Co kupić w San Francisco i jakie pamiątki przywieźć?

Tagi , , , , , , ,

Scott McKenzie śpiewał w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku: jeśli wybieracie się do San Francisco, koniecznie włóżcie trochę kwiatów w swoje włosy. To były oczywiście czasy wolnej miłości i dzieci kwiatów. Od tamtego momentu minęło kilka dekad, a miasto wciąż przyciąga wielu turystów. Niekoniecznie hołdują oni dawnym prawidłom „lata miłości”, ale nadal szukają w tej ciekawej metropolii tętna amerykańskiego snu. Nic w tym zresztą dziwnego! Będąc domem dla wielu zabytków, takich jak most Golden Gate, Chinatown czy słynne więzienie na wyspie Alcatraz, San Francisco ściśle wiąże się z popularnymi obrazami kultury amerykańskiej. Nie brakuje tutaj turystów z Polski. Każdy turysta, który zawita do tego miejsca, z pewnością będzie poszukiwał jakichś pamiątek, bezpośrednio nawiązujących do ducha i klimatu miasta, urzekającego swoistą mozaiką kulturową i niepowtarzalnymi stylami architektonicznymi. Nie muszą to być jednak banalne widokówki czy zdjęcia okolicy. Warto pokusić się o staranniejsze pomyszkowanie po tamtejszych sklepach! Co kupić w San Francisco?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Co warto kupić w San Francisco? 

Wspomnieliśmy już na wstępie artykułu, że miasto nad zatoką przykuwa uwagę turystów swoimi zabytkowymi budowlami i dzielnicami. Charakteryzuje się niepowtarzalnym klimatem, naznaczonym bogatą kulturą Stanów Zjednoczonych. San Francisco warto odwiedzić jeszcze jednak i z innego powodu. Jakiego? Odpowiedzią są ogromne wręcz możliwości zakupowe. Nie brakuje tutaj bowiem sklepów i firm słynnych na cały świat producentów. Wystarczy wspomnieć o markowych dżinsach Levi’s czy smakowitej czekoladzie Ghirardelli. A to tylko przedsmak zakupowych atrakcji…

Niemal na każdym kroku czekają na nas mniejsze sklepiki, oferujące pamiątki i bibeloty bezpośrednio kojarzące się z miastem. W zasadzie każdy zabytek miejski ma taki firmowy sklepik z upominkami. Nie brakuje również miejsc, w których można nabyć wytwory lokalnego rękodzieła. Z wizytą w Stanach Zjednoczonych powinna się wiązać też obowiązkowa wizyta w tutejszych outletach. Są to sklepy oferujące kolekcje towarów pochodzących z likwidacji. Sama formuła takiego handlu ma zresztą amerykańską genezę. Plusem jest dla każdego turysty zaopatrzenie się w wyjątkowe przedmioty i ubrania po znacznie zaniżonych cenach. To istna kopalnia dla osób poszukujących po niskich kosztach pamiątek wyjątkowych dla danego miasta.

Promocje zresztą uderzają w turystę z niemalże każdej witryny sklepowej. Co może najważniejsze, przytłacza wybór marek niedostępnych w Europie, niezależnie czy chodzi o meble, ubrania czy inne przedmioty codziennego użytku. Tutaj jednak warto pamiętać o pewnej sprawie – do każdej ceny na sklepowej metce powinniśmy doliczyć obowiązujący w danym momencie podatek.            

Gdzie szukać dobrych sklepów w San Francisco? 

Generalnie, największe skupisko sklepów w San Francisco to słynne centrum handlowe, które powstało przy molo na Pier 39. Miejsce to zlokalizowane jest w samym sercu miasta i ma zapewnione bogate zaplecze infrastrukturalne. Turysta nie musi się martwić o ewentualne miejsce parkingowe. Przy Pier 39 jest otwarty duży parking, czynny 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Zabronione jest tylko parkowanie na noc. Znajdują się tutaj również dwa poziomy wyjątkowych sklepów. W blisko 50 takich miejscach można kupić właściwie wszystko: od sprzętu sportowego i pamiątek turystycznych, po biżuterię i wyjątkowe artykuły kolekcjonerskie. Ba! Jest nawet sklep tylko dla leworęcznych! Na wyciągnięcie ręki są też restauracje i salony gier video. Czasami trzeba w końcu odpocząć od zakupów… 

Punktem obowiązkowym podczas wizyty w San Francisco będzie także Market street. Sama nazwa tej ulicy wskazuje na jej główne przeznaczenie. To właśnie tutaj znajdują się markowe sklepy znanych producentów. Jest to równocześnie główna ulica miasta, a na dodatek centrum komunikacji miejskiej. Prawdziwą ojczyzną mniejszych butików jest za to Union Square. 

