San Francisco – wszystko, co trzeba wiedzieć przed wyjazdem!

Tagi , , , , ,

San Francisco to miasto w Stanach Zjednoczonych. Jest jednym z najsłynniejszych miast w stanie Kalifornia. Ludzie chętnie odwiedzają to miasto, chociażby po to, by poznać jego historię i zachwycić się jego widokami. San Francisco słynie ze swoich nietuzinkowych budowli i zabytków. Jest na pewno miastem z wyjątkową historią, która jest połączona z nowoczesnością. Każdy z osobna odnajdzie tutaj cząstkę siebie i zagłębi się w interesujące go sytuacje i budowle. Jest tutaj dużo ulic i dzielnic, które zapadną w pamięć na długi czas. Warto tutaj zwiedzić nie tylko budynki, ale również zjeść ciekawe smaki, czy też rozkoszować się widokiem morza.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co zwiedzić w San Francisco?

San Francisco to miasto z naprawdę wspaniałą historią. Jest to miasto, które zaskakuje i zachwyca każdego. Każda pojedyncza uliczka ma zapisaną w sobie swoją własną historię.

Evening skyline of San Francisco, painted ladies
Wieczorna panorama San Francisco, licencja: shutterstock/By Sergey Novikov

Spacer po ulicach San Francisco

Najlepszym sposobem na zwiedzanie San Francisco jest po prostu przejście się po ulicach i poczucie miasta oraz poznanie okolicznych mieszkańców. Zrozumienie tego, jak żyją ludzie w tym mieście, na pewno przybliży historię i pozwoli zrozumieć sedno miasta. Sam spacer z pewnością zachwyci każdego turystę.

Lombard Street

Lombart Street to jedna z najbardziej krętych dróg na świecie! Jest to niezwykle popularna ulica, gdyż wyróżnia się ona licznymi skrętami. Wybierając się na tę ulicę, trzeba być jednak niezwykle ostrożnym, gdyż ulice nie dość, że są zawiłe, to jeszcze wąskie. Dużo turystów przyjeżdża tutaj samochodami, tylko po to, by na własnej skórze przekonać się, jak trudno przejechać się tymi ulicami.

Famous Lombard Street, San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone
popularna Lombard Street, San Francisco, Kalifornia, Stany Zjednoczone, licencja: shutterstock/By Maks Ershov

Alcatraz

To inna alternatywa spaceru… bo polega na przepłynięciu do Alcatraz. Jest to wyspa na Zatoce San Francisco. Na wyspie osiedlowi Przewodnicy przybliżą historię Alcatraz i z pewnością podzielą się niebywałymi tajemnicami wyspy. Niegdyś na wyspie działało najsłynniejsze więzienie na świecie. Trafiali tutaj najbardziej niebezpieczni przestępcy. Z pewnością warto odwiedzić to miejsce z uwagi na interesującą historię.

Wyspa Alcatraz w San Francisco, USA.
Wyspa Alcatraz w San Francisco, USA., licencja: shutterstock/By f11photo

Dzielnica Chinatown

Dzielnica Chinatown to jedna z najsłynniejszych i najbardziej obleganych ulic w San Francisco. Chinatown to dzielnica, dzięki której można poznać ogromną część historii tego miasta. Aktualnie jest tam wiele bazarów i targów, na których można kupić pamiątki i inne drobiazgi. Natomiast Chinatown parę tysięcy lat temu zupełnie nie przypominało świata, jakim jest teraz. Wtedy to Amerykanie w tamtej dzielnicy byli turystami. Ta kulturowa odrębność jest w tej dzielnicy spostrzegana po dziś dzień i można się nią zachwycać przechadzając się po uliczkach Chinatown.

Famous view of California Street near China Town and the Financial District, with Chinese pagoda towers and the Bay Bridge at sunset in San Francisco
Słynny widok na California Street w pobliżu China Town i dzielnicy finansowej, z chińskimi wieżami pagodowymi i Bay Bridge o zachodzie słońca w San Francisco, licencja: shutterstock/By SvetlanaSF

Dzielnica Little Italy w San Francisco

Jest to dzielnica sąsiadująca z Chinatown. W dzielnicy Little Italy można poznać historię miasta oraz zachwycić się pięknymi Kościołami, oraz innymi budynkami w okolicy. Jest to z pewnością malownicza dzielnica.

