Pałac Sztuk Pięknych (Palace of Fine Arts) w San Francisco

Tagi , , , , , ,

Odwiedzając San Francisco, słynne „miasto nad zatoką”, poza iście pocztówkowymi widokami z mostu Golden Gate czy wycieczką do historycznego więzienia Alcatraz, warto zatrzymać się w jeszcze jednym miejscu. To właśnie tutaj pielęgnuje się pieczołowicie przeszłość tego pięknego i nowoczesnego miasta. To tutaj uwieczniono w formach artystycznych symbol twórczego ducha metropolii. Pałac Sztuk Pięknych w San Francisco staje się w ten sposób punktem obowiązkowym zwiedzania. Szczególnie dla wszystkich tych, którzy chcą zgłębić wiedzę o historii miasta i jednocześnie otrzeć się o sferę duchową. W poniższym artykule można znaleźć informacje o tym gdzie dokładnie znajduje się to miejsce, a także co można tam zobaczyć.    

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Gdzie znajduje się Pałac Sztuk Pięknych?

Tak naprawdę bardzo łatwo trafić do tego miejsca. Starczy się kierować na Baker Street w historycznej dzielnicy Marina, a więc na zachód od Fisherman’s Wharf i Union Square. Warto w tym celu skorzystać z usług komunikacji miejskiej. Pałac znajduje się bowiem na trasie kilku popularnych linii autobusowych i trolejbusowych. Jest to tak słynne miejsce, że każdy mieszkaniec San Francisco z pewnością wskaże właściwy kierunek. Znajduje się w zasadzie kilka minut drogi od wspomnianego już mostu Golden Gate. 

Co można znaleźć na miejscu?

Pałac Sztuk Pięknych góruje nad niewielkim osiedlowym parkiem. W ciepłe dni całe rodziny gromadzą się na trawnikach, odpoczywając w wolnych chwilach. W pobliżu znajduje się również spokojny zakątek przyrodniczy z chłodzącym oczkiem wodnym, zamieszkany przez rozmaite ryby, ptaki i żółwie. Warto zwrócić uwagę na australijskie drzewa eukaliptusowe otaczające brzegi laguny. Budynek Pałacu sam w sobie ma cenną wartość historyczną, gdyż powstał on w 1915 roku na potrzeby wystawy sztuki, zorganizowanej zaledwie kilka lat po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło miasto w roku 1906. Jako ciekawostkę dodajmy, że Pałac był podobno inspiracją dla George’a Lucasa podczas kręcenia jednej z części „Gwiezdnych Wojen”. Faktycznie jako żywo przypomina rezydencję filmowej królowej Amidali. Kolumnady w stylu greckim i strzelista rotunda sprawiają, że jest to jeden z najbardziej osobliwych i rozpoznawalnych elementów panoramy San Francisco.

To co przyświecało architektom tego założenia, to udostępnienie jak największej przestrzeni do celów wystawienniczych. Budynek Pałacu, jedyne co pozostało po dawnym miejscu wystawowym, przeszedł dodatkowo dużą renowację na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Powstał też tutaj nowoczesny teatr obliczony na 961 miejsc. Strefa teatru ma wysokiej jakości system nagłośnienia i oświetlenia, a sceniczna podłoga doskonale nadaje się do tańca. Klimatu dodają zdecydowanie kaskadowe czerwone zasłony, tworzące poczucie wysublimowanej intymności.

Architektoniczny skarb San Francisco wprawia w zachwyt miejscowych i turystów. Nie bez powodu to tutaj organizuje się chętnie rozmaite imprezy firmowe, koncerty, targi i konferencje. Obywają się tu także wesela (na okolicznych ścianach można podziwiać zdjęcia par młodych). W ogromnym lobby, urządzonym w wysmakowanym stylu, odbywają się czasami huczne przyjęcia. Obok znajduje się również niesamowite Exploratorium w San Francisco!

Godziny otwarcia Pałacu i bilety wstępu

Pałac Sztuk Pięknych w San Francisco jest czynny codziennie od godziny 6 rano czasu miejscowego, do 9 wieczorem. Chociaż rotundę pięknie oświetlono w nocy, to jednak najlepiej zwiedzać obiekt w ciągu dnia. W przeciwnym wypadku trudno jest w pełni docenić okolice laguny. Dobrze też wcześniej sprawdzić aktualne pory otwarcia, gdyż czasami zdarzają się okresowe remonty czy konserwacje. W sieci funkcjonuje strona domowa Pałacu, którą warto odwiedzić. 

Organizuje się tutaj różne eventy. Chociaż wejście do samego Pałacu jest bezpłatne, to jednak uczestnictwo w jakimś sympozjum, odczycie czy wystawie, może się wiązać z jakimiś kosztami. Zaznaczmy, że teren obiektu jest wyjątkowo przyjazny dla wózków inwalidzkich i dziecięcych – ścieżki są płaskie i dobrze utrzymane. 

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Oakland – przewodnik, atrakcje, co zobaczyć, hotele i noclegi

Sylwester w San Francisco

Następny

Dodaj komentarz