Metro w San Francisco (BART) – jak się poruszać, mapa metra

Tagi , , , , ,

Będąc w San Francisco, najłatwiejszym sposobem na poruszanie się po mieście jest właśnie skorzystanie z linii metra. Jest najpopularniejszym środkiem transportu tej metropolii. Układ oraz sposób rozmieszczenia całej linii znajduje się w strategicznych miejscach. W poniższym artykule dowiesz się, w jaki sposób korzystać z metro w San Francisco, krótką historię powstania oraz nawet mapę.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

BART – co to w ogóle jest?

Obszar Zatoki San Francisco korzysta z systemu Bay Area Rapid Transit. Ten system kolei dużych prędkości, znany jako BART, łączy Oakland i Berkeley z San Francisco, odgrywając istotną rolę w transporcie regionalnym. Jako ekologiczne rozwiązanie, BART jest wygodny dla podróżujących i zmniejsza liczbę samochodów na drogach, z korzyścią dla środowiska poprzez obniżenie emisji gazów cieplarnianych.

Mieszkańcy, turyści i osoby podróżujące służbowo doceniają łatwość obsługi BART. Strategicznie rozmieszczone stacje, łatwo zrozumiałe rozkłady jazdy i dostępność biletów do kupienia na miejscu odgrywają rolę w wyborze BART.

Planowanie podróży z BART

Dzięki narzędziom online oferowanym przez BART zaplanowanie podróży to pestka. Na swojej stronie internetowej dostępna jest interaktywna mapa, na której widoczne są wszystkie linie i stacje. Wprowadzając lokalizację początkową i docelową, użytkownicy otrzymują informacje o czasie podróży, koszcie biletu i najszybszej trasie.

Pobierz na smartfona aplikację BART na iOS i Androida, aby być na bieżąco z wszelkimi zmianami w rozkładzie lub opóźnieniami. Aplikacja zawiera te same funkcje, co ich strona internetowa i jest bardzo wygodna.

Kilka kluczowych aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy planowaniu podróży, to godziny pracy i potencjalne zamknięcia stacji BART. Chociaż BART zazwyczaj działa od wczesnego rana do późnego wieczora, godziny mogą się zmieniać w zależności od dnia tygodnia i konkretnej linii. Ponadto prace konserwacyjne lub inne prace mogą skutkować tymczasowym zamknięciem stacji. Aktualne informacje można znaleźć na stronie internetowej BART lub w aplikacji mobilnej.

Szczegóły stacji BART oraz mapa

Wokół San Francisco i wschodniej części Bay Area rozciąga się 50 stacji tworzących system BART. Ta sieć zapewnia łatwy dostęp do wszystkich stacji, z których każda ma swoje odrębne funkcje.

Na wielu stacjach BART dostępne są automaty biletowe, ławki, kioski z jedzeniem i napojami. Miejsca parkingowe dla samochodów i rowerów ułatwiają dotarcie do stacji. Niektóre stacje BART znajdują się w pobliżu głównych atrakcji turystycznych, takich jak Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley czy Fisherman’s Wharf w San Francisco.

Zapewniając bezproblemowy transport do różnych obszarów regionu Zatoki Perskiej, stacje BART są rozmieszczone strategicznie. Od Fruitvale w Oakland do Embarcadero w San Francisco istnieje kilka stacji, takich jak Ashby w Berkeley i Civic Center/UN Plaza, które oferują łatwy dostęp. Sieć obejmuje również Balboa Park i Glen Park w San Francisco oraz Bay Fair w San Leandro. Inne stacje to North Berkeley, El Cerrito Plaza i Coliseum. Pasażerowie podróżujący do North Concord/Martinez lub Oakland International Airport mogą również skorzystać z usług BART. Śródmieście Berkeley i Lafayette to tylko niektóre z innych dostępnych opcji. Stacja Dublin/Pleasanton jest jednym z wielu przystanków oferujących połączenia z pobliskimi obszarami. Montgomery St (SF), Powell St i Concord to dodatkowe przystanki, o których warto wspomnieć. Niezależnie od tego, czy wybierasz się do Pittsburga/Bay Point, Pittsburg Center, Colmy czy Orindy, rozległa sieć BART zapewnia niezrównaną wygodę.

Jak korzystać z BART: bilety i taryfy

Bilety na BART można kupić na stacjach za pomocą automatów biletowych, które akceptują gotówkę, karty kredytowe i debetowe. Można również korzystać z karty Clipper, która jest uniwersalną kartą płatniczą dla większości systemów transportu publicznego w Zatoce San Francisco. Karta Clipper może być doładowywana online, na stacjach BART lub w wybranych sklepach.

Ceny biletów BART są zróżnicowane i zależą od długości podróży. Na stronie BART i w aplikacji mobilnej można znaleźć kalkulator taryf, który pomoże określić koszt podróży. Dzieci w wieku 4 lat i młodsze podróżują za darmo, a dzieci w wieku 5-17 lat, seniorzy powyżej 65 roku życia i osoby niepełnosprawne mogą skorzystać ze zniżek. Przykładowo za przejazd z lotniska do centrum San Francisco, bilet kosztuje średnio 12 dolarów, czyli około 50 zł. Wydaje się to dużo, jednak porównując ceny taksówek, nie jest to aż tyle.

Poprzedni

Zwiedzanie Alcatraz: tajemnice słynnego więzienia, bilety, atrakcje

Cable Car Museum w San Francisco – Muzeum Tramwaju Linowego

Następny

Dodaj komentarz