TOP 15 atrakcji w Kalifornii, co zobaczyć i zwiedzić

, Tagi , , , , , , ,

Kalifornia jest jednym z tych stanów, które uchodzą za najpopularniejsze wśród turystów. Nie bez powodu. Sama w sobie wręcz pęka w szwach od atrakcji, które na pewno są w stanie zachwycić, a które zapadną w Twoją pamięć na długie lata. Choć miejsc tego typu jest całe mnóstwo, nie sposób jest odwiedzić każdego z nich w czasie jednej wycieczki. Właśnie dlatego przygotowaliśmy zestawienie aż piętnastu spośród tych, które zasługują na zdecydowanie największą uwagę. Które z nich to prawdziwy must-see podczas wycieczki do Kalifornii? Które atrakcje w Kalifornii gwarantują największe emocje? Czytaj dalej, a być może zainspirujesz się naszymi propozycjami.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

1. Park Narodowy Yosemite

Kalifornia jest miejscem, w którym zdecydowanie najwięcej do zrobienia będą mieli wielbiciele dzikiej, niczym niestłamszonej i przepięknej natury. Miejscem obowiązkowym na mapie ich wycieczki do Kalifornii jest oczywiście jeden z najpopularniejszych tutejszych parków narodowych – Yosemite. Ulokowany na zachodnich zboczach gór Sierra Nevada, jest spektakularny pod każdym możliwym względem. Znajdziesz tu absolutnie wszystko, co natura ma do zaoferowania – góry, rzeki, doliny, wodospady oraz fantastyczne, wyrzeźbione przez lodowce podczas ostatniej epoki lodowcowej ściany. Najistotniejsze w tym parku wydaje się być zobaczenie takich atrakcji, jak:

  • Beyond the Valley to Tioga Road,
  • Glacier Point Road ze świetnymi widokami (i punktami widokowymi),
  • granitowa formacja Half Dome,
  • wodospad Yosemite.

Oczywiście to tylko przykłady tego, co tak naprawdę warto tutaj zobaczyć. Najlepiej jest przy tym skorzystać z jednego z wielu szlaków turystycznych, które pozwalają zwiedzić to miejsce w sposób nieco bardziej zorganizowany, ze zwróceniem uwagi na absolutnie wszystko to, co tak naprawdę ma do zaoferowania.

2. Disneyland w Anaheim

Miejscem, z którym Kalifornia kojarzy się przyjezdnym (również tym z innych stanów) najbardziej jest oczywiście tutejszy Disneyland, który już od dziesięcioleci przyciąga do siebie praktycznie każdego. To miejsce magiczne i na tyle rozległe, że nie da się go zwiedzić w przeciągu jednodniowej wyprawy. Musisz przy tym pamiętać, że nie jest on jedynie parkiem rozrywki z atrakcjami w postaci rollercoasterów i innego rodzaju przejażdżek. To tak właściwie rozległy kompleks, w obrębie którego znajdziesz również hotele, restauracje, ale też wiele różnych sklepów. Sam Disneyland stanowi doskonałą atrakcję nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Atrakcje w Kalifornii i w Disneylandzie są typowo dla najmłodszych, jak i dojrzalsze, dostępne od konkretnego wieku (oraz wzrostu).

3. Park Narodowy Doliny Śmierci

Jeśli mielibyśmy wskazać park narodowy i – ogólniej – miejsce, z którym Kalifornia kojarzy się zdecydowanie najbardziej, byłaby to właśnie Dolina Śmierci. Jest to jedno z najbardziej dzikich, a przez to i fascynujących miejsc w całym stanie. Nie da się powiedzieć, by park ten był przyjazny dla ludzi. Ekstremalny upał, bardzo trudny pustynny teren oraz góry, klify i zwierzęta sprawiają, że człowiek czuje się tutaj tak, jakby nie był u siebie. Warto przejechać przez ten park, zatrzymując się w rozlokowanych po nim punktach widokowych. Jednym z tych najpopularniejszych jest Zabriskie Point, zlokalizowany na niewielkim wzniesieniu, wieńczącym krótką asfaltową ścieżkę.

W Dolinie Śmierci to oczywiście nie wszystko. Znajdziesz tutaj również między innymi fantastyczne Mesquite Flat Sand Dunes, które są tak właściwie wielkimi 30-metrowymi wydmami. Stanowią wyśmienity obiekt do fotografowania – zwłaszcza o wschodzie lub zachodzie słońca. Musisz jednak pamiętać, że ich okolice uchodzą za najgorętsze w tym miejscu. Zanim więc się tu wybierzesz, odpowiednio przygotuj się do ich zwiedzania.

