawiarni, który zapełniony jest turystami i lokalnymi mieszkańcami dniem i nocą. 

Co ciekawego można zobaczyć na Union Square?

Jeżeli chcemy zrobić zakupy w San Francisco, to Union Square będzie idealnym miejscem do tego. Jest to jedno z największych skupisk handlowych w mieście. Znajdziemy tu zarówno niszowe marki i sklepy działające od lat, jak i również nowoczesne marki sieciowe i ekskluzywne. Jeżeli w trakcie zakupów zgłodniejemy, do wyboru mamy kilkadziesiąt różnych restauracji, gdzie możemy zjeść i napić się kawy. Znajdziemy tu również kilka propozycji dla fanów sztuki. Na Union Square znajduje się galeria sztuki współczesnej, a ciekawą atrakcją są prócz tego teatry repertuarowe, off-Broadway i teatry jednoaktowe. Miejsce tętniące życiem, głośne i wesołe – zdecydowanie nie będziemy się nudzić!

Najlepsze restauracje na Union Square

San Francisco to dom dla wielu narodowości i kultur, co doskonale uwidacznia się w miejscowej gastronomii. Znajdziemy tam mnóstwo restauracji chińskich, japońskich, indyjskich i lokalnych, które serwują typowe, amerykańskie przysmaki. Polecaną restauracją z wyjątkowym klimatem i licznymi koncertami na żywo jest francuska Lyon & Swan, gdzie spróbujemy pysznych ośmiornic. Dla fanów europejskich smaków w amerykańskim wydaniu polecana jest również restauracja Bouche. Spotkamy tam sporo lokalnych mieszkańców, szczególnie w porze lunchu. Amatorzy sushi natomiast powinni wybrać się do Akiko’s Sushi Bar and Restaurant. Cenione jest za oryginalne menu i przystępne ceny, ale przede wszystkim doskonałe dania z zachowaniem kultury azjatyckiej. Do wyboru jest jeszcze więcej restauracji, i wszystkie są warte wizyty!

Budżet na wyjazd i odwiedzenie Union Square przygotowany? Zobacz także nasz wpis z odpowiedzią na pytanie: Ile kosztują wakacje w San Francisco?

Autor: Aleksandra Karcz

Poprzedni

Russian Hill w San Francisco – dzielnica stromych uliczek i domów wiktoriańskich

Fort Point, zabytkowa forteca w San Francisco, przewodnik

Następny

Dodaj komentarz