Wakacje w San Francisco – z biurem podróży czy na własną rękę?

Tagi , , , , , ,

Planujesz wybrać się na wakacje w San Francisco? Już na start masz tutaj dwie opcje. Możesz skorzystać z usług świadczonych przez profesjonalne biuro podróży, pozostawiając jemu załatwienie wszystkich spraw organizacyjnych. Możesz też zdecydować się na w pełni samodzielny wyjazd, dzięki któremu cały wypad stanie się jeszcze większą przygodą. Nie ulega wątpliwości fakt, że oba te rozwiązania mają pewne wady i zalety. Które z nich zatem powinieneś wybrać, by wycisnąć z wypadu maksimum, a w jego trakcie zrealizować wszystkie swoje plany i marzenia związane z wizytą w USA? Który pozwoli Ci wykorzystać szansę, która nie pojawia się w Twoim życiu codziennie? Czytaj dalej, a postaramy się przedstawić Ci obie opcje, które stoją przed Tobą otworem.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Wakacje all inclusive w San Francisco z biurem podróży

Nie ulega wątpliwości, że opcją wygodniejsząmniej kłopotliwą jest wyjazd do San Francisco z biurem podróży. Wszelkie formalności w jego przypadku załatwia się na miejscu, w Polsce, co z całą pewnością okaże się dla wielu wielkim atutem. Nie trzeba bowiem przejmować się tym, gdzie znaleźć noclegi w San Francisco, ale też jak dogadać się z mieszkańcami tego właśnie kalifornijskiego miasta. Cały proces wyjazdu zakłada zatem wizytę w tego typu biurze, wpłacenie zaliczki, załatwienie formalności (wiza nie jest już konieczna, wystarczy przejście przez proces ESTA) oraz wpłacenie reszty środków. Sam wyjazd praktycznie zawsze odbywa się w sposób bardzo zorganizowany, ze wskazaniem na atrakcje i miejsca z góry zaplanowane przez biuro, z którego usług się korzysta.

Cena wakacji all inclusive w San Francisco rozpoczynają się od 7500 złotych za jedną osobę (10-dniowy wypad), jednak zależą od mnóstwa czynników, w tym przede wszystkim od długości pobytu.

Zalety wczasów w San Francisco z biurem podróży

Wyjazd do San Francisco przy wykorzystaniu usług biura podróży z całą pewnością jest opcją posiadającą sporo zalet. Spośród tych największych wymienić można:

 • minimum formalności – praktycznie wszystko jest po stronie biura,
 • brak konieczności planowania całego wypadu (oszczędność czasu),
 • wczasy all inclusive w San Francisco nie wymagają też płacenia za żywność i nocleg,
 • bezpieczny wyjazd – bez komplikacji i problemów po drodze.

Wady polecenia do San Francisco z biurem podróży

Powinieneś wiedzieć, że wyjazd do San Francisco zorganizowany przez biuro podróży to nie tylko wygoda i bezpieczeństwo, ale też kilka dość istotnych wad, z którymi musisz się liczyć jeszcze zanim się na niego zdecydujesz. Chodzi między innymi o:

 • mniejszą swobodę w eksplorowaniu miasta i tworzeniu własnych wspomnień,
 • znacznie wyższą cenę całego wyjazdu (porównując to z wyjazdem na własną rękę),
 • bardzo sztywne ramy czasowe – w San Francisco musisz być tak długo, na ile podpisałeś umowę z biurem,
 • niepewność co do biura (i jego kondycji finansowej).

Wczasy w San Francisco na własną rękę

Często wybieraną, ale też posiadającą po swojej stronie całe mnóstwo atutów opcją dla osób chcących odwiedzić San Francisco jest zorganizowanie tego typu wypadu na własną rękę. W tym przypadku znacznie więcej pozostawiasz przypadkowi. Bierzesz na swoje barki o wiele więcej obowiązków. Faktem jest jednak to, że ekscytacja związana z podróżą w tym przypadku jest nieporównywalnie większa. Ta zaplanowana samodzielnie napawa znacznie większą satysfakcją. Zmusza Cię jednak do tego, by patrzeć na wiele więcej. W szczególności jeśli chodzi o ceny, organizację pobytu (zwłaszcza noclegi w San Francisco wymagają wcześniejszego rozplanowania), ale też załatwienie spraw czysto formalnych.

