Dlaczego warto jechać do San Francisco?

Tagi , , , , , , ,

Wybierając się do Stanów Zjednoczonych, masz bardzo duże pole do popisu w kontekście miasta przeznaczenia. Wiele spośród stanów i miast zasługuje na uwagę i przyciąga do siebie turystów – zwłaszcza pochodzących z Europy, spragnionych zakosztowania iście Zachodniego życia. Dziś coraz popularniejsze stają się wycieczki do San Francisco, położonego w stanie Kalifornia. Ale dlaczego warto jechać do San Francisco? Czym wyróżnia się ono na tle innych? Z jakiego powodu już teraz powinieneś przeglądać noclegi w San Francisco? Czytaj dalej, a wszystko stanie się dla Ciebie jasne!

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Przede wszystkim – lokalizacja!

Jednym z głównych atutów miasta San Francisco jest jego wyśmienita lokalizacja. Jest to miasto, które niemal z każdej strony otoczone jest wodą – od zachodu przez Ocean Spokojny, na wschodzie przez Zatokę San Francisco, a na północy przez cieśninę Golden Gate. To, ale nie tylko to, sprawia, że przez wielu uznawane jest ono za najpiękniejszą miejscowość w Stanach Zjednoczonych. Z całą stanowczością można powiedzieć, że widoki tutaj Cię zafascynują i zachęcą Cię do dalszego zwiedzania.

San Francisco to również świetna baza wypadowa. Jeśli więc jakimś cudem zdołasz zwiedzić wszystkie jego atrakcje, zawsze możesz udać się do pobliskiego San Jose, Oakland, albo też zdecydować się na podróż do wyśmienitego Sacramento. Opcji tutaj masz co niemiara i to właśnie ze względu na tę elastyczność i swobodę wyboru wakacje w San Francisco są opcją również dla najbardziej wybrednych i wymagających turystów.

Świetne atrakcje w San Francisco

San Francisco to doskonałe miejsce dla osób, które planują zobaczyć jak najwięcej zabytków oraz – ogólnie – atrakcji. Tak tych nie do końca sobie wcześniej znanych, jak i takich, które mogą kojarzyć z filmów i seriali. Wycieczki do San Francisco są zwykle przepełnione zwiedzaniem. Jakie atrakcje na pewno spotkają się z Twoim podziwem? Kilka z tych popularniejszych wypisujemy poniżej.

Golden Gate Bridge – pozycja obowiązkowa dla turystów

Nie ma miejsca bardziej charakterystycznego na całym świecie niż most Golden Gate, z którym wiąże się całe mnóstwo ciekawostek (w tym również tych mniej przyjemnych, związanych z ofiarami wśród robotników, walką z mgłą czy z przypływami). Sam most potrafi zrobić wrażenie – nie tylko z uwagi na to, że do tej pory miał okazję stać się bohaterem całego mnóstwa filmów i seriali. Fenomenalnie przedstawia się przede wszystkim jego budowa – przytrzymują go bowiem liny, mające aż 93 centymetry średnicy i składające się z aż 27572 oddzielnych żyłek kabla. Most Golden Gate robi wrażenie nie tylko wtedy, gdy rzeczywiście go przemierzasz. Docenisz go również patrząc na niego z pewnej perspektywy – na przykład z poziomu osadzonej niedaleko plaży Crissy Field Beach. Most jest punktem obowiązkowym wyprawy do San Francisco i z całą pewnością jedną z tych atrakcji, których nie możesz tutaj przegapić.

W okolicach Golden Gate kręcono między innymi takie superprodukcje, jak „Superman”, „Star Trek”, „Samotny Jeździec”, „Spider-Man” czy „Wywiad z Wampirem”.

Alamo Square

Alamo Square to jeden z najpiękniejszych parków w całych Stanach Zjednoczonych, a jednocześnie jedna z wizytówek San Francisco. Sam w sobie jest bardzo rozległy i nadaje się zarówno na spokojny spacer, jak i na piknik czy do uprawiania praktycznie dowolnego sportu. Przebywając w jego okolicy, wręcz musisz spojrzeć na Painted Ladies – szereg domów, które możesz kojarzyć chociażby z filmu „Pani Doubtfire”. Jest on szalenie charakterystyczny i z całą pewnością godny odnotowania. Zwłaszcza że wyróżnia się na tle wszelkich innych bardziej nowoczesnych budowli, zlokalizowanych w samym centrum miasta.

Alamo Square to także miejsce, które docenią wielbiciele historii. Same znajdujące się tutaj rezydencje stanowią prawdziwy majstersztyk architektoniczny, a dom Williama Westerfelda, Dwór Arcybiskupa oraz rezydencje konsulów cesarskich z początku XX wieku są obiektami z bardzo rozległą i ciekawą historią. Taką, którą masz okazję zgłębić wyłącznie tutaj.

