Ceny w San Francisco i koszty życia – co musisz wiedzieć?

Tagi , , , , , , , , , , ,

San Francisco – jedno z najbardziej turystycznych i rozpoznawalnych miast w Stanach Zjednoczonych. Znajduje się ono w Kalifornii i przyciąga turystów jak prawdziwy magnes. Na co dzień miasto zamieszkuje ponad 800 tysięcy mieszkańców i cechuje się ogromną różnorodnością. Wielu turystów bowiem decyduje się osiedlić tam na stale i kontynuować tam swoja karierę zawodową lub ścieżkę edukacyjną. Jeśli Ty również masz podobne plany i wiążesz swoją przyszłość właśnie z San Francisco, to musisz wiedzieć z jakimi kosztami życia mierzą się na co dzień mieszkańcy miasta.

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jaka jest waluta w San Francisco?

San Francisco to miasto w Stanach Zjednoczonych, a dokładniej w stanie Kalifornia. Jak więc łatwo możesz się domyślić, obowiązująca waluta jest dokładnie taka sama jak w całym kraju. W San Francisco będziesz więc płacił dolarami amerykańskimi. Jeden dolar dzieli się na 100 centów. Musisz wiedzieć, że obecny kurs amerykańskiej waluty do polskiego złotego wynosi 4,15. Jak więc widzisz, nie jest to najkorzystniejszy przelicznik. Mimo wszystko, w porównując przeciętne zarobki mieszkańca San Francisco, a także średnie koszty życia w tym mieście, nie będziesz miał powodów do zmartwień.

Ceny w San Francisco – ile kosztują noclegi? 

Zanim zdecydujesz się na stałe przeprowadzić do San Francisco, z pewnością będziesz chciał także nieco dokładniej poznać miasto. Wówczas powinieneś wybrać się tu na krótkie wakacje. W takim wypadku będziesz musiał także znaleźć dla siebie odpowiedni nocleg. Zatrzymanie się w hotelu lub pensjonacie może okazać się dla Ciebie pomocne nawet tuż po przeprowadzce. Dzięki temu dasz sobie czas na znalezienie perfekcyjnego mieszkania. Jednak jakie są ceny noclegów w San Francisco? Otóż wiele zależy od tego, w jakiej części miasta się one znajdują, a także jaki standard Ci one zaoferują. Możesz jednak spodziewać się tego, że:

 • hostele i motele są najtańszą opcją noclegową w San Francisco – zwykle za noc pobytu będziesz musiał zapłacić około 100 dolarów;
 • ceny za hotel jedno- lub dwugwiazdkowych również wiążą się z wydatkiem od 100 do 150 dolarów za dobę hotelową;
 • ponad 200 dolarów będziesz musiał zapłacić za noc w hotelu trzygwiazdkowym – jednak będzie to hotel o wyjątkowo dobrym standardzie;
 • ponad 300 dolarów będziesz musiał zapłacić za pobyt w hotelach luksusowych cztero- i pięciogwiazdkowych. 

Pamiętaj również, że ceny noclegów w San Francisco, podobnie jak w innych, większych miastach Kalifornii będą znacznie wyższe, niż w niewielkich miejscowościach. Dodatkowo musisz wiedzieć, że ceny te będą szybować w górę na czas tzw. „długich weekendów”.  Jeśli zależy Ci na tym, by zarezerwować dla siebie najtańszy nocleg, wówczas wybieraj obiekty hotelowe zlokalizowane na obrzeżach miasta. Pamiętaj również o tym, by dokonać rezerwacji z odpowiednim wyprzedzeniem. Dzięki temu faktycznie będziesz mógł sporo zaoszczędzić.

San Francisco – ceny jedzenia i ceny w restauracjach 

Będąc w San Francisco – nie zależnie na jaki okres czasu tam zostajesz – będziesz musiał liczyć się z koniecznością zrobienia zakupów czy jedzenia „na mieście”. Ceny jedzenia w San Francisco, w porównaniu do cen jedzenia w Polsce, są znacznie wyższe o czym dość szybko będziesz mógł się przekonać. Ile więc zapłacisz za podstawowe produkty spożywcze? Otóż:

 • za litr mleka zapłacisz około 1,5 dolara czyli odpowiednio 6,4 złotych;
 • świeży chleb to koszt około 4,8 dolarów czyli odpowiednio 20 złotych;
 • za 12 sztuk jajek zapłacisz około 5,3 dolarów czyli odpowiednio 22 złote;
 • za dobry, lokalny ser zapłacisz około 19 dolarów czyli odpowiednio 79 złotych;
 • butelka wody niegazowanej będzie Cię kosztowała około 2,4 dolarów czyli odpowiednio 10 złotych;
 • za piersi z kurczaka (1 kilogram) zapłacisz około 16 dolarów czyli odpowiednio 68 złotych;
 • za kilogram jabłek lub bananów zapłacisz około 6,5 dolara czyli odpowiednio 27 złotych;
 • za kilogram pomidorów również zapłacisz około 6,5 dolara czyli odpowiednio 27 złotych;
 • za dobrą kiełbasę zapłacisz z kolei około 37 dolarów, czyli odpowiednio 152 złote.

