Komunikacja miejska w San Francisco 

, Tagi , , , , , , , , ,

San Francisco to miejsce pełne uroku, z długimi bulwarami, krętymi uliczkami, ukrytymi zaułkami i malowniczymi wzgórzami rozciągającymi się na 49 milach kwadratowych. Nie ma jednak powodu do obaw – z tymi wskazówkami stawisz czoła wyzwaniom komunikacyjnym i z łatwością poruszasz się po mieście. Jak wygląda komunikacja miejska w San Francisco?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Sekret sprawnego poruszania się: karta Clipper

Kluczowym elementem podczas pobytu w San Francisco i okolicach jest zaopatrzenie się w kartę Clipper. Ta karta sprawi, że korzystanie z transportu publicznego stanie się dziecinnie proste. Dzięki niej zyskasz dostęp do różnych środków komunikacji, takich jak autobusy BART, Muni, metro oraz kolejki linowe, a wszystko to w ramach jednej, wygodnej metody płatności. Aby użyć karty Clipper, wystarczy przytrzymać ją nad czytnikiem na pokładzie pojazdu, a po usłyszeniu dźwięku możesz być pewien, że opłata została naliczona. Uważaj jednak na wysokie kary za brak biletu – kontrolerzy Muni często sprawdzają, czy wszyscy pasażerowie mają ważne bilety. Kartę Clipper można nabyć w licznych punktach sprzedaży oraz doładować na stacjach Muni/BART.

BART: Szybkie i efektywne przemieszczanie się po San Francisco

Elektryczne pociągi Bay Area Rapid Transit, czyli BART, to wygodny, niedrogi i sprawny sposób na dotarcie z lotniska SFO do San Francisco. Po odebraniu bagażu kieruj się ku AirTrain, który jest bezpłatnym tramwajem obsługującym wszystkie terminale. Wsiądź w czerwoną lub niebieską linię AirTrain i wysiądź na przystanku Garage G i BART w terminalu międzynarodowym G.

Opłaty za przejazd BART zależą od przebywanej odległości – im dłuższa trasa, tym wyższy koszt. Przejazd w obie strony między SFO a centrum San Francisco wynosi 19,30 USD (9,65 USD w jedną stronę). Nabyj kartę Clipper Card na stacji BART na lotnisku SFO i doładuj ją odpowiednią kwotą. Następnie włożyć swoją kartę do wyznaczonego miejsca na bramce wejściowej. Przejdź przez nią i udaj się na peron. Wsiądź do pociągu linii San Francisco/Antioch. Po dotarciu na miejsce nie zapomnij zeskanować swoją kartę Clipper Card, aby móc opuścić stację. Jeśli saldo na Twojej karcie okaże się niewystarczające, nie przejmuj się. Możesz doładować kartę w automacie Add Fare na stacji.

Aplikacje do wspólnych przejazdów: wygoda w zasięgu ręki

Korzystanie z aplikacji do wspólnych przejazdów, takich jak Lyft czy Uber, pozwala na łatwe i szybkie zamówienie transportu z wykorzystaniem smartfona. Kierowcy oferujący swoje usługi za pośrednictwem tych platform używają własnych, niekomercyjnych pojazdów. Na lotnisku SFO pasażerowie są odbierani na poziomie 5 garażu krajowego. Warto zapoznać się z filmem instruktażowym, który pokazuje, jak znaleźć swój przejazd na lotnisku SFO. Koszty oraz czas podróży zależą od popytu i natężenia ruchu na drogach.

Przewozy vanami i busami: elastyczność i wygoda

Kilka firm oferuje wspólne przejazdy vanami i busami, które zapewniają transport między lotniskiem SFO a wybranymi przez pasażerów miejscami. Koszt jednokierunkowego przejazdu z lotniska SFO do centrum miasta wynosi około 17 USD. Czas podróży może się różnić, ponieważ w zależności od liczby pasażerów samochody te mogą zatrzymywać się kilkakrotnie. Na terminalach krajowych, samochody odbierają pasażerów przy krawężniku na poziomie przylotów. Natomiast w terminalu międzynarodowym odbiór pasażerów odbywa się na środkowej wysepce na poziomie przylotów.

Taksówki i limuzyny: komfortowy i elegancki transport

San Francisco obsługiwane jest przez liczne firmy taksówkarskie oraz limuzynowe. Taksówki czekają na pasażerów na wyspach drogowych na niższym poziomie, poza strefą przylotów i odbioru bagażu we wszystkich terminalach. Koordynatorzy taksówek w mundurach są dostępni od 7:00 do 1:00, aby zapewnić sprawne obsłużenie pasażerów. Taksówki są wyposażone w liczniki. Czas podróży do popularnych miejsc w centrum San Francisco wynosi zazwyczaj około 30 minut (w zależności od natężenia ruchu), a koszty wahają się od 45 do 60 USD.

