Dlaczego most Golden Gate Bridge nazywany jest mostem samobójców?

Tagi , , , , , , ,

Most Golden Gate Bridge jest najsławniejszym oraz najpiękniejszym mostem w Stanach Zjednoczonych. Jednak nie do końca szczyci się takim pozytywnym urokiem. Wiele osób mających problem ze zdrowiem psychicznym, popełnia na nim samobójstwa, dlatego zyskał przydomek Most Samobójców. W poniższym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Historia mostu Golden Gate Bridge

Osławiony „Most Samobójców” w San Francisco to nic innego jak most Golden Gate, bardzo rozpoznawalna ikona Stanów Zjednoczonych. Wraz z inauguracją w 1937 roku, od tego czasu przyciąga tłumy odwiedzającyc. Niestety czasem również i tych, którzy mają bardziej ponure zamiary – osoby z myślami samobójczymi.

Most o długości 2737 metrów i wznoszący się 227 metrów nad poziomem morza jest niezaprzeczalnie imponujący. Czyni go jednym z najbardziej niezwykłych mostów na świecie. Jego żywy pomarańczowy odcień jest tak uderzający, że nawet wśród zwyczajowej mgły Zatoki San Francisco pozostaje łatwo rozpoznawalny. Pomysłodawcą mostu był Joseph Strauss. Duży wpływ na jego powstanie wywarli również Charles Ellis i Leon Moissieff oraz Irving Morrow, architekt, który dodał własne akcenty w stylu Art Deco. 27 572 pojedynczych stalowych drutów tworzy liny o średnicy 93 centymetrów utrzymujące przęsła. Nośność każdego pylonu wynosi imponujące 95 000 ton, podczas gdy bloki montowane na lądzie wytrzymują obciążenie 28 500 ton.

Most oferuje niezakłócony widok na miasto i zatokę, ale ta sama otwartość stanowi tragiczną okazję. Niestety brak niewielkiej przeszkody między chodnikiem a krawędzią mostu sprawia, że jest on niepokojąco dostępny dla osób rozważających samobójstwo. Jedynie skromna bariera oddziela ich od półki.

Dramatyczne liczby samobójstw na sławnym moście

Jak donosi Bridge Rail Foundation, od 1937 roku w lodowatych wodach cieśniny Golden Gate doszło do 1700 samobójstw. Jednak inne źródła kwestionują tę liczbę, sugerując, że liczba ta może sięgać nawet 2500. Około 500 szczęśliwców udało się przeżyć.

Przy wysokości około 75 metrów nad poziomem wody skok z mostu jest zazwyczaj śmiertelny. Badacze i specjaliści podjęli kilka prób ustalenia, dlaczego osoby zmagające się z myślami samobójczymi są przyciągane do tego konkretnego mostu.

Ze względu na jego symbolikę jako bramy do „innego świata” lub jako odosobnione miejsce ostatecznej samotności, niektórzy wysunęli teorię, że most może być magnesem dla osób o skłonnościach samobójczych. Jednak dostępność mostu stanowi kolejny czynnik, ponieważ nie ma odpowiednich środków zapobiegawczych, które zniechęciłyby osoby rozważające samobójstwo.

Montaż siatki zabezpieczającej

Od lat władze miasta oceniają możliwość realizacji planów zapobiegania samobójstwom na moście. Ostatecznie Mulligan (włodarz miasta) wybrał najbardziej niepozorną siatkę, która jego zdaniem nie rozprasza kierowców. Została zamontowana do końca 2021 roku. Instalacja została częściowo sfinansowana z dochodów z opłat drogowych oraz rządów federalnych i stanowych. Po obu stronach gigantycznego mostu zamontowano go 6 metrów pod przejściem dla pieszych.

Most Golden Gate Bridge w kulturze

Będąc integralną częścią dziedziny architektury i inżynierii, most Golden Gate ma również znaczące znaczenie w kulturze popularnej. Ze względu na rozpoznawalny profil i uderzający odcień międzynarodowej pomarańczy często pojawia się w wielu rodzajach mediów. Na przykład znane przedsiębiorstwo technologiczne, Cisco Systems, zaprojektowało swój emblemat na wzór kultowego mostu Golden Gate. Ten kolosalny dostawca technologii sieciowych wybrał ten emblemat jako emblemat jednoczenia ludzi i technologii.

W różnych pracach medialnych słynny most Golden Gate wniósł imponujący wkład w świat filmu jako urocze tło, a nawet jako główny element, na przykład w The Golden Gate. Ta kultowa konstrukcja skutecznie podkreśla scenerię San Francisco przedstawianą w wielu produkcjach. Co więcej, most odgrywa również dużą rolę w literaturze. Chociaż jest niesławnie znany jako „Most samobójców” ze względu na jego nawiedzony portret w powieści Toma Hunta Cliffs of Despair. Urok mostu jako celu samobójczego przyciąga wielu. Może się to wydawać sensacyjnym tematem, ale jego rozpowszechnienia w popkulturze nie można zignorować. Zobacz nasz szczegółowy wpis o moście Golden Gate Bridge w filmach!

Poprzedni

Park Narodowy Muir Woods – zwiedzanie, atrakcje, czy warto?

Hotele i noclegi w Napa Valley w najlepszych cenach

Następny

Dodaj komentarz