Jak więc widzisz, ceny w marketach w San Francisco nie należą do najniższych. Jednak ile będziesz musiał zapłacić za tradycyjny obiad „na mieście”? Otóż te ceny również mogą być dla Ciebie – przynajmniej na początku – dość wysokie. Okazuje się, że za posiłek w taniej restauracji, dla jednej osoby, będziesz musiał wydać około 30 dolarów, co jest odpowiednikiem około 120 złotych. Analogicznie za posiłek w bardziej ekskluzywnych restauracjach zapłacisz jeszcze więcej, często nawet ponad 100 dolarów. 

Ceny w San Francisco – ile kosztuje transport?

Mieszkańcy San Francisco najczęściej poruszają się komunikacją publiczną. To właśnie za pomocą tramwajów, autobusów lub taksówek docierają oni do pracy i szkoły. Jeśli więc nie zdecydowałeś się na wypożyczenie lub zakup samochodu w San Francisco, wówczas to właśnie z takich usług publicznych będziesz musiał korzystać na co dzień. Jednak ile kosztuje transport w San Francisco? Otóż:

 • bilet w jedną stronę na autobus, metro lub tramwaj będzie Cię kosztował około 2,90 dolarów, co jest odpowiednikiem 12 złotych;
 • karnet miesięczny na komunikację miejską będzie cię kosztować około 88 dolarów, co jest odpowiednikiem 363 złotych.

Oczywiście, jeśli zależy Ci na szybkim i bezproblemowym dojeździe od wyznaczonego miejsca, wówczas będziesz musiał zdecydować się na skorzystanie z taksówek. W takim wypadku będziesz musiał zapłacić:

 • taksówka rozpoczynająca podróż w normalnej taryfie będzie Cię kosztować około 4 dolary, co jest odpowiednikiem 17 złotych;
 • taksi za każdy, kolejny kilometr będzie Cię kosztowało około 1,90 dolarów, co jest odpowiednikiem 8,1 złotych;
 • za godzinę oczekiwania kierowca taksówki zawoła od Ciebie dodatkowo 33 dolary, co jest odpowiednikiem 137 złotych.

Jak więc samodzielnie możesz zauważyć, lepiej zdecydować się na komunikację miejską, szczególnie jeśli chcesz nieco zaoszczędzić na transporcie.

Ile kosztuje paliwo w San Francisco? 

Jeśli zdecydowałeś się na zakup lub na wypożyczenie samochodu w San Francisco, wówczas będziesz musiał liczyć się także z koniecznością jego tankowania. W tym wypadku musisz wiedzieć, że ceny na paliwa na poszczególnych stacjach benzynowych będą się od siebie nieco różnić. Można jednak – w dużym przybliżeniu – powiedzieć, że za jeden litr benzyny zapłacisz 1,6 dolarów, co jest odpowiednikiem około 6,5 złotych. Z kolei jeśli Twój samochód zasilany jest olejem napędowym, wówczas musisz liczyć się z tym, że za jeden litr zapłacisz od 1,8 do 2 dolarów. 

Ile kosztuje piwo San Francisco? 

Piwo to – oprócz wina – niezwykle popularny trunek w San Francisco. Oczywiście z pewnością Ty również będziesz chciał sobie od czasu do czasu umilić wieczór. Wobec tego możesz zainteresować się tym, ile będziesz musiał zapłacić za butelkę dobrego piwa w San Francisco? Otóż zależy od tego, czy zdecydujesz się na trunek lokalnej produkcji, czy być może wybierzesz piwo importowane. W pierwszym przypadku, butelka lokalnego piwa będzie Cię kosztować około 2,8 dolara, co jest odpowiednikiem 12 złotych. Piwo importowane jest nieco droższe. Za litrową butelkę tego trunku będziesz musiał zapłacić 3,90 dolarów, co jest odpowiednikiem 16 złotych. Ceny piwa w restauracjach są jednak nieco wyższe, więc musisz być tego świadomy.

Ceny mieszkań w San Francisco

Jeśli zapadła decyzja odnośnie tego, że zamierzasz przeprowadzić się do San Francisco, wówczas musisz także wynająć mieszkanie. W tym przypadku musisz liczyć się z największym wydatkiem. Jeśli zależy Ci na skromnej kawalerce, która jednak zlokalizowana będzie w centrum miasta, wówczas za wynajem zapłacisz około 3,2 tysiące dolarów, co jest odpowiednikiem 13 tysięcy złotych. Ta sama kawalerka, poza centrum miasta będzie Cię już kosztowała około 2,5 tysiąca dolarów miesięcznie, co jest odpowiednikiem 10 tysięcy złotych. Z kolei za wystawny apartament z trzema sypialniami w centrum miasta zapłacisz miesięcznie 5,7 tysięcy dolarów, czyli odpowiednio 24 tysiące złotych. Ten sam apartament poza centrum będzie dla Ciebie wydatkiem rzędu 4,4 tysiąca dolarów, czyli około 18 tysięcy złotych.

Sprawdź również nasz wpis o cenach w Kalifornii, gdzie opisaliśmy więcej miast i różnice w cenach!

Poprzedni

Szpitale w San Francisco – sprawdź, gdzie szukać pomocy

Kiedy jechać do San Francisco?

Następny

Dodaj komentarz