Pierwszą rzeczą przy planowaniu wyjazdu jest oczywiście zdobycie pozwolenia, a zatem przejście przez procedurę ESTA. Dalsze fragmenty jego organizacji przypominają mocno jakąkolwiek inną wycieczkę zagraniczną. Z tym jednak, że różnią się one cenowo, oczywiście. Weź pod uwagę, że Stany Zjednoczone stanowią jeden z dalszych i wciąż bardziej nietypowych kierunków. Mimo więc, że samodzielnie wszystko załatwisz, wciąż będziesz musiał się liczyć ze znaczącym kosztem.

Loty do San Francisco i z powrotem

Jedną z pierwszych rzeczy, które obowiązkowo trzeba załatwić z odpowiednim wyprzedzeniem są bilety lotnicze. Jako że przy ubieganiu się po ESTA musisz podać planowany czas pobytu, warto zająć się nimi tak wcześnie, jak tylko się da. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Weź więc wolne w pracy i staraj się załapać na niskie ceny lotów. 

Decydująca w przypadku ceny biletu jest data rezerwacji. Im wcześniej je kupisz, tym mniej zapłacisz. Najatrakcyjniejsze ceny lotu w jedną stronę mogą sięgać pułapu 1300 złotych – za tyle samo możesz też wrócić. Tego rzędu ceny znajdziesz jednak przy rezerwowaniu biletów na kilka miesięcy przed planowanym wylotem.

Ceny żywności w San Francisco

Najbardziej oszczędna opcja dla osób chcących wypocząć w San Francisco na własną rękę zakłada wizyty w tutejszych supermarketach. Ceny w nich są około trzykrotnie wyższe od tych polskich. Oczywiście zdarzają się tutaj pewne wyjątki, niemniej jednak najlepiej jest założyć, że wyda się właśnie trzykrotnie więcej. Oto ile zapłacisz za przykładowe produkty:

 • chleb to wydatek rzędu 18 złotych za jeden średni bochenek,
 • ryż kosztuje 23 złote za opakowanie,
 • butelka wina to wydatek przynajmniej 62 złotych,
 • banany kosztują około 14 złotych,
 • kawa w przeciętnym lokalu będzie Cię kosztowała około 21 złotych.

Wszystkie te ceny są oczywiście orientacyjne i zależą od mnóstwa czynników. Pamiętaj jednak, że kupując w markecie zawsze zapłacisz za jedzenie mniej niż stołując się w restauracjach. Będziesz też mieć większą kontrolę nad swoimi wydatkami.

Ceny w restauracjach w San Francisco mocno przypominają te, które znajdziesz również w Polsce. Wiele tutaj zależy od tego, jaki rodzaj restauracji będzie Cię interesował. Typowe „śniadaniówki” poza centrum zaoferują Ci stosunkowo tanie wyżywienie (za posiłek zapłacisz nawet zaledwie 10$), przy czym restauracje zlokalizowane w centrum, serwujące bardziej wykwintne pożywienie, będą od Ciebie wymagały znacznie większej inwestycji (nawet 100$ za posiłek).

Hotele i noclegi w San Francisco

O hotele w San Francisco wcale nie jest trudno. Zwłaszcza że miasto to słynie z bardzo dużego napływu turystów, nie tylko tych zagranicznych. Podróżując samodzielnie, możesz znaleźć łóżko w cenie nawet 100 złotych za noc (pomnóż to razy dwa, jeśli podróżujesz z drugą połówką). Jeśli jednak będziesz chciał sięgnąć po lepszy niż dwugwiazdkowy hotel, będziesz musiał liczyć się z większym wydatkiem: od 500 do 1000 złotych za noc. Tutaj nie ma reguły, wszystko zależy od konkretnego obiektu oraz jego lokalizacji.

Noclegi w San Francisco możesz znaleźć również w modelu prywatnym. Tutaj masz mniejszą pewność, jednak również niższe ceny (rozpoczynające się już od 50 złotych za osobę, często z możliwością negocjacji dla dłuższych pobytów).