Jak się przemieszczać pomiędzy tymi wszystkimi lokacjami. Najlepiej chyba skorzystać z funkcjonującej w mieście kolejki szynowo-linowej. Z jednym zastrzeżeniem – w pełni sezonu turystycznego, w okolicach Market Street, trzeba się liczyć z długim czasem oczekiwania na ten transport. Rozwiązaniem będą oczywiście zawsze słynne taksówki z San Francisco, tutaj jednak trzeba głębiej sięgnąć do swojego portfela. 

Zakupy modowe w San Francisco

Miejska legenda głosi, że firma odzieżowa Levi’s posiada duży magazyn w nieujawnionej lokalizacji na południe od San Francisco. Podobno przechowuje tam dżinsy sprzed 1900 roku wraz z relikwiarzami, fotografiami i innymi rarytasami zakupowymi. Oczywiście zawsze warto zaopatrzyć się w markowe spodnie czy bluzy dżinsowe w Levi’s Plaza, jednak wytrawni łowcy pamiątek powinni odwiedzić centrum Vintage Clothing. Powstało celem tworzenia limitowanych edycji replik starych dżinsów, znalezionych w szybach kopalnianych i na pustyni Nevada. Rewelacyjna i przy okazji użytkowa pamiątka z miasta nad zatoką. Punkt sprzedażowy mieści się na wspomnianej już Union Square. 

Co jeszcze krzyczy San Francisco? Oczywiście kapelusze i to nie byle jakie. Marka Goorin Brothers jest z pewnością jednym z najbardziej uznanych i jednocześnie najstarszych producentów tego rodzaju nakryć głowy w Stanach Zjednoczonych. Warto odwiedzić sklep firmowy przy 1333 Minna Street, gdzie znaleźć można niepowtarzalne modele i designy kapeluszy, bezpośrednio nawiązujące do czasów, gdy jazz sączył się z okolicznych kafejek, a mafiozi przemierzali miasto w klasycznych kabrioletach. A skoro o nakryciach głowy już mowa, fani sportu z pewnością nie pogardzą pamiątką z San Francisco w postaci bejsbolówki. To w końcu dom słynnych Gigantów. 

Dla osób, które dość już mają w swoich szafach ubrań i kapeluszy wszelkiego rodzaju, atrakcyjną ofertą będzie odwiedzenie jednego z artystycznych butików. Bibeloty, które tutaj można znaleźć (zwłaszcza na Union Square) to nie tylko przecież figurki, kubeczki, koszulki, emblematy i magnesy, ale także wytwory lokalnej sztuki. Cofnijmy się na moment znowu do cudownych lat psychodelicznego rocka i „lata miłości”. Miejscowi artyści promowali koncerty w San Francisco, tworząc pstrokate i finezyjne plakaty zespołów muzycznych. Przy 1851 Powell Street znajduje się ciekawe miejsce – San Francisco Rock Posters & Collectibles. Można tutaj znaleźć po atrakcyjnych cenach kultowe plakaty sprzed kilku dekad. 

Zakupy spożywcze w San Francisco

I wreszcie coś niekoniecznie dla oka, ale na pewno dla żołądka. Ci, którzy odwiedzili San Francisco z pewnością byli i posmakowali. Chodzi o czekoladę Ghirardelli, której zresztą dedykowany jest cały plac – Ghirardelli Square. Niegdyś znajdowała się tam fabryka tych łakoci. Dzisiaj stoją tu sklepy, w których nie tylko można dokonać zakupu i degustacji limitowanych serii czekoladek, ale także obejrzeć stare maszyny do produkcji smakołyków. 

A czym popić czekoladę? Odpowiedź też jest prosta: wódką z mgły! Fog Vodka to zdecydowanie jeden z najoryginalniejszych suwenirów, jakie można do Polski zabrać z San Francisco. Trunek ten produkowany jest na bazie kropel wody zbieranych nad zatoką za pomocą specjalnych łapaczy mgły. Dla zwolenników słabszego alkoholu strzałem w dziesiątkę będzie kalifornijskie wino. A co kupić w Kalifornii i jakie pamiątki przywieźć z innych miast, przeczytasz w naszym innym wpisie!

Autor: Krzysztof Kołodziejczyk

Poprzedni

Kiedy jechać do San Francisco?

TOP 15 najpiękniejszych plaż w Kalifornii

Następny

Dodaj komentarz