Ceny domów i nieruchomości w San Francisco

Tagi , , , , , , , , ,

San Francisco słynie z wysokich cen, które sprawiają, że wielu marzycieli musi pożegnać się z wizją mieszkania w pięknej okolicy w Stanach Zjednoczonych. Czy jeśli jednak klamka już zapadła: ma się odpowiednio dużo środków lub gotowy plan, jest coś, na co warto zwrócić uwagę, wybierając lokum w jednym z najpopularniejszych miast na świecie? Oto kilka ważnych wskazówek, które mogą znacząco ułatwić podejmowanie decyzji. Jakie są ceny nieruchomości w San Francisco?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Czy w San Francisco jest drogo?

Chcąc odpowiedzieć na pytanie, jakie są ceny domów i nieruchomości w San Francisco, warto najpierw podkreślić, że miasto to należy do najdroższych w Stanach Zjednoczonych. Wysokie są nie tylko ceny mieszkań, ale także żywności oraz transportu.

Ponieważ San Francisco przyciąga ludzi z całego świata, że wiele transakcji dotyczących zakupu domów i mieszkań odbywa się za gotówkę. Zwykle jest to bez konieczności korzystania ze wsparcia banku w postaci kredytu, a co za tym idzie, miasto zamieszkają głównie ludzie bardzo zamożni. Ich celem jest kariera w przemyśle technologicznym, odpoczywanie w malowniczych okolicach i uczestniczenie w ciekawych wydarzeniach kulturalnych.

Ile kosztują mieszkania w San Francisco?

Mediana ceny domu w San Francisco wynosi około 1,5 miliona dolarów (a mieszkania około dwóch milionów), co daje zawrotną kwotę ponad sześciu milionów złotych. Warto zwrócić uwagę, że w mieście konkurencja jest bardzo duża i chętnych na lokale jest wielu. Niekiedy kupcy decydują się na licytację ciekawszych domów lub, jak zostało wspomniane powyżej, są gotowi na uiszczenie opłaty w gotówce. Sprzedający często wolą takie rozwiązanie niż oczekiwanie na decyzję banku w sprawie przyznania kredytu. Co więcej, wspomniany koszt zazwyczaj związany jest z zakupem domu o powierzchni od 65 do 105 metrów kwadratowych, co nie jest bardzo atrakcyjną opcją. Szczególnie patrząc na to, jak wielkie posiadłości można kupić w tej cenie w innych rejonach świata.

Osoba, która chce kupić dom w San Francisco na kredyt, musi mieć dochody całej rodziny na poziomie 310 tysięcy dolarów (biorąc pod uwagę wpłatę 20% wkładu własnego) w przypadku domu o cenie 1,5 miliona dolarów.

Mieszkanie czy dom w San Francisco – co lepiej kupić?

W San Francisco wielu ludzi patrzy na różnicę w metrażu mieszkań lub domów, jednak nie jest to najważniejsze kryterium wyboru. Ceny znacząco nie różnią się między dwoma rodzajami lokali. Przyszli właściciele czterech ścian mogą kierować się innymi kryteriami, np. czy chcą mieć własny ogród, czy lepiej czują się z sąsiadami, czy chcą mieszkać wysoko, czy być bliżej sklepów oraz komunikacji miejskiej. Średnie mieszkanie wysokiej jakości kosztuje wspomniane wcześniej dwa miliony złotych, a domu 1,5 miliona.

Ponieważ jedno i drugie lokum w tej cenie nie wyróżnia się dużym metrażem, warto kierować się dodatkowymi udogodnieniami, a przede wszystkim dojazdem do miejsca pracy oraz szkoły. San Francisco słynie nie tylko z korków, ale również ogromnych kolejek i problemów z wyjazdami z bardziej zatłoczonych alejek. Warto mieć to na uwadze, szczególnie jeśli szuka się dogodnego miejsca dla całej rodziny.

Wynajem mieszkania w San Francisco – jakie są ceny?