Zwiedzanie San Francisco na własną rękę

Wiele spośród atrakcji w San Francisco zwiedzisz bezpłatnie. Chodzi tutaj jednak przede wszystkim o obiekty otwarte (nie wymagające bezpośredniego wchodzenia), których jest bardzo wiele. Za dużo atrakcji jednak będziesz musiał zapłacić. Jeśli na przykład interesuje Cię zwiedzenie więzienia Alcatraz, zapłacisz za nie 53$ lub 64$ (dzień / noc) za jedną osobę dorosłą. Za darmo odwiedzisz Golden Gate Bridge, Golden Gate Park czy Pier 69. Kalifornijska Akademia Nauk będzie wymagać od Ciebie opłaty rzędu 41$ od każdego dorosłego. W przypadku samodzielnej wyprawy sam możesz oczywiście decydować, które z miejsc będziesz chciał odwiedzić.

Wczasy w San Francisco na własną rękę – zalety

Samodzielne wakacje w San Francisco stwarzają dla Ciebie całe mnóstwo możliwości i z całą pewnością są opcją preferowaną jeśli chodzi o budżetowe podejście do wypadu. Do głównych zalet samodzielnej wizyty w tym kalifornijskim mieście zaliczyć można:

 • znacznie niższą cenę od tej proponowanej przez biuro podróży – sam decydujesz, ile wydasz na same atrakcje i jedzenie,
 • swoboda w zwiedzaniu – jeśli nie lubisz mieć czegokolwiek narzucone, samodzielna wyprawa zapewni Ci największą elastyczność pod tym względem, 
 • więcej emocji towarzyszących zwiedzeniu,
 • możliwość samodzielnego doboru atrakcji – nie jesteś skazany na to, co zaoferuje program biura,
 • lepsza immersja – będziesz żył pośród osób zamieszkujących to miasto – nie będziesz od nich odizolowany.

Wczasy w San Francisco na własną rękę – wady

Wybierając się do San Francisco na własną rękę, musisz też liczyć się z tym, że nie będzie to dla Ciebie opcja bezproblemowa. Towarzyszy jej znacznie większy stres. Zwłaszcza że sprawy w Stanach załatwia się zupełnie inaczej niż w Polsce. Do głównych wad samodzielnego podróżowania do San Francisco zaliczyć można:

 • niepewność co do rzeczy „na miejscu” – największą mogą budzić noclegi w San Francisco – pamiętaj, aby mieć kilka opcji,
 • losowe zdarzenia – samolot może się spóźnić, atrakcja nie istnieć, a transport publiczny nie funkcjonować (na przykład z uwagi na strajk),
 • mniej relaksu – samodzielna organizacja wymaga wysiłku, tak psychicznego, jak i fizycznego,
 • potencjalne problemy z komunikacją – jeśli znasz angielski, ten punkt Cię nie dotyczy,
 • konieczność poświęcania dużej ilości czasu – już w Polsce musisz polować na okazje, rezerwować, szukać miejsc i planować. To pochłania sporo czasu,
 • trzymanie się za portfel – jeśli masz ograniczony budżet, będziesz musiał się pilnować. W San Francisco pieniądze wydaje się nad wyraz łatwo (jeśli nie jest się zorientowanym w tym mieście).  

Wczasy w San Francisco są czymś, o czym wielu ludzi marzy przez całe życie. Jeśli uda Ci się zarobić na nie pieniądze i stajesz przed wyborem wczasów na własną rękę lub tych z biurem podróży, dokładnie go przemyśl. Miej przy tym świadomość, że obie te opcje mają swoje zalety i wady. Obie też są przeznaczone dla osób posiadających inne plany, oczekiwania, ale też wymagania względem swojego wyjazdu. Rzecz więc w tym, by wybrać tę najlepszą dla siebie. Tę, która przyniesie Ci najwięcej satysfakcji z wyprawy, która może być jedną z niewielu tego typu w całym Twoim życiu. Sprawdź także, jak przygotować się do wakacji w San Francisco!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Wiosna w San Francisco, jaka pogoda w marcu, kwietniu i maju

Co warto zjeść w San Francisco? – smaki Kalifornii

Następny

Dodaj komentarz