Najciekawsze darmowe atrakcje w San Francisco

Tagi , , , , , ,

Nie da się ukryć, że San Francisco niezmiennie zdumiewa i przyciąga turystów z całego świata. Ten skarb Kalifornii, położony tuż nad zatoką, ma bardzo wiele do zaoferowania. I można oczywiście płacić ciężko zarobione pieniądze, czyli wybrać się na Pier 39 by pobuszować wśród jarmarcznych kramów i zamówić w restauracjach smaczne, aczkolwiek wymiernie drogie potrawy z owoców morza. Można czekać w długiej kolejce, by przejechać się słynną Lombard Street, albo zobaczyć więzienie Alcatraz, również za słuszną sumkę, ale… na szczęście ta piękna metropolia może zaproponować kilka atrakcji za zupełne free. W poniższym tekście przedstawimy najlepsze darmowe atrakcje w San Francisco, przy których portfel nie ucierpi.      

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sławne Golden Gate 

Pod tą nazwą kryje się prawdziwa wizytówka miasta nad zatoką. 1200 metrów unikalnej konstrukcji wznoszącej się nad zatoką, która łączy miasto z hrabstwem Marin. Miejsce, przy którym warto się sfotografować i z którego można podziwiać zapierający dech w piersiach widok na okolicę. Ten imponujący most stał się niedługo po swoim otwarciu w 1937 roku międzynarodową ikoną San Francisco. To dzięki ciekawemu projektowi w stylu Art Deco i charakterystycznej pomarańczowej kolorystyce. Istnieją obliczenia, które wskazują, że rocznie Golden Gate Bridge odwiedza ponad… 10 milionów turystów! Nie możemy być gorsi, prawda? Dwa razy w tygodniu (aktualnie są to czwartki i niedziele) miejscowe centrum dla zwiedzających proponuje darmowe wycieczki połączone z poznawaniem historii słynnej konstrukcji, osławionej między innymi dzięki X Muzie.  

Golden Gate to również interesujący park, przylegający do mostu. Ponad 400 hektarów zagospodarowanych w latach siedemdziesiątych XIX wieku uchodzi dzisiaj za idealne miejsce do odpoczynku. Znajdują się tam muzea (godne uwagi jest zwłaszcza muzeum sztuk pięknych De Young) oraz ogrody (botaniczny i herbaciany). Jako miejsce publiczne, wejście na teren parku jest bezpłatne. 

Sztuka uliczna na Clarion Alley 

Dla tych, którzy uwielbiają dużo chodzić, a do tego są miłośnikami awangardowej sztuki, obowiązkowym punktem pobytu w San Francisco winna stać się wizyta na Clarion Alley. To wyjątkowa w skali światowej wystawa sztuki rozciągająca się przez 4 ulice, obecna w pejzażu miejskim już od 30 lat. Co ciekawe, zestaw ulicznych malowideł ciągle się powiększa. Dochodzą dzieła młodych artystów, których nie brak w tym mieście, mającym przecież bogate tradycje artystyczne (patrz epoka „dzieci kwiatów”). 

Zupełnie za darmo można tutaj podziwiać iście eklektyczne przedstawienia, a przy odrobinie szczęścia można zastać artystów przy pracy. Taki spacer nic oczywiście nie kosztuje, a jest świetnym sposobem na spędzenie czasu w oparach sztuki z prawdziwego zdarzenia. 

Fort Point – zderzenie z historią za free 

Wśród turystów odwiedzających miasto nad zatoką z pewnością są również miłośnicy przeszłości. Dla nich San Francisco ma coś absolutnie wyjątkowego. Zupełnie za darmo można przenieść się w czasie podczas zwiedzania historycznego Fortu Point. To szczególne miejsce powstało na miejscu wcześniejszej hiszpańskiej fortyfikacji z XVIII wieku. Zbudowano go w 1853 roku w celu obrony San Francisco przed okrętami wojennymi wrogów.

Dzisiaj Fort ten funkcjonuje jako Narodowe Miejsce Historyczne, a odwiedzający mogą bezpłatnie podziwiać eksponaty dotyczące operacji w forcie podczas wojny secesyjnej. Dodatkową atrakcją są wyświetlane na terenie obiektu filmy dokumentalne, oczywiście też niebiletowane. 

Spacer po Chinatown 

To też nic nie kosztuje! Jeśli tylko chcemy popodziwiać niezwykła, orientalną architekturę, nikt nam nie zabroni wejść do tej chińskiej dzielnicy i przecierać oczy ze zdumienia. Powstały w połowie XIX wieku wydzielony obszar dla azjatyckich przybyszów urzeka swoim klimatem. Jest zdecydowanie jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych San Francisco.

Podczas pieszej wycieczki (można zamówić przewodnika) obejrzymy bogato zdobione domki i świątynie. W tym także Tin How – najstarsze miejsce kultu taoistów w USA. Obiekt ten poświęcony jest chińskiej bogini morza Mazu, być może nie bez powodu, w końcu jesteśmy w mieście nad zatoką!   

Darmowe koncerty w ramach Stern Grove Festival  

Było coś za free dla fanów historii, ulicznej sztuki malarskiej, orientu i mostów. No to dorzućmy jeszcze coś dla miłośników dobrej muzyki! Stern Grove Festival to niezwykle popularny event, który ma miejsce zawsze w czasie lata. W tym roku każda niedziela będzie rozbrzmiewać dźwiękami nagrań gwiazdora alternatywnego country Lyle Lovett’a, przedstawicieli folk rocka Indigo Girls oraz muzyki indie, piosenkarki Neko Case. Zatem coś dla fanów bardziej wyszukanych brzmień…  

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Muzeum Sztuki Współczesnej (SFMOMA)/Museum of Modern Art, bilety

Palo Alto – przewodnik, atrakcje, co zobaczyć, hotele i noclegi

Następny

Dodaj komentarz