Murale w San Francisco – niezwykłe dzieła w San Francisco

Tagi , , , , ,

W San Francisco będziesz mógł znaleźć ponad tysiąc murali. Są one zlokalizowane w różnych dzielnicach, najczęściej pomiędzy wąskimi uliczkami. Sztuka murali w San Francisco jest głęboko zakorzeniona w historii i rozwoju miasta. Przepiękna sztuka uliczna jest widoczna na każdym kroku. Co więc o muralach w mieście musisz wiedzieć?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Najpopularniejsze murale na Mission District

Mission District to jedna z tych dzielnic miasta, która obejmuje jego centralny obszar. Dzielnica ta słynie z luksusowego wydźwięku, a także ze swojej wielobarwności. Okazuje się, że to właśnie tam znajdziesz największe skupisko murali w San Francisco. W wyjątkowy sposób zdobią one ulice, a także skutecznie przyciągają uwagę turystów. 

Zgodnie z tym, co zostało już wspomniane, Mission District to dzielnica murali. Znajdziesz tam dzieła wybitnych, ulicznych twórców, które mogą Cię pozytywnie zaskoczyć. Do tych murali, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę zaliczają się:

  1. Clarion Alley Mural Project – jest to cała alejka, usłana kolorowymi muralami. Dzieła w Clarion Alley są jednak specyficznym projektem twórców. Nawiązują one głównie do ochrony praw człowieka i równouprawnienia.
  2. Balmy Alley Murals – to kolejna aleja Mission District, która zaskoczy Cię szeregiem murali. Ten projekt ulicznych twórców skupia się przede wszystkim na swobodzie wyrażania siebie i odwołuje się do kreatywności. Murale na Balmy Alley Murals oferują pełną swobodę ich interpretacji.
  3. 24th Street Corridor – to niewielka i wąska uliczka, która w ciągu nocy jest dość słabo oświetlona. Znajdziesz tam jednak kolorowe murale, które nawiązują do wielokulturowości miasta.
  4. York Street – York Street to wyjątkowa ulica w centrum Mission District. Jest ona w całości zadedykowana twórcom lokalnym. Znajdziesz więc tam murale odwołujące się do rodzimych tradycji i kultury San Francisco.

Przemierzając Mission District w całości znajdziesz również wiele mniejszych i większych uliczek, które wypełnione są kolorowymi dziełami sztuki. Jeśli masz na to ochotę, to z powodzeniem może zgubić się w labiryncie alejek, dzięki czemu będziesz miał szansę na podziwianie jak największej liczby oryginalnych murali.

Gdzie jeszcze znajdziesz murale w San Francisco?

Uliczna sztuka murali kwitła nie tylko w Mission District. Okazuje się, że w jego najbliższej okolicy również możesz znaleźć przejawy tej twórczości. Oto kilka przykładów ulicznej sztuki w San Francisco poza Mission District, na które powinieneś zwrócić uwagę:

  • Women’s Building – jest to trzykondygnacyjna konstrukcja, w całości pokryta muralami. Znajdziesz ją przy 18th Street.
  • Garfield Square Park – zwróć uwagę na południową część budynku przy 1271 Treat Ave. Również jest ona w całości pokryta uliczną sztuką.
  • Leonard R. Flynn Elementary School – to szkolny budynek przy 3125 Cesar Chavez, który pokryty jest różnymi, kolorowymi muralami z każdej strony!

Jak więc widzisz, San Francisco obfituje w liczne, kolorowe dzieła, które nawiązują nie tylko do nastrojów społecznych czy praw człowieka. Większość z nich jest zdecydowanym dowodem na kreatywność i fantazje samych artystów.

Szlakiem murali w San Francisco – zorganizowane wycieczki

San Francisco muralami stoi i co do tego nie można mieć najmniejszych wątpliwości. Sztuka uliczna jest prawdziwą dumą władz miasta, ale także i jego mieszkańców. Jeśli więc chcesz podążyć szlakiem murali, wówczas możesz zdecydować się na zorganizowaną wycieczkę. Głównie skupia się ona na muralach znajdujących się w Mission District, jednak doświadczony przewodnik przedstawi Ci historię każdego dzieła, a także pomoże w jego interpretacji. Ciekawym rozwiązaniem są również Free Walking Tour. W tym przypadku możesz wybrać pomiędzy muralami w Mission District, Beach Chalet lub podczas zwiedzania Chinatown. Jeśli jednak masz taką ochotę, możesz wycieczkę podzielić na kilka dni i przyjrzeć się bliska muralom znajdującym się we wszystkich, wymienionych dzielnicach. Wybór w tym wypadku zależy tylko od Ciebie!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Transfer z lotniska do centrum San Francisco, jak dojechać tanio i szybko?

Ceny i zakupy w San Francisco

Następny

Dodaj komentarz