Jeśli chodzi o limuzyny, warto zarezerwować usługę z wyprzedzeniem u wybranego dostawcy lub skorzystać z tablic informacyjnych na temat zakwaterowania, transportu i atrakcji po przybyciu. Tablice te oferują bezpłatne połączenia telefoniczne z uczestniczącymi operatorami limuzyn i znajdują się na poziomie przylotów i odbioru bagażu we wszystkich terminalach. Skontaktuj się z wybranym usługodawcą, aby dowiedzieć się o cenach i dostępności.

Muni – transport miejski

Muni to miejski system komunikacyjny San Francisco, obejmujący autobusy, metro, kolejki linowe oraz tramwaje linii F. Autobusy Muni kursują na powierzchni, natomiast metro Muni porusza się zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią. Przystanki autobusowe mają różne formy: niewielkie wiaty, żółte oznaczenia na słupach czy białe linie na ulicach. Stacje metra zlokalizowane są na wysepkach środkowych ulic oraz w podziemnych stacjach.

Kolejki linowe i historyczne tramwaje

Kolejki linowe i tramwaje to charakterystyczny element transportu publicznego w San Francisco. Kursują w centrum miasta na trzech liniach: Powell-Hyde, Powell-Mason oraz California Street. Tramwaj linii F kursuje wzdłuż Market Street aż do Fisherman’s Wharf. Bilety można nabyć z wyprzedzeniem w różnych punktach lub korzystając z aplikacji MuniMobile na smartfonie. Karta Clipper jest akceptowana na kolejach linowych i tramwajach.

PresidiGo Shuttle

System PresidiGo Shuttle oferuje bezpłatny i dostępny transport do i wokół Presidio, dzięki trzem trasom miejskim, które funkcjonują siedem dni w tygodniu. Wiele przystanków znajduje się w pobliżu linii autobusowych Muni oraz Golden Gate Transit.

Usługi współdzielenia samochodów

W San Francisco dostępnych jest kilka usług samochodów na żądanie, stworzonych przez lokalnych mieszkańców. Aby z nich korzystać, należy pobrać aplikację, zarejestrować się i skonfigurować system płatności kartą kredytową. Po określeniu miejsca odbioru i docelowego, w ciągu kilku minut zostanie przydzielony kierowca.

Taksówki

Podobnie jak w większości miast amerykańskich, taksówki można wezwać bezpośrednio lub korzystając z aplikacji na smartfonie. Taksówki znajdują się niemal wszędzie w całym mieście, dlatego transport jest szybki i łatwy. Warto pobierać tylko jak najlepsze i sprawdzone aplikacje, aby nie zostać oszukanym.

Rower i skuter

San Francisco można zwiedzać na dwóch kołach, korzystając z oferty rowerów i skuterów. W mieście dostępnych jest 5500 skuterów oferowanych przez trzy różne firmy (Lime, Spin, Scoot). Aby znaleźć dostępne skutery, należy pobrać odpowiednią aplikację na telefon. Program Bay Wheels, obsługiwany przez firmę Lyft, oferuje 4500 rowerów oraz ponad 6000 stacji dokujących w całym San Francisco.

Promy

Podróże promem po zatoce są świetnym sposobem na zwiedzanie okolic San Francisco – odwiedź Sausalito czy malownicze miasteczko Tiburon. Promy Golden Gate kursują do Angel Island, Larkspur, Sausalito i Tiburon na północy, a wszystkie promy Golden Gate wypływają z Bramy B na północ od Ferry Building. Można też skorzystać z promów Giants do Oracle Park czy Warriors Ferry do Chase Center.

Promy San Francisco Bay mogą zabrać Cię do Alameda, Oakland, Richmond, Treasure Island i Vallejo na wschodzie. Działają one przez trzy bramy na południe od Ferry Building. Są różne sposoby płatności: kartą Clipper, aplikacją mobilną San Francisco Bay Ferry, biletem papierowym, w kasie biletowej promu lub na pokładzie większości promów gotówką lub kartą kredytową. Na promach jest również miejsce na rowery (w miarę dostępności).

Wynajem samochodów

Jeśli planujesz zwiedzać okolice San Francisco, możesz skorzystać z usług lokalnych partnerów turystycznych lub wypożyczyć samochód samodzielnie. Podobnie jak w każdym dużym mieście, San Francisco boryka się z problemami takimi jak wandalizm czy kradzieże. Jeśli zamierzasz wynająć samochód, pamiętaj, aby zawsze zabierać ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, niezależnie od pory dnia i nocy, gdy parkujesz pojazd.

San Francisco oferuje różnorodne opcje transportu, które pozwalają na swobodne przemieszczanie się po mieście oraz okolicach. Wybierz opcję, która najlepiej pasuje do Twoich potrzeb i ciesz się wyjątkowym klimatem tego miasta! Co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do San Francisco?

Poprzedni

Co warto zjeść w Kalifornii?

Gotowy plan wycieczki objazdowej po Kalifornii

Następny

Dodaj komentarz