Szpitale w Kalifornii – sprawdź, gdzie szukać pomocy!

Tagi , , , , , , , , , , , , ,

Marzenia o Kalifornii opiewała dekady temu grupa rockowa The Mamas and The Papas w popularnej piosence „California dreamin”. To nie tylko wielkie aglomeracje jak Miasto Aniołów, czyli wakacje w Los Angeles, czy malownicze San Francisco, dom telewizyjnych policjantów i miejsce, gdzie zwykło wplatać się kwiaty we włosy (inna piosenka, Scotta McKenzie), ale także istna mozaika kulturowa i przyrodnicza. Pod względem geograficznym mamy tutaj zarówno lasy, jak i tereny pustynne. Linia brzegowa zaś, biegnąca wzdłuż wybrzeży Pacyfiku, ukazuje obraz zatoczek zakotwiczonych w skalnych wzniesieniach. Można odwiedzić Dolinę Krzemową, podróżować przez opromienioną złą sławą Dolinę Śmierci, czy popodziwiać słynne drzewka Joshua tree na pustyni Mojave. Warto także wiedzieć, gdzie znajdują się najbliższe szpitale w Kalifornii.

Punktem obowiązkowym programu będzie też wizyta w stolicy światowego kina – Hollywood. Oddechu można z kolei zaznać na szerokich plażach Orange County lub na ośnieżonych szczytach Sierra Nevada wśród majestatycznych Sekwoi. Oczywiście taka wyprawa powinna być każdorazowo dokładnie zaplanowana i przygotowana. Wśród wielu aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, jest zapewnienie odpowiedniej opieki medycznej podczas podróżowania po „słonecznym stanie”. W poniższym artykule przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o szpitalach i opiece zdrowotnej w Kalifornii. Opisujemy także akspekty pakietów medycznych, które znajdują się zazwyczaj w ofercie biur podróży.     

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Podstawa – przygotować się przed wyjazdem     

Faktycznie, o kwestie związane z opieką medyczną warto zadbać jeszcze na długo przed samym wyjazdem. Od czego zacząć? Przede wszystkim trzeba sprawdzić zakres pakietów ubezpieczenia u swojego przewoźnika i konkretnie określić, czy jesteśmy objęci ubezpieczeniem zdrowotnym podczas podróży do Stanów Zjednoczonych. W razie wszelkich wątpliwości warto poprosić o profesjonalną poradę dotyczącą tych spraw. Jeśli dla przykładu nasza polisa ubezpieczeniowa nie obejmuje leczenia za granicą, wypada rozważyć zakup krótkoterminowej polisy ubezpieczeniowej, która ją obejmuje. Istnieją polisy krótkoterminowe zaprojektowane specjalnie z myślą o pokryciu kosztów podróży. Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się bezpośrednio ze swoim biurem podróży czy organizatorem wycieczki. Warto poszukać właściwych informacji na stronach online.

Do niedawna jeszcze istniał wymóg posiadania dokumentu udowadniającego negatywny test na COVID-19 lub zaświadczenia potwierdzającego bycie ozdrowieńcem. Jednak z dniem 12 czerwca 2022 roku zniesiono te wymagania. Pozostało w mocy poświadczenie odbytego szczepienia przeciwko koronawirusowi, a przeprowadzone ono powinno być do 15 dni przed wylotem do USA. Można się oczywiście posłużyć europejskim cyfrowym paszportem szczepionek. Obowiązek ten dotyczy tylko podróżnych powyżej 18 roku życia. Ponadto nie wolno zapomnieć o ważnym dokumencie ESTA (rejestracja elektroniczna podróżnych) i aktualnym paszporcie elektronicznym lub biometrycznym.

Pamiętać też należy, aby wypełnić stronę informacyjną po wewnętrznej stronie paszportu, podając imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu osoby, z którą można się skontaktować w nagłych przypadkach. Pomoże to w ułatwieniu identyfikacji w razie nieszczęśliwego wypadku. Jeśli natomiast cierpimy na chorobę przewlekłą, dobrze mieć przy sobie list od swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej opisujący stan i leki na receptę, które obecnie przyjmujemy. I tutaj uwaga, niektóre leki są uważane za nielegalne w innych krajach. Można sprawdzić w zagranicznej ambasadzie kraju, który odwiedzamy, aby mieć pewność co do legalności wwożonych preparatów.

