Zastanawiając się nad wylotem do Kalifornii pierwsze, co bierze się pod uwagę to koszty. Lot w dwie strony do USA, noclegi na miejscu, liczne rozrywki oraz transport pomiędzy miastami to wydatki często sięgające kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co więc będzie bardziej opłacalne i wygodniejsze, wakacje w Kalifornii z biurem podróży, czy na własną rękę?
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Wczasy w Kalifornii – samodzielna organizacja czy zorganizowana wycieczka?
Jeśli nie ma się jeszcze doświadczenia w organizacji wycieczek i nie ma się pewności, jak zabrać się do organizacji tak dalekiego lotu, wakacje all inclusive w Kalifornii z biurem podróży mogą okazać się dużo lepszą opcją. Dlaczego? Ponieważ inaczej trzeba pamiętać o bardzo wielu rzeczach. Jest to ubezpieczenie na miejscu w celu uzyskania leczenia lub odszkodowania w przypadku np. zniszczenia pojazdu. Pamiętaj też o sprawdzeniu środków transportu (taksówek, komunikacji miejskiej czy nawet miejscowych rowerów), a także zaplanowaniu wynajmu hoteli w Kalifornii – tak by móc zwiedzić każdy zakamarek pięknej okolicy.
Niemniej stresujące są same loty, związane z przesiadkami i stresem wynikającym z poszukaniem odpowiedniego stanowiska na nowym, obcym lotnisku. To wszystko można pominąć, jeśli wybierze się opcję, jaką są wczasy w Kalifornii ze specjalistą od organizacji tego typu wyjazdów.
Wakacje w Kalifornii all inclusive – jaki jest ich koszt?
Wczasy w Kalifornii zorganizowane przez biuro podróży to koszt zazwyczaj wynoszący od siedmiu do dziesięciu tysięcy złotych. Jest to przykład dla 8 dni wakacji. Warto mieć na uwadze, że rzadko kiedy ceny zorganizowanej wycieczki obejmują takie kwestie jak ubezpieczenie. W standardowej formie zazwyczaj płatne jest do 500 złotych. Nie wliczają też kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, lokalnych przewodników. Ważne jest także sprawdzenie cen wycieczek fakultatywnych, które na miejscu mogą okazać się dodatkową, ciekawą opcją spędzania wolnego czasu.
Ponadto w programie mogą znaleźć się podpunkty, które wcale nie interesują Ciebie oraz towarzyszących Ci osób. Decydując się na zorganizowane wakacje, trzeba być świadomym konieczności przemieszczania się razem z grupą. Często nie ma możliwości odłączenia się od grupy, nawet jeśli cel nie leży w kręgu zainteresowań. Mimo to można być pewnym, że zwiedzane obiekty będą ciekawe. Organizatorzy na przestrzeni lat zmieniają programy i wybierają miejsca najbardziej odpowiadające jak największej grupie uczestników.
Czy skoro organizatorzy mają tyle pracy, czy koszty wylotu do Kalifornii z biurem podróży są wyższe? Oczywiście, biuro podróży chce otrzymać stosowny procent za organizację wycieczki. Do tego loty wyszukiwane są na konkretny dzień – na przewidziany termin wycieczki. To wyklucza znalezienie perełek wśród cen biletów, które poleca się wziąć pod uwagę, planując samodzielną podróż. Wyższa cena to jednak również większy spokój, o czym piszemy w drugiej części artykułu!
Ceny lotów do Kalifornii – jak szukać lotów?
Niektórzy, lubiący podróżować tanio zauważają, że do Kalifornii można polecieć w dwie strony za około dwa tysiące złotych. To niewielki koszt, jednak znalezienie takiej oferty wymaga doświadczenia i cierpliwości – a także dostosowania się do terminu wylotu. Standardowy koszt w jedną stronę może wahać się od trzech do pięciu tysięcy złotych.
Skoro o cenach mowa, warto mieć na uwadze, że koszt wycieczek zorganizowanych przez biuro podróży może się zmieniać. Szczególnie jest tak, jeśli bilety lotnicze drożeją. Jeśli jest taka możliwość, warto korzystać z oferty biur podróży gwarantujących niezmienność ceny od momentu wykupienia.