Golden Gate Park

Golden Gate to park, który jest jednym z najczęściej odwiedzanym parkiem przez miliony turystów o każdej porze roku! W samym centrum parku powstały muzea oraz przeróżne ogrody: od botanicznych po japońskie. Jest to miejsce dla każdego. Każdy bowiem odnajdzie się w tym parku. Golden Gate daje wiele możliwości spędzania w nim czasu: od przeróżnych atrakcji, po odpoczywanie na plaży.

Golden Gate Bridge

To wiszący most cieśniną Golden Gate. Nazwa pochodzi od cieśniny o tej samej nazwie. Jest to czerwony most, który ma prawie 3 kilometry, a zawieszony jest na 230 metrach! Jest to atrakcja, którą trzeba zobaczyć, będąc w San Francisco! Sam przejazd Golden Gate kosztuje parę euro, ale z pewnością warto. Jest to niezapomniane przeżycie.

słynny most Golden Gate, San Francisco w nocy, USA
słynny most Golden Gate, San Francisco w nocy, USA, licencja: shutterstock/By ventdusud

Transamerica Pyramid

To liczący 260 metrów wieżowiec, który z pewnością wyróżnia się na tle innych budynków w San Francisco. Nie sposób go nie zobaczyć ze względu na swoją wysokość i budowę. Budowla jest w kształcie ostrosłupa, który robi ogromne wrażenie nie tylko na turystach, ale również na osobach mieszkających w mieście. Dzięki takiemu projektowi budynku, do innych części miasta dociera więcej świeżego powietrza i światła.

Salesforce Park

Jest to park znajdujący się praktycznie w chmurach! Znajduje się on na szczycie Salesforce Transit Center. Można stamtąd podziwiać zarówno okolicę miasta z wysokości ponad 20 metrów, jak i zachwycić się pięknymi kwiatami. Jest to ogród zapierający dech w piersiach.

Muzea w San Francisco

San Francisco Museum of Modern Art

Jest to dobrze znane i odwiedzane przez wiele osób muzeum. Zostało ono założone w 1935 roku. To jedno z największych muzeów w mieście i na całym zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Co ważne, jest to muzeum non-profit, a więc jest utrzymywane z danin oraz przeróżnych składek, czy też biletów wstępu. W muzeum jest świetnie ukazana sztuka nowoczesna, która z pewnością zachwyci każdego.

Palace of Fine Arts Museum at Night in San Francisco
Pałac Muzeum Sztuk Pięknych w nocy w San Francisco, licencja: shutterstock/By Peeradach R

de Young Museum

Muzeum powstałe ku pamięci dziennikarza de Younga. Jest to muzeum sztuk pięknych, które znajduje się w Golden Gate Park. Można tu zobaczyć największe i najpopularniejsze wystawy. De Young Museum to jedno z najpiękniejszych muzeów w San Francisco, które z pewnością jest warte odwiedzenia.

Exploratorium

Jest to muzeum nauki, sztuki i technologii. Jest to muzeum z pewnością różniące się od innych. Muzeum chętnie zaprasza osoby w każdym wieku, od najmłodszych lat! Można w nim dotknąć, przetestować i bawić się różnymi eksponatami! Dzięki takiej możliwości wizytę w tym muzeum na pewno zapamięta się na długo.

Najlepsze plaże w San Francisco

Lands End Lookout

To plaża, która znajduje się w dzikim zakątku, z zachwycającymi dech w piersiach widokami. Pomiędzy ścieżkami rosną eukaliptusy, cytrusy oraz inne interesujące drzewa i krzaki. Jest tutaj również mnóstwo zieleni.

Baker Beach

Baker Beach to plaża, którą z pewnością należy odwiedzić. Z plaży można podziwiać zachwycające widoki. Siedząc i odpoczywając na plaży, można zobaczyć bardzo popularny i jakże wyjątkowy most Golden Gate. Godne podziwu są również wzgórza, które wyrastają ponad morze. Całość wygląda naprawdę zdumiewająco. Nie ma tutaj dużo turystów, dzięki czemu można tutaj przyjść i zrelaksować się.

Golden Gate Bridge at sunset seen from beach, San Francisco, California.
Most Golden Gate o zachodzie słońca widziany z plaży, San Francisco, Kalifornia , licencja: shutterstock/By Lucky-photographer

Gdzie zjeść w San Francisco?

W mieście znajdziesz mnóstwo restauracji oraz co interesujące, każda z nich serwuje inne jedzenie! Wszystko zależy od tego, jakiego jedzenia oczekujemy i jakie smaki lubimy. W zależności od dzielnicy będą też różniły się restauracje. San Francisco, z uwagi na dużą ilość dzielnic, jest również ogromną mieszanką dań i restauracji. W dzielnicy chińskiej serwowane są dania chińskie, a dzielnica włoska specjalizuje się w daniach prosto z Włoch. Znajduje się tutaj również ogrom restauracji japońskich, wietnamskich czy też amerykańskich.