Wycieczkowe pakiety medyczne

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) nie jest w Stanach Zjednoczonych realizowana. Oznacza to, że trzeba zakupić stosowną polisę podróżniczą, a w jej ramach pakiety gwarantujące usługi medyczne podczas zwiedzania Kalifornii. Na tej podstawie ubezpieczyciel będzie obligatoryjnie zobowiązany do pokrycia kosztów ewentualnego leczenia w USA. Biorąc pod uwagę, że jeden dzień pobytu w tamtejszym szpitalu (bez wliczenia ceny dodatkowych badań) oscyluje wokół kwoty 2000 dolarów, a wezwanie karetki to 20000… nie wolno o tym zapominać! 

Wycieczkowe pakiety medyczne powinny zatem zawierać stosowne ubezpieczenie zdrowotne, które pokryje koszty udzielonej pomocy i ewentualnej hospitalizacji. Mowa tutaj o sumie przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy dolarów, ale ubezpieczenia takie powinno jednak dotyczyć większej kwoty. Ponadto w pakiecie musi się znaleźć specjalne ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków. Format NNW obejmuje zdrowie i życie kierowców oraz ich pasażerów, a odszkodowanie wypłacane jest w sytuacji gdy poszkodowany doznał uszczerbku na zdrowiu, częściowego rozstroju zdrowia lub zmarł. Last but not least to pakiet Assistance, dzięki któremu zapewnimy opiekę nad dziećmi w przypadku nagłej choroby rodzica. Do tego dochodzi pomoc prawna, organizacja przyjazdu krewnego za granicą oraz wsparcie tłumacza na miejscu.  

Sieć szpitali w Kalifornii 

Niestety, w Stanach Zjednoczonych nie można liczyć na publiczną służbę zdrowia. Całe leczenie jest zorganizowane w formie prywatne. Władze stanowe pokrywają tylko 40% wydatków budżetowych. Oznacza to, że bez stosownego ubezpieczenia, pobyt w szpitalu może zakończyć się horrendalnymi rachunkami. Na szczęście, jeżeli zabezpieczymy się od tej strony, możemy liczyć na szybką pomoc. Szpitali w stanie Kalifornia nie brakuje.    

Generalnie w ostatnio opracowanym przez U.S. News rankingu znalazły się 404 szpitale w Kalifornii, a wiele z nich znajduje się w okolicy lub w centrum największych kalifornijskich miast. Aż 58 z nich spełnia najwyższe standardy jakościowe. Na honorowym miejscu 1 znalazł się szpital Cedars-Sinai Medical Center w Los Angeles. Prowadzi leczenie specjalistyczne w 11 kategoriach medycznych. Chorzy mogą liczyć na profesjonalną opiekę w zakresie kardiologii i chirurgii serca, laryngologii, gastroenterologii i chirurgii przewodu pokarmowego, a także ortopedii, pulmonologii oraz urologii. Turyści mogą celować zwłaszcza w obiekty UCLA, podlegające Uniwersytetowi Kalifornijskiemu. Cena usług może być tam nieco korzystniejsza, a jakość usług zawsze gwarantowana.    

Sieć szpitali w Kalifornii rozwija się prężni. Niedawno pojawił się rewolucyjny projekt ustawy mający wprowadzić system powszechnej opieki zdrowotnej. Mógłby z niej korzystać każdy mieszkaniec stanu, niestety nie ma w nim mowy o przyjeżdżających do Kalifornii turystach. Jeżeli konieczne jest uzyskanie pomocy medycznej w nagłym wypadku, należy udać się niezwłocznie na pogotowie do najbliższego szpitala lub kliniki. Większość tych placówek jest zobligowana przepisami federalnymi do przyjmowania pacjentów, nawet jeśli nie są w stanie opłacić usługi. Tutaj przepisy są szczęśliwie po stronie podróżników.   

Poprzedni

Hotele w San Diego – lista TOP rekomendowanych noclegów

Co warto zjeść w Kalifornii?

Następny

Dodaj komentarz