Hotele w Kalifornii – jaki jest koszt dla osoby prywatnej?
W Kalifornii można wynająć tani hotel już od około 300 złotych za dobę (dla dwóch osób). Biorąc pod uwagę opcje w centrum miasta oraz bardziej ekskluzywne budynki, koszt wzrośnie do nawet kilku tysięcy złotych za noc. Jeśli porównać koszty osoby prywatnej do tych, które poniesie organizator wycieczki – tutaj zdecydowanie wygrywa organizator.
Nie dość, że może liczyć na zniżkę ze względu na wykupienie noclegu dla całej grupy, to jeszcze może współpracować z hotelem przy innych wyjazdach. Daje to organizatorowi kolejne zniżki. Podobne promocje biuro podróży może otrzymać w komunikacji, np. wynajmując wycieczkowego busa do przemieszczania się razem z grupą.
Noclegi w Kalifornii – co warto pamiętać?
Decydując się na wybór noclegów w Kalifornii, trzeba mieć na uwadze, że robienie tego na ostatni termin może być tragiczne w skutkach. To dlatego, że w USA sezon urlopowy trwa… cały rok. Rezerwacja hotelu lub motelu z odpowiednim wyprzedzeniem to jedyna gwarancja udanego pobytu.
Oczywiście tanie miejsca w dobrych lokalizacjach wyprzedają się w pierwszej kolejności. Od razu po potwierdzeniu terminu wylotu do USA warto wziąć w dłoń telefon i laptop, a następnie włączyć porównywarki noclegów. Większość hoteli w Kalifornii pozwala na rezerwację terminu nawet pół roku do przodu. To ogromna zaleta, ale i ryzyko dla tych, którzy postanowią zaplanować wylot na ostatni moment, np. dorwą bilety w dobrej cenie, ale z bardzo szybkim wylotem.
Ceny w restauracjach w Kalifornii
Większość zorganizowanych wycieczek nie przewiduje jedzenia w cenie wycieczki. Wyjątkiem są posiłki wliczone w celu pokoju (lecz zazwyczaj nie jest to więcej niż śniadanie). Jeśli chodzi o typowe ceny w Kalifornii, posiłek w restauracji szybkiej obsługi, czyli typowym fast foodzie to około 40 złotych (blisko 10 USD), a około 3 USD (12 złotych) za jednego burgera.
W lepszych restauracjach można spodziewać się cen wynoszących dwukrotność tej kwoty. Aby nie być zaskoczonym na miejscu, niezależnie od wybranej opcji organizacji wycieczki, warto mieć też nieco pieniędzy na pamiątki oraz bilety wstępu – przypominamy, że raczej nie zdarza się, by ich koszt był wliczony w cenę pobytu, a to bardzo ważna część zwiedzania piękniej Kalifornii.
Ceny żywności w Kalifornii
Choć oczywiście na miejscu chce się spróbować lokalnych dań od utalentowanych kucharzy, nie zawsze będzie to możliwe ze względu na wysokie koszty. Co można zrobić w takiej sytuacji? Zobaczyć, co do zaoferowania mają lokalne supermarkety oraz osiedlowe sklepy. Tu oczywiście można liczyć na mniejsze koszty, ale równie oryginalne smaki. W końcu w USA trudno o produkty z naszych półek. Na miejscu przykładowe ceny to m.in. 44 złote za kilogram sera czy 5 złotych za butelkę mleka. Pół kilograma mięsa to koszt około 50 złotych, a butelka wina w okolicach 45.
W Kalifornii popularnością cieszą się wszelkiego typu burgery, frytki, a także mięsa z grilla, np. steki, żeberka czy wołowina. Miejscowi przepadają również za burrito, nachosami, czy kuchnią azjatycką (np. ramenem). Ze słodkich ciast popularnością cieszą się brownie i szarlotka. Można być pewnym, że w USA przygotowuje się je inaczej, a smak zachwyci swoją oryginalnością. Ciasta oraz przekąski oczywiście dostępne są w miejscowych supermarketach i cukierniach.
O czym warto pamiętać, organizując wakacje w Kalifornii?
