Alamo Square w San Francisco – domy w stylu wiktoriańskim!

Tagi , , , , , ,

Alamo Square w San Francisco to obszar mieszkalny, który jednak znacznie różni się od pozostałych dzielnic miasta. Znajduje się tam park – o tej samej nazwie, a także wyjątkowe domy w stylu wiktoriańskim. Alamo Square ograniczony jest Buchanan Street, Turk Street, Baker Street oraz Page Street. Podczas pobytu w mieście, powinieneś ten malowniczy obszar odwiedzić. Jednak jak możesz tam dojechać i jakie atrakcje tam na Ciebie czekają?

Planujesz zarezerwować nocleg przez Booking.com? Zarezerwuj przez ten link.
Ciebie to nic nie kosztuje, a ja pozyskam środki na następne artykuły. Z góry Ci dziękuję!

Jak dojechać do Alamo Square w San Francisco?

Alamo Square znajduje się w północno-środkowej części miasta. W prosty sposób możesz tam dojechać, zjeżdżając z drogi stanowej numer 80 i kierując się w stronę dzielnicy Haight-Ashbury. Do Alamo Square możesz także dojechać komunikacją miejską. Kursuje tam autobus 22 z Bay Street, który zatrzymuje się na przystanku przy Filmore St and Grove St. Znajduje się on dokładnie naprzeciwko Alamo Square. Co więcej, możesz również skorzystać z taksówek, jednak może Cię to nieco więcej kosztować.

Historia Alamo Square, czyli jak powstały wiktoriańskie domy w San Francisco

Alamo Square jest historyczną dzielnicą San Francisco. Początkowo miało ona być kontinuum fenomenalnej architektury mieszkalnej, która kultywowana była w mieście od lat 70. XIX wieku. Alamo Square wyróżnia się przede wszystkim swoją wielobarwnością. Kolorowe domy – charakterystyczne dla styli wiktoriańskiego – zaczęły powstawać tam już w 1849 roku. Co ciekawe, od początku realizacji specyficznego projektu, w okolicy powstało około 48 tysięcy tego typu budynków mieszkalnych. Choć początkowo wykonano je z naturalnych i klasycznych materiałów jak np. drewno czy kamień, to wkrótce pomalowano je na różnorodne kolory. W ten sposób Alamo Square stało się jedną z najbardziej kolorowych dzielnic intensywnie rozwijającego się miasta.

Zmiana nastąpiła dopiero po wybuchu II wojny światowej. Wówczas kolorowe domy wiktoriańskie zostały pokryte barwami wojskowymi. Te z nich, których nie przemalowano, niestety zburzono. Obecnie jednak na Alamo Square można znaleźć domy pomalowane na wszystkie kolory tęczy – od różu, przez fiolet, aż po charakterystyczne mieszanki barw. Niektóre z nich pomalowane są na wzór flagi LGBT, gdyż jak wiadomo, w mieście działa silny ruch osób związanych z tym środowiskiem. Alamo Square to dzielnica, która właśnie z wiktoriańskich domów zasłynęła. Praktycznie w całym mieście nie da się odnaleźć drugiego, tak kolorowego miejsca. Mimo tego, że na co drugim budynku wesoło powiewa flaga LBGT, to jednak dzielnica ta stała się wyjątkowo popularna wśród turystów. Niektórzy z nich zaznaczają nawet, że jest to wyjątkowo prestiżowy obszar mieszkalny, co warunkuje bliskość parku i innych, luksusowych punktów usługowych.

Zwiedzanie Alamo Square w San Francisco – co zobaczyć?

Zwiedzając Alamo Square przyjrzyj się z bliska wiktoriańskim domom. To one stanowią największą atrakcję tego obszaru. Pomalowane są one na różne kolory, a także wyróżniają się wyjątkową architekturą. Co więcej, w środku dzielnicy znajduje się park o tej samej nazwie, z którego – w bezchmurny dzień – będziesz mógł podziwiać Bay Bridge oraz Golden Gate Bridge. Jednak to wiktoriańska architektura i specyficzny klimat Alamo Square stanowi jedną z najważniejszych części zwiedzania całej dzielnicy.

Zwróć szczególną uwagę na William Westerfeld House oraz na Archbishop’s Mansion. Te domy wiktoriańskie znacznie wyróżniają się na tle innych swoim przepychem i bogatym zdobnictwem. Dodatkowo na Alamo Square znajduje się także kort tenisowy oraz plac zabaw dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie będzie więc spacer po całej okolicy, co da Ci możliwość spojrzenia na Alamo Square z nieco innej perspektywy. Było to miejsce, które zachwyciło twórców filmu „The Five-Year Engagement” czy „Full House”. Kolorowość, odmienność i innowacja, to cechy, które najlepiej opisują Alamo Square w San Francisco. Wizyty w tej wyjątkowej dzielnicy z pewnością nie będziesz mógł zapomnieć przez długi czas!

Autor: Daria Gajewska

Poprzedni

Najlepsze winiarnie w San Francisco

San Jose – przewodnik, atrakcje, co zobaczyć, hotele i noclegi

Następny

Dodaj komentarz