Lotnisko w San Francisco (SFO) – jak dojechać do miasta, loty

Tagi , , , , , , , , ,

Lotnisko w San Francisco – SFO jest ważnym węzłem komunikacyjnym, które oferuje połączenia lotnicze do wielu miast w Stanach Zjednoczonych, Europie, Azji, Australii i innych częściach świata. Jest to drugie lotnisko w Kalifornii pod względem ilości przyjmowanych turystów. Na tej stronie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące portu lotniczego w San Francisco.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Opis i historia lotniska, terminale

Miasto San Francisco po raz pierwszy wydzierżawiło ziemię (pastwisko dla krów), o powierzchni około 61 ha w 1927 r. na potrzeby stworzenia tymczasowego lotniska. W 1927 r. odbyło się także oficjalne poświęcenie lotniska, które nazwano „Mills Field Municipal Airport of San Francisco”. Kilka lat później powiększono teren, zakupując nowe ziemie i w 1931 r. zmieniono nazwę lotniska na San Francisco Airport. Co ciekawe, słowo „International” dodano pod koniec II wojny światowej, gdy na lotnisko zaczęły przylatywać zagraniczne samoloty.

Międzynarodowy port lotniczy San Francisco (SFO) jest drugim najbardziej ruchliwym portem lotniczym w Kalifornii oraz siódmym w Stanach Zjednoczonych. Lotnisko to oddalone jest o około 22 km od centrum San Francisco. Posiada cztery terminale pasażerskie (Terminal 1, Terminal 2, Terminal 3 oraz International Terminal) oraz liczne udogodnienia, takie jak na przykład: kawiarnie, restauracje, punkty usługowe, sklepy wolnocłowe oraz wypożyczalnię samochodów.

Port lotniczy San Francisco (SFO) ma okrągły kształt. Znajduje się tu kilka terminali w tym,1 terminal międzynarodowy i 3 terminale krajowe, do których można łatwo dostać za pomocą specjalnych chodników lub pociągu AirTrain. Terminal międzynarodowy ma centralny hol główny na poziomie 3, w którym znajdują się kasy biletowe, usługi, sklepy i restauracje. Jest to także miejsce, w którym pasażerowie mogą wsiąść w pociąg BART, który kursuje do centrum San Francisco. Przyloty i odbiór bagażu znajdują się na poziomie 2, natomiast stacje AirTrain na poziomie 4. Obszar odlotów jest podzielony na 2 hale – A i G – z parkingami i stacjami AirTrain znajdującymi się po obu stronach.

Międzynarodowy port lotniczy San Francisco (SFO) – podstawowe informacje

  • Adres lotniska: Highway 101, San Francisco, CA 94128
  • Odległość od San Francisco: około 22 km
  • Strona internetowa lotniska SFO: flysfo.com
  • Numer telefonów do lotniska: 650.821.8211 i 800-435-9736
  • Obsługiwane miejsca docelowe: ponad 125 miejsc docelowych bez międzylądowania
  • Informacje o lotach: Informacje o odlotach i przylotach można sprawdzić tutaj

Strefy zabaw dla dzieci

SFO jest jednym z najbardziej przyjaznych lotnisk dla dzieci w USA. Na terenie lotniska znajdują się trzy tak zwane „Kids Spots”, które oferują interaktywne i edukacyjne zabawy, aby zapewnić dzieciom rozrywkę przed lotem. Kids Spot w Terminalu 2 znajduje się w pobliżu bramki D7, natomiast w Terminalu 3 w pobliżu bramek E7 i F18. Na terenie lotniska znajduje się także sala, w której wyświetlane są filmy dokumentalne i animacje trwające nie dłużej niż 15 minut.

Strefa wolnocłowa

Sklepy wolnocłowe są dostępne w terminalach międzynarodowych, w pobliżu bramek A11 oraz G4.

Strefy dla palaczy

Palenie jest dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach na zewnątrz terminali.

Bankomaty

Bankomaty znajdują się we wszystkich terminalach, natomiast kantory wymiany walut w Terminalu Międzynarodowym i Terminalu 3, w pobliżu bramki E1.

Bagaż

Przechowalnia bagażu jest dostępna w  terminalu międzynarodowym, poza strefą bezpieczeństwa G.

Jak dostać się z lotniska do centrum w San Francisco?

Pociąg

BART: Pasażerowie mogą podróżować pociągiem BART do/z wielu miejsc w zatoce, w tym do centrum San Francisco i Oakland. Stacja BART znajduje się w pobliżu terminalu międzynarodowego na poziomie sprzedaży biletów. Bilet w jedną stronę z SFO do centrum San Francisco kosztuje  około $11. 

Caltrain: Ten pociąg podmiejski obsługuje San Francisco i San Jose. Pasażerowie mogą przesiąść się z Caltrain do BART na stacji Millbrae, następnie muszą przesiąść się na stacji San Bruno do pociągów jadących w kierunku lotniska.

Autobus

SamTrans: Autobusy tej firmy kursują do/z San Mateo i San Francisco na lotnisko SFO. Autobusy odjeżdżają sprzed terminali 2, 3 oraz terminala międzynarodowego (A i G).

Transfery

Z każdego terminalu na lotnisku SFO można skorzystać z opcji shuttle bus. Można je zarezerwować z wyprzedzeniem lub zorganizować po przylocie.

San Francisco – dojazd do lotniska

Aby dostać się na lotnisko SFO, można skorzystać z różnych opcji transportu. Port lotniczy San Francisco (SFO) ma dobre połączenia regularnymi liniami autobusowymi obsługującymi lotnisko, a także stację kolejową BART z bezpośrednimi połączeniami z centrum San Francisco.

Inne środki transportu są również łatwo dostępne z wielu terminali. Dodatkowo AirTrain zatrzymuje się w pobliżu wypożyczalni samochodów i przystanków autobusów wahadłowych kursującymi do / z długoterminowych garaży parkingowych. Oprócz wyżej opisanych opcji transportu publicznego, na lotnisko można dojechać wynajętym samochodem lub taksówką, w tym Uberem lub Lyft. 

Ile kosztuje taxi z lotniska do centrum San Francisco?

Standardowe taksówki z tak zwanym licznikiem są dostępne przed każdym terminalem na poziomie przylotów. Przejazd z portu lotniczego San Francisco (SFO) do centrum miasta kosztuje około $45 – $55, w zależności od miejsca docelowego i natężenia ruchu.

Z kolei taksówki firm takich jak: Lyft, Uber i Wingz znajdują się także w pobliżu terminalu międzynarodowego. Kierowcy mogą wysadzać i odbierać pasażerów na obu poziomach. Zwykle Uber i Lyft pobierają opłatę w wysokości około $30 z centrum miasta. Stawka ta może jednak wzrosnąć w zależności od natężenia ruchu. 

Parkingi na lotnisku San Francisco (SFO)

Warto mieć na uwadze, że znalezienie miejsca parkingowego na jednym z najbardziej ruchliwych lotnisk w Kalifornii może graniczyć z cudem. Mimo że lotnisko oferuje ponad 5000 miejsc parkingowych, na pięciu parkingach, są one zwykle szybko zapełniane. Dlatego też warto zarezerwować miejsce parkingowe z wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu przed lotem.

Zapoznaj się także z naszym pomysłem na gotowy plan wycieczki po Kalifornii!

Autor: Magda Łydka

Poprzedni

Spacerem po dzielnicy Castro w San Francisco – atrakcje

Oakland – przewodnik, atrakcje, co zobaczyć, hotele i noclegi

Następny

Dodaj komentarz