Oprócz tego wszystkiego, co zostało już wymienione, ważne jest, by nie zapominać o kilku dodatkowych kwestiach związanych z podróżą, jej kosztami i dokumentami:
- warto na bieżąco sprawdzać przelicznik dolara (USD), by nie być zaskoczonym cenami na miejscu oraz ponoszonymi kosztami;
- w Stanach Zjednoczonych akceptowalne są niemal wszystkie karty kredytowe i debetowe, także te od najpopularniejszych systemów płatniczych, takich jak Visa, MasterCard czy American Express;
- odprawa online na lotniskach w USA zazwyczaj jest darmowa, a na lotnisku dodatkowo płatna;
- do Kalifornii można polecieć bez wizy, jednak to nie oznacza, że obędzie się bez innych dokumentów. Więcej o tym piszemy poniżej.
Sprawdź również nasz wpis, w którym opisaliśmy co musisz zabrać ze sobą na wakacje w Kalifornii!
Jakie dokumenty potrzebne są do Kalifornii?
Przed wylotem do Stanów Zjednoczonych potrzebny jest szereg przygotowań administracyjnych. Koniecznie jest upewnienie się, że posiada się wszystkie niezbędne dokumenty. Choć nie ma już konieczności wyrabiania wizy, także dzieci i niemowlęta muszą mieć pewne dokumenty w swoim posiadaniu.
Konieczny jest paszport – do USA nie wleci się na dowód osobisty. To bardzo ważne, ponieważ przyzwyczajeni do podróżowania z dowodem turyści mogą nie zdążyć wyrobić odpowiedniego dokumentu. Po drugie, potrzebna jest ESTA, czyli elektroniczne zezwolenie na podróż, łatwe i szybsze do wyrobienia niż wiza. Ponadto podróż z dzieckiem bez drugiego rodzica to wymóg posiadania książeczki rodzinnej i pozwolenia na wyjazd podpisanego przez drugiego rodzica.
Dokumenty do Kalifornii – warto mieć kserokopie
Polecamy także wzięcie ze sobą kserokopii wszystkich ważnych dokumentów (paszportu, biletów, rezerwacji hotelowych czy wejściówek do zwiedzanych obiektów) oraz umieszczenie ich w osobnym bagażu. To zabezpieczenie przed zgubionymi rzeczami, co na lotnisku zdarza się rzadko – jednak raz na jakiś czas dochodzi do zawieruszenia się niesfornej walizki lub torby. Ponadto zgubienie lub kradzież może wydarzyć się także na miejscu, dlatego warto zabezpieczyć się przed problemami.
Jeszcze jedna porada, która ocaliła urlop wielu podróżujących to zabranie ze sobą innej formy identyfikacji na wypadek zagubienia paszportu. Dowód osobisty, prawo jazdy – te dokumenty nie będą wystarczające, by poradzić sobie z problemem braku paszportu, jednak okażą się dobrym początkiem do odzyskiwania paszportu upoważniającego Cię do wylotu z kraju.
Podróż do Kalifornii: z biurem podróży vs samemu
Wakacje w Kalifornii z biurem podróży to wygoda, ale również dostosowanie się do planu podróży, terminów oraz tempa grupy. Nie wszyscy lubią tak podróżować. Ponadto to nieco wyższe koszty, jednak patrząc na wygodę, którą można w ten sposób otrzymać (bez konieczności samodzielnego wykupowania ubezpieczeń, rezerwacji noclegów oraz szukania środków transportu), okaże się, że wydatek jest tego wart. Aby podjąć ostateczną decyzję, lepiej podliczyć przykładowe koszty, zastanowić się, czy lubi się działania organizacyjne i czy ma się na nie czas. Ostatecznie, urlop ma być przyjemnością i formą odpoczynku.
Jeśli cały czas poświęci się na szukanie połączeń, obliczaniu ile czasu zajmie dojście z punktu A do B, a następnie do hotelu i restauracji, którą przyjaciel bardzo chce odwiedzić… może się okazać, że zorganizowana opcja jest nie tyle lepsza, ile bardziej sprzyjająca odpoczynkowi. To bardzo ważna, jeśli nie najważniejsza część każdego wyjazdu.