Planując podróż do San Francisco z Polski, istotne jest, aby zrozumieć i dopełnić wszystkie niezbędne formalności. Czas poświęcony na dopełnienie wszelkich niezbędnych obowiązków, zostanie wynagrodzony niesamowitymi wrażeniami podczas pobytu. Poniżej znajduje się szczegółowy przewodnik, który pomoże Ci przygotować się do podróży.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!
Brak wizy nie oznacza brak formalności
Wiele osób mylnie uważa, iż brak obowiązku uzyskania wizy w Konsulacie USA, oznacza koniec formalności. Przede wszystkim należy spełnić kilka warunków, aby w ogóle możliwy był wjazd do Stanów Zjednoczonych.
Paszport
Należy posiadać ważny paszport z danymi biometrycznymi. W związku z tym paszport tymczasowy nie jest podstawą do wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Polski dowód osobisty również nie jest akceptowany. Jednak warto wiedzieć, że podczas kontroli już wewnątrz kraju, można legitymować się dowodem osobistym, chyba że funkcjonariusz poprosi inaczej.
Rejestracja w systemie ESTA
Osoby z Polski planujące wyjazd do Stanów Zjednoczonych na mniej niż 90 dni w celach urlopowych lub do pracy nie muszą posiadać wizy. Należy jednak pamiętać, że przed wyjazdem wymagana jest autoryzacja ESTA, którą można uzyskać za pośrednictwem elektronicznego systemu zezwoleń na podróż. Koszt rejestracji w systemie ESTA to 21 USD, co odpowiada około 99 PLN. Konieczne jest dopełnienie tych niezbędnych procedur co najmniej 72 godziny przed odlotem. Po zarejestrowaniu upoważnienie zachowuje ważność przez okres 2 lat. Zaleca się wydrukowanie fizycznej kopii tego zezwolenia i noszenie go przy sobie podczas całej podróży. Osoby zainteresowane złożeniem wniosku zapraszamy na stronę: https://esta.cbp.dhs.gov/faq?lang=pl
COVID-19
Od 12 maja 2023 roku nie ma obowiązku przedstawienia certyfikatu szczepień przeciwko COVID-19. Wcześniej taki wymóg był. W związku z tym można już wjechać do USA, nie mając szczepienia na COVID-19.
System Odyseusz
Wprowadzając swoje podstawowe dane do systemu Odyseusz, zostaniesz częścią unikalnego polskiego rejestru. Ta rejestracja jest tego warta, ponieważ gwarantuje, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło skontaktować się z Tobą w nieoczekiwanych sytuacjach podczas Twojego pobytu za granicą. Możesz tego dokonać pod tym linkiem: https://odyseusz.msz.gov.pl/
Przewóz pieniędzy
Aby wjechać do USA, możesz bez słowa wnieść do 10 000 USD (lub równowartość). Ale jeśli masz więcej, musisz poinformować celnika na formularzu celnym. Zasada ta obejmuje wszystkie rodzaje pieniędzy, nie tylko gotówkę.
Długość pobytu przyznana przez urzędnika Customs and Border Protection
Bardzo ważne jest, aby dokładnie sprawdzić stempel w paszporcie, aby określić dozwolony czas trwania wizyty. W ostatnim czasie kilka lotnisk w USA zrezygnowało z praktyki stemplowania paszportów przy wjeździe do kraju. Zamiast tego US Customs and Border Protection (CBP) generuje elektroniczny zapis (I-94) dla każdego przybycia. Bądź na bieżąco ze swoim statusem, odwiedzając ten link: https://www.cbp.gov/travel/international-visitors/i-94
Warto wiedzieć, że istnieją ograniczenia w długości pobytu. Podczas pozwolenia ESTA jest to maksymalnie 90 dni. W przypadku wizy jest to aż 6 miesięcy. Jednak zawsze ostateczna decyzja zależy od urzędnika Straży Granicznej. Podróżowanie po Stanach Zjednoczonych jest nieograniczone, ale należy pamiętać, że wchodzenie do obszarów prywatnych bez pozwolenia jest zabronione. Obszary te są zazwyczaj oznaczone jako „Private Property – No Tresspasing”.
Prowadzenie samochodu w Stanach Zjednoczonych
Aby w pełni legalnie prowadzić samochód na terenie USA, należy sobie wyrobić Międzynarodowe Prawo Jazdy. Jest to dokument, dzięki któremu możesz kierować pojazdami poza Unią Europejską (UE) – w krajach, które są stronami Konwencji Wiedeńskiej albo Genewskiej. United States of America podpisało Konwencję Genewską. Każdy, kto ma ważne polskie prawo jazdy bez problemu może złożyć taki wniosek.
Wyrabia się je w starostwie powiatowym odpowiednim dla swojego miejsca zamieszkania. Koszt wydania to 35,50 zł. Możliwość prowadzenia pojazdu z polskim prawem jazdy jest ograniczona i uzależniona od przepisów państwowych, dlatego wskazane jest uzyskanie międzynarodowego prawa jazdy. Popełnienie wykroczenia drogowego może prowadzić do wysokich mandatów, które mogą wahać się od 60 USD za nierozważne parkowanie do kilkuset, a nawet 1000 USD za zaśmiecanie okolicy swojego pojazdu. Ponadto wymagane jest również tłumaczenie polskiego prawa jazdy na język angielski. Pamiętaj, aby nie przekraczać ograniczenia prędkości na autostradach, które może wynosić od 55 do 75 mil na godzinę (88 do 120 km/h) i różni się w zależności od stanu.
Sprawdź także wpis o tym, jak przygotować się do wyjazdu do San Francisco!