4. Golden Gate w San Francisco

Podróżując po Kalifornii, nie musisz zadowalać się wyłącznie miejscami z bujną i niczym niezmąconą naturą. Na mapie punktów obowiązkowych do zwiedzenia musi znaleźć się również całe miasto San Francisco, uchodzące za jedno z najpiękniejszych w Ameryce. Bez wątpienia jedną z najlepszych, jeśli chodzi o atrakcje w Kalifornii, jest fantastyczny, filmowy most Golden Gate, uchodzący za jeden z najważniejszych zabytków całego tego regionu. Jeśli masz ochotę na nieco pieszej wędrówki, możesz odwiedzić wzgórze o nazwie Hawk Hill, zlokalizowane w niedalekiej odległości od niego. Zapewni Ci ono fantastyczny widok – tak na most, jak i na panoramę San Francisco. Jeśli planujesz wykonanie fantastycznego zdjęcia, to właśnie ten punkt widokowy może stwarzać doskonałą okazję właśnie do tego.

5. Big Sur

Wzdłuż środkowego wybrzeża Kalifornii rozciąga się jedno z najbardziej majestatycznych miejsc w całej Kalifornii. Big Sur to świetne miejsce dla osób uwielbiających fantastyczne widoki i… oglądających filmy. Było bowiem „bohaterem” wielu z nich. Zaczyna się niedaleko na południe od Carmel w Yankee Point, ciągnąc się aż do Salmon Cove, wzdłuż autostrady numer 1. Z niej też roztacza się fantastyczny widok, o którym z całą pewnością długo nie zapomnisz. W obszarze Big Sur znajdziesz aż dwa parki stanowe (Pfeiffer oraz Garrapata), które zapewnią Ci dużo atrakcji. Pole namiotowe, świetna plaża oraz znakomite szlaki turystyczne mogą zapewnić Ci mnóstwo odpoczynku i z całą pewnością zasługują na poświęcenie im nieco więcej uwagi.

6. Lake Tahoe

Jeśli chodzi o atrakcje w Kalifornii, nie można zapomnieć o jeziorze Tahoe. Lake Tahoe, przez wielu nazywane najpiękniejszym jeziorem na świecie, jest wyśmienitym miejscem dla wielbicieli narciarstwa. W sezonie w jego okolicach prężnie działają liczne ośrodki narciarskie, do których zjeżdżają narciarze z praktycznie całych Stanów Zjednoczonych. Aby tu zajrzeć, nie musisz jednak jeździć (lub planować jeździć) na nartach. Całe jezioro zachwyci się bowiem swoją scenerią, krystalicznie czystą wodą oraz szlakami turystycznymi mogącymi zaprzeć dech w piersiach. Dużo atrakcji, zwłaszcza tych letnich, znajdziesz też w mieście South Lake Tahoe. Wycieczka nad jezioro Tahoe jest obowiązkowym punktem wyprawy do Kalifornii!

7. Park Narodowy Joshua Tree

Rozmawiając o parkach narodowych, nie sposób jest nie wspomnieć o parku Joshua Tree, który jest jednym z wyjątkowych, a na pewno najpopularniejszych wśród miłośników kempingu. Pól do rozbicia namiotu są tutaj setki. Sam park leży oczywiście z dala od cywilizacji (aż 480 km do najbliższego miasta) i słynie z… fantastycznego nieba. Nie bez powodu to jego wybiera się, jeśli planuje się patrzeć w gwiazdy. Park ten to aż 800 tysięcy akrów terenu i na pewno jest jednym z najbardziej charakterystycznych dla Kalifornii miejsc. Odwiedzając go, koniecznie zajrzyj do ogrodu Cholla Cactus, ruin Keys Ranch oraz w okolice Oasis Lost Palms. Punktem obowiązkowym jest też Keys View, który zapewni Ci niezapomniane widoki.

8. Universal Studios Hollywood

Odwiedzając Kalifornię nie sposób jest nie zajrzeć do mekki światowej kinematografii – Hollywood, w którym znajduje się studio filmowe zintegrowane z parkiem rozrywki. To miejsce świetne dla całych rodzin, które oczekują rozrywki niewymagającej fizycznie, a za to bardzo nagradzającej. W Universal Studios możesz zwiedzić plany filmowe (w ramach zorganizowanych wycieczek), ale też spróbować swoich sił w jeździe na symulowanych kolejkach górskich. Oczywiście nie brakuje tu też sklepów z pamiątkami oraz lokali gastronomicznych. W miejscu tym praktycznie przez cały rok odbywają się też różnego rodzaju imprezy.