Cable Car

Jedną z najbardziej unikalnych dla San Francisco rzeczy są tutejsze tramwaje, które działają zgoła odmiennie od tych znanych z całego świata, w tym również z Polski. Są tak zwanymi Cable Carsami – przedstawicielami przestarzałego już systemu tramwajów zasilanych siłą ludzkich rąk. Lina, którą te przeciągają, znajduje się pod powierzchnią jezdni (w szczelinie pomiędzy szynami).

Cable Car to jednak nie tylko atrakcja związana z samym w sobie nietypowym podróżowaniem – z wesołym motorniczym oraz zwracaniem uwagi na wyboje po drodze. To również świetny sposób na przemierzenie całego miasta i zapoznanie się z jego największymi atrakcjami. Wszystkie linie tego tramwaju przechodzą bowiem przez najważniejsze miejsca w całym mieście. Jeśli więc nie masz czasu na ich poszukiwanie, rozsądnie będzie dla Ciebie wsiąść do tego typu tramwaju. Pamiętaj jednak, że wiele z nich może być zatłoczone. Lepiej więc wybrać mniej popularną linię i cieszyć się większą swobodą oddychania.

Twin Peaks

Jeśli mielibyśmy wskazać najbardziej charakterystyczne dla San Francisco miejsce, byłoby to z całą pewnością Twin Peaks, na które składają się dwa wzgórza stanowiące najwyższy punkt obserwacyjny (281 metrów) w całym mieście. Jest to świetny punkt widokowy, z którego rozpościera się fantastyczna panorama całego miasta. Oczywiście musisz pamiętać, że miejsce to nie ma nic wspólnego z popularnym serialem. Jego nazwa wzięła się od fikcyjnego miasteczka, w którym rozgrywała się jego akcja. Mimo to jednak Twin Peaks musisz odwiedzić – o dowolnej porze. Najbardziej spektakularnie może jednak wyglądać o wschodzie i zachodzie słońca, ale też wieczorem, kiedy to całe miasto pokryte jest sztucznymi światłami mieszkań oraz domów.

Alcatraz – najpopularniejsze więzienie na świecie

Punktem absolutnie obowiązkowym na mapie każdego turysty jest legendarne Alcatraz – więzienie, które śmiało można nazwać najpopularniejszym na świecie. To tutaj trafiła większość przestępców z pierwszych stron gazet, w tym legendarny Al Capone. Całe to miejsce miało w założeniach być takim, z którego po prostu nie dało się uciec. Rzeczywiście, usytuowanie go na wyspie uczyniło ucieczkę niemożliwą. Dziś Alcatraz stanowi jedną z najznakomitszych atrakcji, które cieszą się niesamowitą popularnością. Na bilety warto zdecydować się z jak największym wyprzedzeniem – na miejscu mogą być już po prostu niedostępne.

Samo zwiedzanie Alcatraz odbywa się w sposób tylko w połowie zorganizowany. Oznacza to, że zwykle ma się do dyspozycji przewodnika, który opowiada o każdym jego zakątku. W rzeczywistości jednak jako turysta masz tutaj olbrzymią swobodę samodzielnej eksploracji. Musisz też pamiętać, że na przestrzeni lat Alcatraz pełniło rolę nie tylko więzienia, ale też planu filmowego. Powstało tu mnóstwo superprodukcji – a to tylko nadaje temu miejscu atrakcyjności.

Warto wiedzieć: sama nazwa więzienia i wyspy wzięła się od przydomku „La Isla de los Alcatraces”. Nadał je pierwszy europejski kapitan, który ją odwiedził. Amerykanie po prostu postanowili ją uprościć.

Doskonałe do obcowania z kulturą Zachodu

San Francisco jest czwartym co do liczby ludności miastem w całej Kalifornii. Zamieszkują je prawdziwi Amerykanie, którzy z chęcią pokażą Ci swoją kulturę – i nie będą z tym nazbyt ostrożni. To doskonałe miejsce, by zobaczyć „surowe” Stany Zjednoczone i to, jak ich obywatele żyją każdego dnia. Choć San Francisco jest miastem szalenie popularnym wśród turystów, nie można do końca powiedzieć, by nastawiało się na turystykę. To z kolei sprawia, że stwarza dużo sposobności ku temu, by „wtopić się w otoczenie” i choć na kilka dni poczuć się jak obywatel USA.

Filmowe wrażenia

San Francisco jest miastem, które stanowi częsty wybór nie tylko wśród turystów, ale i filmowców. Odwiedzisz tu zatem sporo miejsc, które będziesz mógł kojarzyć z ekranów kin oraz z telewizji. Jeśli więc myślałeś, że Hollywood (swoją drogą również zlokalizowane w Kalifornii) jest jedyną mekką amerykańskiej kinematografii, San Francisco może Ci udowodnić, że wcale tak nie jest. 