Turtle Tower

Jest to restauracja serwująca wietnamskie jedzenie. Cena jest tutaj naprawdę adekwatna do posiłków, a ich jakość – jedna z najlepszych. W Turtle Tower warto spróbować tajski rosół.

Katanya

To natomiast restauracja japońska. Kwoty za obiady są niewielkie, a porcje naprawdę ogromne! Warto w niej spróbować zupę ramen.

Dottie’s True Blue Café

To restauracja, która serwuje amerykańskie jedzenie. Jej wnętrze wygląda istnie jak z amerykańskich filmów! Warto tu przyjść, by móc zachwycić się i poczuć się prawdziwie jak w Ameryce!

Sushirrito

To restauracja, która z pewnością różni się od innych. Jest tutaj serwowane połączenie burrito z sushi, co daje nietuzinkowe połączenie smaków.

Gdzie zaparkować w San Francisco?

Natężenie ruchu w centrum San Francisco oraz jego okolicznych miejscowości jest naprawdę duże. Może to sprawiać trudności osobom, które nie posiadają wiedzy i doświadczenia w poruszaniu się po dużym mieście. Jest tutaj sporo uliczek, które mają kręte drogi, a więc łatwo również o pogubienie się w trasie. To niezwykle zakorkowane miasto w całym stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych. Cierpliwość i skupienie to dwie najważniejsze cechy, które musi posiadać kierowca podróżujący w tym mieście. Godziny szczytu w dni powszednie są tutaj od około godziny 6:00 do godziny 9:00, a po południu od godziny 16:00 do godziny 19:00. Najlepiej nie podróżować w tych godzinach po mieście i zostawić miejsce dla osób zamieszkałych w USA. Natomiast w weekendy najlepiej unikać dróg wjazdowych do miast, ponieważ dużo turystów akurat wtedy planuje swój przyjazd do miasta.

Lombard Street w San Francisco Stany Zjednoczone
Lombard Street w San Francisco Stany Zjednoczone, licencja: shutterstock/By f11photo

Parkingi w San Francisco

Z parkowaniem w San Francisco jest podobnie jak z poruszaniem się prowadzeniem samochodu. Potrzeba tu będzie ogromu cierpliwości i skupienia się, gdyż często miejsca parkingowe są zajęte przez zaparkowane wcześniej pojazdy. Kwoty, jakie trzeba zapłacić za całodobowy postój na parkingu, wahają się pomiędzy 35 a 50 euro. Nawet takie kwoty nie zniechęcają kierowców do jazdy w te rejony, gdyż znalezienie miejsca parkingowego wiąże się z nie lada trudnością.

Parkingi hotelowe

Czasami przyjeżdżając do miasta, okazuje się, że hotel posiada swoje darmowe miejsca parkingowe. Jest to niebywały plus i zachęta dla przyjeżdżających na skorzystanie z usług właśnie takiego hotelu. Jest to bowiem bardziej opłacalne niż pozostawienie auta na innym, płatnym parkingu.

Darmowe parkingi

Często parkometry mają funkcję, dzięki której można zaparkować samochód, a parkometr nie pobierze za to pieniędzy. Jest to szczególnie praktykowane w godzinach 21:00 do nawet godziny 9:00 lub od godziny 02:00 do 9:00. Warto więc skrupulatnie sprawdzać, gdzie parkuje się samochód, bowiem nieumiejętne zaparkowanie może wiązać się z wysokimi opłatami.

Możliwość wynajęcia samochodu

W San Francisco, podobnie jak w innych turystycznych miejscowościach, z łatwością można wypożyczyć samochód. Jest wiele wypożyczalni, które oferują samochody różnych marek. Ceny również wahają się od 25 do 100 euro za dobę.

Pogoda w San Francisco

Pogoda z pewnością sprzyja podróżowaniu tak naprawdę o każdej porze roku. Lata nie są upalne, a więc słońce nie męczy zanadto, a zima nie należy do najmroźniejszych. Jest to przyjemna i łagodna pogoda. Idealna na zwiedzanie i podróżowanie. Choć z reguły nie przeszkadzają tu złe warunki atmosferyczne, trzeba wziąć pod uwagę wiatr, który chwilami może być silny i porywisty. Często jest również zmniejszona widoczność, ponieważ mgły są tutaj bardzo gęste i nisko usadzone.