Alternatywą dla zakupu mieszkania lub domu w San Francisco jest wynajem. Przeciętne mieszkanie wiąże się z kosztami miesięcznymi wynoszącymi około 3000 USD, czyli ponad 12 tysięcy złotych. W czasie pandemii kwoty za czynsz wahały się od 3600 do 4000 USD. Warto mieć to na uwadze, gdyby z różnych powodów miało dojść do zachwiań na rynku. Co bardzo istotne, wynajem jest popularny w mieście i wiele osób z własnej woli nie decyduje się na zakup mieszkania. Głównie przez pracę: relokację do lepszej dzielnicy wraz z rozwijaniem kariery zawodowej.

Co istotne, Rada Miasta ma decydujący wpływ na to, do jakiego stopnia zostanie podwyższona kwota czynszu. Między marcem 2022 roku a lutym 2023, zezwolono na podwyższenie maksymalnej stawki zaledwie o 2,3%. Dzięki temu wynajmujący są chronieni. Nie muszą martwić się o to, że będą musieli płacić dużo wyższe koszty za życie w wynajmowanym lokum. Warto podkreślić, że ceny mogą różnić się o kilka tysięcy złotych (około 500 USD) w zależności od umiejscowienia mieszkania, dostępu do komunikacji miejskiej oraz dzielnicy.

Dlaczego ludzie wyprowadzają się z San Francisco?

Według najnowszych informacji ludzie masowo opuszczają San Francisco ze względu na ekstremalnie wysokie koszty życia. Według raportu serwisu poświęconego tematyce rynku nieruchomości (Redfin) wynika, że San Francisco straciło najwięcej mieszkańców w 2017 roku. Od tamtego czasu jest nieco lepiej, jednak sytuacja dalej jest poważna. W 2018% serwis przeprowadził wywiad, w którym 49% ankietowanych wskazało, że z powodu kosztów rozważa wyprowadzkę.

Koszty życia i zalety zamieszkania w San Francisco

Przyciąganie do okolicy zamożnych ludzi sprawia, że nie można liczyć na tanie jedzenie. Rachunki także są wyższe w porównaniu do innych miast Stan Zjednoczonych. Za to transport jest na wysokim poziomie – z łatwym dostępem do miejsc kulturalnych, szkół i uczelni. Choć wielu ludzi narzeka na stale zmieniające się koszty, wielu w mieście zauważa szansę na lepsze życie, w tym:

  • dobre wykształcenie pociech, od świetnych szkół średnich po rewelacyjne uczelnie (np. Uniwersytet San Francisco);
  • znalezienie pracy w dobrej firmie (w San Francisco oddziały mają wielcy giganci, m.in. Airbnb, Twitter, Visa czy Uber);
  • dostęp do ciekawych występ, koncertów i innych imprez kulturalnych;
  • liczne tereny zielone, pozwalające zachować równowagę między życiem szkolnym i zawodowym a chwilami spokoju na świeżym powietrzu.

W San Francisco miejsce do życia znajdują dla siebie najwięksi specjaliści, przede wszystkim w znanej wszystkim Dolinie Krzemowej, która oferuje ogromne możliwości w branży IT.

Koszty życia w San Francisco

Chcąc wyjechać do pięknego San Francisco, nie trzeba zarabiać ogromnych sum. Jednak warto mieć gotowy plan finansowy, najpierw znaleźć pracę na miejscu, zapoznać się z okolicą i zainteresować branżą. Do tego osoby z doświadczeniem w relokacji polecają mieć odłożone pieniądze na kilka pierwszych miesięcy, by uniknąć przykrych niespodzianek. Dzięki temu można na spokojnie znaleźć doskonałe lokum, dostosowane do swoich potrzeb – i spełnić marzenia o życiu w Stanach Zjednoczonych. Sprawdź także nasz szczegółowy wpis o kosztach życia w San Francisco!

Poprzedni

Fort Point, zabytkowa forteca w San Francisco, przewodnik

San Francisco: Przewodnik po galeriach i muzeach, które warto zobaczyć

Następny

Dodaj komentarz