Odkryj Oakland Bay Bridge, w cieniu Golden Gate Bridge

Tagi , , , , , , ,

Każdy turysta wybierający się do San Francisco marzy o zwiedzeniu Golden Gate Bridge. Ten słynny most od zawsze kojarzony jest z miastem i przyciąga tłumy, które chcą zobaczyć go z bliska. Jednak w jego cieniu znajduje się także Oakland Bay Bridge. Na pierwszy rzut oka, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy z jego istnienia. Most ten jest jednak nie tylko ważny z perspektywy komunikacyjnej, ale także i historycznej. Co więc musisz o nim wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Oakland Bay Bridge – podstawowe informacje

Most ma swój początek w północno-zachodniej części San Francisco. Poniekąd stanowi on przedłużenie drogi stanowej numer 80. Jak sama nazwa wskazuje, most ten prowadzi do miasta Oakland, które znajduje się naprzeciwko San Francisco. Co więcej, jest to tak naprawdę zespół dwóch mostów. Pierwszy z nich to Most Wschodni, który liczy sobie 3141 metrów długości. Został on wzniesiony w latach 1933 – 1936. Oczywiście był on później remontowany. Drugą część przeprawy stanowił Most Wschodni.

Powstał on w tych samych lata, jednak z uwagi na problemy konstrukcyjne, został on zburzony w latach 2013 – 2017. Niestety, z uwagi na rozległe uszkodzenia, nie mógł być on ponownie remontowany. Został on zastąpiony Nowym Mostem Wschodnim. Paradoksalnie jego budowa rozpoczęła się już w 2002 roku, gdyż wiadome było, że pierwowzór nie przetrwa. Budowę zakończono w 2013 roku, co zbiegło się z rozpoczęciem wyburzania starego odpowiednika. Nowy Most Wschodni ma długość 3513 metrów, podczas gdy jego poprzednik mógł pochwalić się długością wynoszącą 3102 metry. Co ciekawe, za przejazd Oakland Bay Bridge w kierunku zachodnim pobiera się opłatę, tak samo jak za przejazd mostem Golden Gate.

Oakland Bay Bridge – historia

Oakland Bay Bridge powstał w latach 30 XX wieku. Most ten wpisano do Narodowego Rejestru Miejsc Historycznych. Pomysł na jego budowę zrodził się tak naprawdę już w XIX wieku. Oakland i San Francisco były dwoma, dobrze prosperującymi miastami, więc ich połączenie wydawało się być jednym z nadrzędnych celów. Jednocześnie w tamtym czasie budowa mostu była wręcz niemożliwa do zrealizowania. Wynikało to głównie z ograniczeń pod względem technicznych i konstrukcyjnych możliwości. Jednak z tradycyjnych przepraw przez zatokę San Francisco korzystały ogromne ilości pasażerów, więc most miał być dla nich jednym z udogodnień.

Otwarcie obu mostów nastąpiło – oficjalnie – 12 listopada 1936 roku – co miało miejsce na pół roku przed otwarciem słynnego Golden Gate Bridge. Jak więc widzisz, most Oakland Bay jest starszy, a mimo wszystko dalej pozostaje w cieniu drugiego z mostów. Ciekawostka jest fakt, że w wyniku trzęsienia ziemi w 1989 roku jedna ze ścian mostu uległa całkowitemu zawaleniu, zabijając jedną osobę. W tym momencie zaczęto prowadzić pracę nad zwiększeniem odporności konstrukcji na wstrząsy i inne uszkodzenia.

Oakland Bay Bridge – dwa mosty jako jedność

Musisz wiedzieć, że Oakland Bay Bridge to tak naprawdę dwa mosty, które łączą się ze sobą na niewielkiej wyspie Yerba Buena. W efekcie rozdzielono je odcinkiem zwykłej drogi asfaltowej, a przejazd nimi obfituje w fenomenalne widoki. 500 metrów drogi na wyspie Yerba Buena jest w połowie wydrążonym w skale tunelem, a w połowie betonowym wiaduktem. Co więcej, Most Zachodni skonstruowano na kształt mostu dwupoziomego. W praktyce oznacza to, że górna jego część jest do ruchu kołowego, zaś druga – dolna – służyła miejskim tramwajom oraz pociągom.

Tory te zlikwidowano z uwagi na stale zwiększający się ruch samochodów osobowych i ciężarowych. W efekcie Most Zachodni posiada dalej dwa poziomy, które obecnie są pięciopasmowymi drogami – jedna w kierunku wschodnim, a druga w zachodnim. Co ciekawe, Most Wschodni – nowy – jest już konstrukcją opartą na jednym poziomie. Musisz wiedzieć, że przejazd mostem Oakland Bay Bridge zapewni Ci fenomenalne doświadczenie. Możesz podziwiać panoramy obu miast, horyzont zatoki San Francisco, a także odwiedzić urokliwą wysepkę Yerba Buena. Taka atrakcja na długo zapadnie Ci w pamięć!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Ceny noclegów w San Francisco, gdzie nocować?

Park Narodowy Point Reyes – zwiedzanie, atrakcje, czy warto?

Następny

Dodaj komentarz