San Francisco Skyline z dramatycznymi chmurami na Sunrise, Kalifornia, USA
San Francisco Skyline z dramatycznymi chmurami na Sunrise, Kalifornia, USA, licencja: shutterstock/By Engel Ching

Kiedy jechać do San Francisco?

Ze względu na to, że wszystkie pory roku w San Francisco są dosyć łagodne, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej pojechać. Miesiące, które są przyjemne pod względem pogody, to: luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik i listopad, a najcieplejsze to: styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, listopad i grudzień. Wtedy praktycznie nie pada.

Polecane noclegi

Najlepsze noclegi dla rodzin z dziećmi w San Francisco

  • Presidio Parkway Inn to hotel idealny dla rodzin z dziećmi. Mieści się on blisko plaży, dzięki czemu nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy. Hotel posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych. W całym hotelu działa bezpłatne Wi-Fi, a dla gości jest bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód i cieszyć się spokojem w San Francisco.
  • Grant Hotel to hotel położony w samym sercu San Francisco. Każdy pokój posiada biuro oraz sejf, w którym można zostawić swoje rzeczy. Hotel posiada pokoje rodzinne. Jest to idealny hotel dla rodzin z dziećmi. Cena jest adekwatna do jakości hotelu.
  • Courtyard by Marriott Fishermans Wharf to hotel, który zaprasza osoby w każdym wieku. Są tu mile widziane rodziny z dziećmi. Hotel posiada pokoje, które są wyposażone w lodówkę, a goście mają bezpłatny dostęp do Wi-Fi. W hotelu mają też centrum fitness, gdzie można poćwiczyć i spędzić aktywnie czas z dziećmi. Hotel posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych. W hotelu znajduje się również restauracja.

Najbardziej luksusowe noclegi w San Francisco

  • 1 Hotel San Francisco to hotel posiadający pięć gwiazdek. Jest to luksusowy hotel położony w ścisłym sercu San Francisco. Centrum fitness, bar i restauracja to tylko niektóre udogodnienia hotelu. Hotel posiada prywatny parking dla gości. Hotel jest również przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Można tutaj zarówno odpocząć, jak i spędzić czas aktywnie.
  • The Ritz-Carlton, San Francisco to również pięciogwiazdkowy hotel, mieszczący się w centrum San Francisco. Znajduje się w nim restauracja, centrum fitness oraz bar. Goście hotelowi mogą liczyć na prywatny parking hotelu. Jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich osób podróżujących własnym samochodem. Hotel posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych.
  • Four Seasons Hotel San Francisco at Embarcadero to luksusowy, pięknie urządzony hotel w centrum San Francisco. Hotel posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych. W środku hotelu znajduje się bar, restauracja oraz strefa fitness. To idealna okazja, by poćwiczyć i spędzić aktywnie czas będąc w tym hotelu.

TOP 3 noclegi w San Francisco w przystępnej cenie

  • Grant Hotel to hotel położony w samym sercu San Francisco. Jest to hotel przystosowany dla każdego. Każdy pokój posiada biuro oraz sejf, w którym można zostawić swoje rzeczy. Hotel posiada pokoje rodzinne. Jest to idealny hotel dla rodzin z dziećmi, jak również dla osób podróżujących samotnie. Cena jest naprawdę niska za pobyt w tym hotelu, a jakość zdumiewająca!
  • Music City Hotel – Home of the San Francisco Music Hall of Fame to hotel położony jedynie kilometr od centrum San Francisco. Kwota za pobyt w tym hotelu jest przystępna. Personel hotelu z pewnością zapewni, by pobyt był mile zapamiętany, gdyż jest codziennie sprzątany. Hotel ma bezpłatny dostęp do Internetu, co jest bardzo potrzebne w obecnych czasach.
  • Presidio Parkway Inn to hotel idealny dla osób podróżujących samotnie, jak i dla rodzin z dziećmi. Mieści się on blisko plaży, dzięki czemu nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy. Kwota za dobę hotelową jest naprawdę niska! Hotel posiada udogodnienia dla niepełnosprawnych. W całym hotelu działa bezpłatne Wi-Fi, a dla gości jest bezpłatny parking, na którym można zostawić samochód.
Poprzedni

Wakacje w Los Angeles – mieście pełnym marzeń

Hotele w Los Angeles – lista TOP rekomendowanych noclegów

Następny

Dodaj komentarz