9. SeaWorld San Diego

Jedną z najpopularniejszych wśród rodzin, jeśli chodzi o atrakcje w Kalifornii jest bez wątpienia park rozrywki SeaWorld, zlokalizowany w popularnym San Diego. Słynie przede wszystkim z pokazów orek i delfinów oraz oczywiście z możliwości obcowania z wodnymi żyjątkami. Zlokalizowany nieopodal wybrzeża Mission Bay (tak właściwie ciągnie się wzdłuż niego), stwarza też możliwość zwiedzenia jednego z bardziej malowniczych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych (już poza samym w sobie parkiem). Sam park osadzony jest na prawie 200 akrach ziemi i oferuje takie atrakcje, jak (między innymi):

  • możliwość wchodzenia w interakcję ze zwierzętami,
  • rollercoastery i inne typowe dla parków rozrywki atrakcje,
  • pokazy z delfinami i innymi zwierzetami w roli głównej,
  • wydarzenia sezonowe (organizowane regularnie).

Oczywiście na miejscu znajdziesz również liczne sklepy, lokale gastronomiczne oraz miejsca widokowe. Odbywają tu się też wycieczki zorganizowane, z przewodnikiem. Całe miejsce zostało zaprojektowane w taki sposób, by stanowiło miejsce dla osób i rodzin chcących spędzić wspólnie cały dzień. Z uwagi na to możesz mieć pewność, że atrakcji w jego obrębie Ci nie zabraknie, a tak Ty, jak i Twoje dzieci nie będziecie się nudzić.

10. Point Lobos w Monterey

Jednym z mało oczywistych, niemniej jednak naprawdę fantastycznych i wartych odwiedzenia miejsc w Kalifornii jest ukryty na uboczu Pacific Coast Highway rezerwat przyrody Point Lobos, który z całą pewnością zadowoli wszystkie osoby uwielbiające obcowanie z naturą. Nie mówimy tutaj jednak wyłącznie o florze. W tym miejscu możesz „zaliczyć” bliskie spotkanie z niezliczonymi gatunkami ptaków. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że na własne oczy zobaczysz też wydry, foki oraz lwy morskie, które licznie zamieszkują to miejsce.

Oczywiście nie tylko zwierzęta, ale i sam wygląd tego parku może robić wrażenie. Znajdziesz tu mnóstwo krótkich i długich szlaków turystycznych, które poprowadzą Cię naprawdę malowniczymi i imponującymi terenami. Musisz jednak pamiętać, że pogoda w tym miejscu nie zawsze dopisuje, a deszcz jest tutaj praktycznie codziennością. Nie przeszkadza to jednak w zwiedzaniu – o ile oczywiście odpowiednio się na to przygotujesz.

11. Park Narodowy w Redwood

W Redwood znajduje się jeden z najbardziej imponujących parków narodowych w całych Stanach Zjednoczonych. Z górującymi na ponad 300 stóp sekwojami, potrafi robić wrażenie. To miejsce ukształtowane w całości przez naturę, wyjątkowo sprzyjające osobom lubiącym spędzać czas na jej łonie. Co istotne, Redwood to nie tylko jeden park, a cały ich kompleks. Poza Parkiem Narodowym Redwood znajdziesz tu zatem Park Stanowy Redwoods Praire, Park Stanowy Redwoods Del Norte oraz Park Stanowy Jedediah Smith Redwoods. Zarządzane wspólnie przez tę samą instytucję, wszystkie stanowią świetne miejsce to rozbicia namiotu. Każdy zaś uchodzi za jeden z największych skarbów, jeśli chodzi o atrakcje w Kalifornii.

12. Park Narodowy Sequoia

Park Narodowy Squoia jest jednym z obowiązkowych miejsc dla wszystkich zwiedzających Kalifornię. Znaleźć w nim możesz największe istoty żywe na świecie – Sekwoje, wiele spośród których ma nawet… 3000 lat. Park ten pokrywa obszar malowniczych gór. W jego obrębie znajdziesz głębokie wąwozy, rzeki, jeziora, lasy oraz wszystko to, z czego słynie matka natura. Jedną z największych atrakcji tego parku jest też góra Mt. Whitney, mierząca aż 14,495 stóp i uchodząca za najwyższą spośród wszystkich w USA (spoza Alaski). W parku tym znajdziesz oczywiście miejsca na kemping, który jest tutaj niezapomnianym przeżyciem. 

