Temperatura i pogoda w Kalifornii w ciągu roku

Tagi , , , , , , , , ,

Pogoda w Kalifornii jest trochę podobna do tej, która występuje w Polsce, jednak tylko głównie wiosną. Warto najpierw wspomnieć, że jest stanem na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Jest dosyć zróżnicowana i dlatego ma swój urokliwy klimat. Zależy to nawet od konkretnego miejsca oraz pór roku w ciągu roku. W poniższym artykule dowiesz się, jak wygląda pogoda w Kalifornii w ciągu roku. 

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Pogoda w Kalifornii w marcu

Marzec jest szczególnym miesiącem, ponieważ jest to okres przejściowy, gdy zima zamienia się w wiosnę. Na północy, czyli rejony San Francisco oraz Sacramento, temperatury powietrza oscylują w okolicach 10 do 16°C. Za to w południowych rejonach Kalifornii (okolice Los Angeles, San Diego), jest już trochę cieplej, ponieważ temperatury wahają się między 13, a nawet 19°C. Jednak nadal zdarzają się opady deszczu.

Temperatura w Kalifornii – kwiecień

Jest to szczególny miesiąc, ponieważ przynosi ocieplenie. W północnych częściach stanu średnie temperatury to 11 – 19°C. Opady deszczu jeszcze się mogą pojawiać, jednak są już znikome. W południowej części Kalifornii te temperatury to od 13 do 22°C. Podobnie jest tutaj z opadami deszczu, czyli są minimalne. Warto poświęcić ten czas na obserwację kwitnącej przyrody, która jest wyjątkowa. Wtedy najwięcej osób zaczyna spacery, aby podziwiać faunę oraz florę.

Temperatura w Kalifornii w maju

Maj jest miesiącem w Kalifornii, gdzie pogoda jest już całkiem stabilna. W północnej części Kalifornii temperatura wynosi średnio od 15 do 24°C. Za to w jego południowej części temperatura powietrza waha się w okolicach 18 – 28 °C. W całym stanie szanse na deszcz są niewielkie. Najwięcej turystów zwraca szczególną uwagę na zwiedzanie dwóch sławnych parków narodowych, czyli Sekwoje oraz Yosemite. Temperatura sprzyja nocowaniu w namiocie oraz pieszym wędrówkom.

Pogoda w Kalifornii w czerwcu

Więcej słońca oraz ciepłe temperatury oznacza nic innego jak tylko czerwiec. Średnie opady deszczu wynoszą zaledwie 2 mm, czyli właściwie one nie istnieją. Ludzie zaczynają masowo się opalać, a to za sprawą temperatur, które są w granicach od 18 do nawet 34°C. W końcu zaczyna ożywiać cała plaża oraz popularne sporty wodne.

Temperatura w Kalifornii w lipcu

Jest to najcieplejszy miesiąc w całej Kalifornii. Nic w tym dziwnego, ponieważ temperatura przekracza 20°C oraz może wynieść nawet 38°C w ciągu dnia. W nocy termometry pokazują zazwyczaj 18°C. Zdarzają się rzadkie burze, jednak od razu pogoda się poprawia. Lawinowo przybywa turystów i to za sprawą sławnych plaż na cały świat. Parki narodowe mają w sobie ten magiczny urok, co powoduje zatłoczone szlaki turystyczne.

Pogoda w Kalifornii w sierpniu

Jest bardzo podobny do lipca, jednak jest jeszcze bardziej suchy. W ciągu dnia temperatura potrafi przekroczyć 37°C, jednak nocą jest to już połowa tej wartości. Opady nadal praktycznie nie występują. Niestety wzrasta ryzyko pożarowe w całym stanie, więc wybierając się do parków narodowych, należy to mieć na uwadze. W Kalifornii znajduje się Dolina Śmierci, gdzie temperatura potrafi przekroczyć nawet 50°C. W Parku Narodowym Joshua Tree, te wartości również są wysokie. Na terenie pustyń oraz dolin, mikroklimat potrafi być zabójczy dla przeciętnego człowieka. Łatwo o udar słoneczny, pomimo odpowiedniego ubioru.

Pogoda we wrześniu w Kalifornii

W tym miesiącu zaczyna się powoli ochładzać. Jednak nadal jest ciepło oraz słonecznie. Opady deszczu nadal zdarzają się bardzo rzadko. W ciągu dnia temperatura waha się między 25 a 35°C. Nocą średnio jest to 17 – 18°C. Właśnie wtedy warto się wybrać do każdego zakątka turystycznego, ponieważ tłumy turystów zaczynają się zmniejszać, więc i komfort zwiedzania jest większy.

Temperatura w październiku

W tym miesiącu lato przeradza się powoli w jesień. W ciągu dnia termometry nadal mogą pokazywać wartości o okolicach 26°C. Nocą jest to już połowa tej wartości. W całym październiku średnio cztery dni pada deszcz. W południowej Kalifornii, temperatury wahają się między 18 a 24°C. Podobnie jak w Polsce, liście zaczynają zmieniać kolory, przez co krajobrazy stają się jeszcze bardziej malownicze. Parki narodowe wyglądają wtedy olśniewająco.

Pogoda w Kalifornii w listopadzie

Listopad przynosi chłodniejszą i bardziej zmiennej pogodzie w Kalifornii. W północnej części stanu średnie temperatury wahają się od 10 do 17°C (uwzględniając noce), a opady deszczu zaczynają się zwiększać. W południowej Kalifornii można oczekiwać temperatur od 14 do 21°C (uwzględniając noce), z większymi opadami deszczu niż w poprzednich miesiącach. Jest to także czas, gdy dni stają się krótsze, a praktycznie kończy się sezon turystyczny.

Pogoda w Kalifornii w ciągu roku jest zróżnicowana i zależy od miejsca oraz pory roku. Wiosna i jesień w Kalifornii są umiarkowane i łagodne, z kwietnia do maja oraz od września do października jako najbardziej przyjemnymi miesiącami dla zwiedzania. Lato przynosi wysokie temperatury, szczególnie w lipcu i sierpniu, podczas gdy zima, choć łagodniejsza niż w innych częściach kraju, przynosi chłodniejsze temperatury i większe opady deszczu, zwłaszcza od listopada do marca.

Warto też zwrócić uwagę na mikroklimaty, które występują w Kalifornii. Wybrzeże cechuje się łagodnym klimatem ze względu na wpływ oceanu, z umiarkowanymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. W górach, takich jak Sierra Nevada, można spodziewać się znacznie chłodniejszych temperatur i opadów śniegu w sezonie zimowym, co przyciąga miłośników sportów zimowych.

Poprzedni

Jesień w Kalifornii, pogoda we wrześniu, październiku i listopadzie

Zima w Kalifornii, jaka pogoda i temperatura, co robić?

Następny

Dodaj komentarz