Klimatyczne ulice

San Francisco zostało zbudowane na ponad 43 różnych wzgórzach. To sprawia, że na tle wszystkich innych miejsc wyróżnia się swoją unikalną topografią. Ulice tutaj są często bardzo strome, co sprawia, że Twoja podróż może być naprawdę ciekawa i emocjonująca.

Choć bardzo wiele ulic w San Francisco wygląda malowniczo i fenomenalnie, zdecydowanie najwięcej uwagi może przyciągać Lombard Street. Samo w sobie stanowi jedną z najatrakcyjniejszych miejscówek w całym San Francisco. Nie bez powodu zyskało też miano najbardziej krętej uliczki na świecie. Ulica ta jest niesamowicie stroma, a przy tym bardzo malowniczo usłana roślinnością i otoczona naprawdę zjawiskowymi domami. Nie może więc dziwić fakt, że każdego dnia przewija się przez nią całe mnóstwo aut oraz oczywiście… osób liczących na zrobienie fantastycznego zdjęcia.

Wyśmienita kuchnia

San Francisco jest przez wielu nazywane gastronomiczną stolicą świata – w czasie swojej wycieczki do San Francisco będziesz w stanie się o tym przekonać. Jest to miasto, w którym znajdziesz najwięcej (w przeliczeniu na jednego mieszkańca) restauracji na całym świecie. Wybór jest naprawdę ogromny, a świetnymi miejscami atrakcyjnymi z gastronomicznego punktu widzenia wydają się być popularne dzielnice Little Italy (znane oczywiście z kuchni włoskiej), Chinatown (z mnóstwem chińskich restauracji, barów i sklepów na naprawdę olbrzymim terenie), ale też Mission Dolores, która jest zamieszkiwana przez imigrantów z Meksyku, a w obrębie której skosztujesz wyśmienitej i nieco ostrzejszej kuchni. Pamiętaj też, że tutaj znajduje się również najsłynniejsza piekarnia w San Francisco – Tartine Bakery.

Mimo że noclegi w San Francisco nie należą do najtańszych w USA, miasto to potrafi się wybronić niskimi kosztami życia. W Chinatown będziesz w stanie zjeść naprawdę tanio i smacznie, a Little Italy za niewielką cenę uraczy Cię świetną kolacją z pysznym winem. Mission Dolores będzie zaś świetnym wyborem na śniadanie. Podobnie zresztą, jak samo centrum miasta, w którym z łatwością odnajdziesz typowe dla Stanów Zjednoczonych śniadaniówki. Konkurencja tu jest na tyle duża, że kucharze będą wręcz walczyli o Twoje podniebienie i aprobatę z Twojej strony. Turyści są dla nich bardzo ważni.

Doskonałe pejzaże

San Francisco jest jednym z tych miast, które są fantastycznie zlokalizowane i które po prostu wyglądają fenomenalnie. Znajdziesz tutaj bardzo wiele punktów widokowych, dzięki którym bez problemu zamkniesz wspomnienia związane z wycieczką w fantastycznej fotografii. Co jednak najważniejsze, praktycznie każdy jest dostępny bezpłatnie. To miejsce sprzyjające osobom aktywnie udzielającym się na Instagramie. Możesz tu liczyć na naprawdę wiele okazji na zrobienie zdjęcia idealnego.

Możliwość sprawdzenia „dziwnych przepisów” w akcji

San Francisco na całym świecie znane jest z wieloma przepisami, które mogą przyprawić o ból głowy, a często również o uśmiech. Chodzi tutaj między innymi o całkowity zakaz mycia samochodu… zużytą bielizną, ale też o zakaz… bycia brzydkim. Od 1867 roku osoby w jakikolwiek sposób przyciągające uwagę swoim wyglądem (w negatywny sposób) muszą zakrywać swoją twarz. Odwiedzając San Francisco, jesteś w stanie na własne oczy przekonać się, czy prawa tego typu rzeczywiście są przestrzegane, czy może uchodzą jedynie za ciekawostki.

Podsumowanie

San Francisco jest jednym z tych miast, które zdecydowanie warto odwiedzić w czasie swojego pobytu w Stanach Zjednoczonych. Co więcej, z powodzeniem może stać się lokalizacją, w której spędzisz cały swój wypad. Noclegi w San Francisco są stosunkowo tanie (jak na ilość atrakcji), a samo w sobie miasto obfituje w atrakcje, które z całą pewnością doskonale wypełnią Twój czas. Jest to też miejsce, w którym zakosztujesz Zachodniej kultury w sposób, który z całą pewnością Cię usatysfakcjonuje. Zakup wycieczki do San Francisco to z całą pewnością coś, czego nie pożałujesz.

Zapoznaj się również z listą najlepszych hoteli w San Francisco i ciesz się wspaniałym pobytem!

Autor: Paweł Ryszka

Poprzedni

Co zabrać i jak przygotować się na wakacje do Kalifornii?

TOP 15 atrakcji w Kalifornii, co zobaczyć i zwiedzić

Następny

Dodaj komentarz