13. Park Narodowy Kings Canyon

W bliskim sąsiedztwie wspomnianego powyżej Parku Narodowego znajduje się drugi – Kings Canyon. Jest on zgoła odmienny, gdyż bardziej dziki i nieco mniej przyjazny turystom podróżującym kamperami. Stanowi za to doskonały wybór dla wszystkich tych, którzy preferują podróże piesze. Jeśli, mimo wszystko, decydujesz się na kemping tutaj, najpopularniejszą lokalizacją na niego jest tak zwane Cedar Grove. Odwiedzając to miejsce nie zapomnij też o podziwianiu aż 26-kilometrowego Królewskiego Kanionu w Scentic Byway. Park Narodowy Kings Canyon docenisz za sprawą fantastycznych widoków, różnorodności, świetnie przygotowanych szlaków turystycznych oraz niespotykanego w innych tego typu miejscach głuchego spokoju. Ze względu na bliskość popularniejszego parku, wspomnianego powyżej, nie jest on szalenie oblegany, a przez to stanowi lepszy wybór dla osób preferujących bardziej samotne wędrówki. Bez towarzystwa innych turystów.

14. Hearst Castle

Warto wspomnieć, że w Kalifornii znajdzie się miejsce również dla wielbicieli historii i fantastycznych zabytków. Jednym z tych najpopularniejszych i na pewno bardzo charakterystycznych jest zamek Hearst Castle, zlokalizowany w mieście San Simeon. Powstał w 1919 roku, a jego budowanie trwało aż 28 lat. Takie rozciągnięcie budowy w czasie sprawiło, że aktualnie jest on mieszanką stylów architektonicznych. Może imponować swoim wyglądem, ale i rozległością – składa się na niego bowiem aż 165 pokoi. Sam w sobie jest zlokalizowany w połowie drogi z Los Angeles do San Francisco. Na pewno więc może znaleźć się na mapie Twojej wycieczki do Kalifornii. Zamek znajduje się na szczycie wzgórza, na wysokości aż 1600 stóp. Ciężko jest więc go przegapić.

15. Mono Lake w górach Sierra Nevada

Nasze zestawienie zamyka najstarsze jezioro Ameryki Północnej, Mono Lake, które na pewno stanowi jedną z najbardziej egzotycznych kalifornijskich atrakcji. Wybierając się nad nie, z całą pewnością zostaniesz zaskoczony. Przede wszystkim tym, że miejsce to wygląda zupełnie inaczej niż każde inne, które do tej pory odwiedziłeś. Jeśli już znajdziesz się w tym miejscu, koniecznie zajrzyj na South Tufa oraz na Navy Beach. To pierwsze miejsce gwarantuje fantastyczne widoki, natomiast drugie stanowi najbardziej nietypową plażę, jaką jesteś w stanie zobaczyć, strukturą przypominającą gąbkę. Jeśli szukasz idealnego miejsca na zrobienie nietypowego zdjęcia, ta atrakcja jest dla Ciebie. Jako ciekawostkę warto dodać, że tutejsze tufowe formacje (mówi się, że mają nawet 750 tysięcy lat) pojawiły się na okładce zespołu Pink Floyd. To tylko potwierdza, że są godne uwagi.

Podsumowanie

Kalifornia nie bez powodu uchodzi za jeden z najatrakcyjniejszych pod względem turystycznym stanów w całych Stanach Zjednoczonych. Obfituje w atrakcje, które z całą pewnością pozwolą Ci przyjemnie spędzić czas i wypracować sobie niezapomniane wspomnienia. Tutaj z całą pewnością nie będziesz się nudził – niezależnie od długości Twojej wycieczki do Kalifornii. Zanim więc się tu wybierzesz, umiejętnie ją rozplanuj. Tak, abyś przypadkowo nie przegapił czegoś, co naprawdę zasługuje na uwagę, a czego niezobaczenia mógłbyś później żałować. Sprawdź naszą propozycję gotowego planu wycieczki objazdowej po Kalifornii!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Dlaczego warto jechać do San Francisco?

Park Narodowy Yosemite, zwiedzanie, bilety, wycieczki

Następny

Dodaj komentarz